12 listopada o godzinie 00:32 czasu polskiego załogowa kapsuła Dragon Endurance zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Crew-3. Na jej pokładzie do stacji dotarło czworo astronautów.

Statek Dragon Endurance zadokował do ISS

piątek, 12 listopada 2021 17:50 (edytuj)
Dragon Endurance przed dokowaniem do ISS (Źródło: SpaceX)
Dragon Endurance przed dokowaniem do ISS (Źródło: SpaceX)
Dragon Endurance przed dokowaniem do ISS (Źródło: SpaceX) Dragon Endurance przed dokowaniem do ISS (Źródło: SpaceX)

12 listopada o godzinie 00:32 czasu polskiego (11 listopada, 23:32 UTC) załogowa kapsuła Dragon Endurance zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach misji Crew-3. Na jej pokładzie do stacji dotarło troje astronautów NASA – Raja Chari, Thomas Marshburn i Kayla Barron, oraz astronauta ESA – Matthias Maurer.

Plan podejścia kapsuły Dragon do ISS (Źródło: SpaceX)Start odbył się 11 listopada o godzinie 03:03 czasu polskiego. Pojazd oddzielił się od rakiety nieco ponad 12 minut po starcie. Minutę później otworzył się nos w przedniej części pojazdu, odsłaniając między innymi silniki manewrowe Draco. O godzinie 03:50 czasu polskiego zostały one uruchomione, podnosząc orbitę kapsuły (tzw. phase burn). Około pięć i sześć godzin po starcie odbyły się dwa kolejne uruchomienia silników (tzw. boost burn oraz close coelliptic burn), po których apogeum orbity Dragona znalazło się 10 km poniżej ISS.

Po kolejnym manewrze wykonanym przy pomocy silników (tzw. transfer burn) Dragon wyprzedzał harmonogram o około 40 minut, zdecydowano więc, że dokowanie odbędzie się wcześniej – początkowo było ono zaplanowane na godzinę 01:10 czasu polskiego. Podczas lotu astronauci otrzymali między innymi czas na sen. Zostali oni obudzeni około godziny 20 czasu polskiego, a nieco ponad dwie godziny później wykonano uruchomienie silników rozpoczynające fazę bliskiego podejścia do ISS (tzw. approach initiation burn).

Plan podejścia kapsuły Dragon do ISS (Źródło: SpaceX)Dragon zbliżał się do ISS od dołu (od strony Ziemi) oraz od tyłu w stosunku do kierunku ruchu orbitalnego stacji. Okrążył on całą stację, ustawiając się 220 metrów na wprost od przedniego portu dokującego w module Harmony. Następnie na dziesięć minut przed planowanym dokowaniem pojazd zbliżył się do portu na odległość 20 metrów, po czym zadokował o godzinie 00:32 czasu polskiego, 21 godzin i 29 minut po starcie. Po procedurach sprawdzenia szczelności otwarto właz kapsuły i załoga mogła wejść na pokład stacji.

Członków załogi misji Crew-3 powitali amerykański astronauta Mark Vande Hei oraz dwóch rosyjskich kosmonautów, Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow. Nowi mieszkańcy stacji dołączyli do nich jako członkowie Ekspedycji 66 i pozostaną na stacji przez około pół roku. Obecnie na pokładzie stacji prowadzone jest 60 różnych eksperymentów naukowych. Zakończenie misji Crew-3 jest przewidziane na koniec kwietnia 2022 roku.

Pełne nagrania z lotu na stację, podejścia i dokowania można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl