19 stycznia o godzinie 03:02 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w KSC na Florydzie i dostarczyła na orbitę kolejne 49 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-6.

Start z misją Starlink Group 4-6 zakończony sukcesem

środa, 19 stycznia 2022 11:56 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-6 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-6 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-6 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-6 (Źródło: SpaceX)

19 stycznia o godzinie 03:02 czasu polskiego (02:02 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i dostarczyła na orbitę kolejne 49 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-6. Separacja ładunku nastąpiła niecałe 16 minut po starcie, lecz potwierdzono ją dopiero około 80 minut po starcie ze względu na brak zasięgu stacji naziemnych we wcześniejszej fazie lotu.

Początkowo start planowano na 18 stycznia, lecz został on przełożony na następny dzień ze względu na dużo lepsze prognozowane warunki pogodowe zarówno w miejscu lądowaniu pierwszego stopnia, jak i na platformie startowej. Start był następnie planowany na 19 stycznia na godzinę 01:04 czasu polskiego (00:04 UTC), lecz został przełożony po raz kolejny o niecałe dwie godziny, tym razem bez podania przyczyny.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Łącznie z tym startem firma wystrzeliła już w sumie ponad 2000 satelitów Starlink, z czego 1879 znajduje się obecnie na orbicie. Usługa dostępna jest już w 27 krajach świata – w ostatnim czasie uruchomiono ją w Słowenii i na Słowacji. Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dziewięciu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku, Starlink-18 w lutym 2021 roku, Starlink-23 w marcu 2021 roku, Starlink-25 w kwietniu 2021 roku, Transporter-2 w czerwcu 2021 roku oraz Starlink Group 4-3 w grudniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Wykorzystano również osłony ładunku rakiety, z których każda brała udział w jednej z poprzednich misji Starlink. Planowano odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego, a następnie wyłowienie ich przez statek Doug. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl