9 grudnia o godzinie 07:00 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na niską orbitę okołoziemską obserwatorium kosmiczne IXPE.

Start z obserwatorium kosmicznym IXPE zakończony powodzeniem

czwartek, 9 grudnia 2021 13:41 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją IXPE (Źródło: NASA/Joel Kowsky)
Start rakiety Falcon 9 z misją IXPE (Źródło: NASA/Joel Kowsky)
Start rakiety Falcon 9 z misją IXPE (Źródło: NASA/Joel Kowsky) Start rakiety Falcon 9 z misją IXPE (Źródło: NASA/Joel Kowsky)

9 grudnia o godzinie 07:00 czasu polskiego (06:00 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) obserwatorium kosmiczne IXPE. Separacja ładunku nastąpiła nieco ponad 33 minuty po starcie.

IXPE to wspólny projekt NASA i Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI). Jest to obserwatorium kosmiczne, które będzie badać polaryzację promieniowania rentgenowskiego pochodzącego z różnych obiektów w kosmosie. Falcon 9 umieścił satelitę na orbicie o wysokości 600 km nad Ziemią i niemal zerowej inklinacji. Więcej na temat ładunku i misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: Crew-1 w listopadzie 2020 roku, Crew-2 w kwietniu 2021 roku, SXM-8 w czerwcu 2021 roku orz CRS-23 w sierpniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Planowano także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statek Doug. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX, SpaceXFleet.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl