8 stycznia o godzinie 03:15 czasu polskiego (02:15 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę telekomunikacyjnego Türksat 5A.

Start z satelitą Türksat 5A zakończony powodzeniem

piątek, 8 stycznia 2021 03:54 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5A (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5A (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5A (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5A (Źródło: SpaceX)

8 stycznia o godzinie 03:15 czasu polskiego (02:15 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę telekomunikacyjnego Türksat 5A. Separacja ładunku nastąpiła nieco ponad 33 minuty po starcie.

Ważący około 3400 kg satelita został zbudowany przez firmę Airbus Defence and Space i należy do firmy Türksat. Po dotarciu na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej (GEO) na długości geograficznej 31°E ma pracować wyłącznie w paśmie Ku. Więcej na temat ładunku oraz misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku i Starlink-15 w październiku 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku użyte podczas tego startu także były już wcześniej w kosmosie. Jedna z nich brała udział w misji GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, druga w misji ANASIS-II w lipcu 2020 roku. Tym razem także zaplanowano próbę ich odzyskania. Jedna miała zostać złapana w siatkę zamontowaną na pokładzie statku Ms. Chief, druga natomiast wyłowiona z powierzchni oceanu przez statek Ms. Tree po wodowaniu. Jak na razie nie wiadomo, czy osłony udało się odzyskać.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl