Start z obserwatorium kosmicznym IXPE zakończony powodzeniem
9 grudnia o godzinie 07:00 czasu polskiego (06:00 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) obserwatorium kosmiczne IXPE. Separacja ładunku nastąpiła nieco ponad 33 minuty po starcie.
IXPE to wspólny projekt NASA i Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI). Jest to obserwatorium kosmiczne, które będzie badać polaryzację promieniowania rentgenowskiego pochodzącego z różnych obiektów w kosmosie. Falcon 9 umieścił satelitę na orbicie o wysokości 600 km nad Ziemią i niemal zerowej inklinacji. Więcej na temat ładunku i misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.
Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: Crew-1 w listopadzie 2020 roku, Crew-2 w kwietniu 2021 roku, SXM-8 w czerwcu 2021 roku orz CRS-23 w sierpniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.
Planowano także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statek Doug. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.
Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.