18 października o godzinie 14:25 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Start z misją Starlink-14 zakończony powodzeniem

niedziela, 18 października 2020 15:39 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-14 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-14 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-14 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-14 (Źródło: SpaceX)

18 października o godzinie 14:25 czasu polskiego (12:25 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-14 (Starlink V1.0 L13). Był to siedemnasty lot orbitalny Falcona 9 w tym roku. Separacja satelitów nastąpiła nieco ponad godzinę po starcie.

Konstelacja Starlink, składająca się obecnie z 782 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. W najbliższym czasie, kiedy satelity z poprzedniej misji Starlink dotrą na docelową orbitę, rozpocząć się mają publiczne testy na większą skalę w północnych rejonach Stanów Zjednoczonych, południowej części Kanady oraz potencjalnie w innych krajach położonych na szerokościach geograficznych od około 45° do około 53°. Wraz z sukcesywnym umieszczaniem większej liczby satelitów na orbicie usługa będzie rozszerzana na kolejne regiony.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku i Starlink-10 w sierpniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Użyto również sprawdzonych w locie osłon ładunku rakiety, które wcześniej wzięły udział w dwóch innych startach. Podjęto kolejną próbę ich odzyskania. Obie połowy zostały złapane w siatki zamontowane na pokładzie statków Ms. Chief i Ms. Tree, jednakże siatka na statku Ms. Tree zerwała się na jednym z rogów.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)Chris Bergin

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl