W sobotę 18 stycznia SpaceX wraz z NASA planują przeprowadzić test systemu ewakuacji załogowej wersji statku Dragon w czasie lotu (ang. In-Flight Abort). Start rakiety Falcon 9, na szczycie której znajdzie się kapsuła, zaplanowano na godzinę 14:00 czasu polskiego (13:00 UTC).

Test systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon w czasie lotu – 19 stycznia 2020

piątek, 17 stycznia 2020 13:01 (edytuj)
Wizja artystyczna przedstawiająca załogowy statek Dragon na szczycie rakiety Falcon 9 (Źródło: SpaceX)
Wizja artystyczna przedstawiająca załogowy statek Dragon na szczycie rakiety Falcon 9 (Źródło: SpaceX)
Wizja artystyczna przedstawiająca załogowy statek Dragon na szczycie rakiety Falcon 9 (Źródło: SpaceX) Wizja artystyczna przedstawiająca załogowy statek Dragon na szczycie rakiety Falcon 9 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-01-19 15:09

Ze względu na zbyt silny wiatr w miejscu planowanego lądowania statku Dragon, test został przesunięty o kolejne 30 minut. Obecnie planowany jest na godzinę 16:30 czasu polskiego (15:30 UTC).

Źródło: SpaceX

  Aktualizacja 2020-01-19 13:01

Start został przesunięty o kolejną godzinę. Obecnie planowany jest na 16:00 czasu polskiego (15:00 UTC).

Źródło: SpaceX

  Aktualizacja 2020-01-19 12:09

Obecnie start planowany jest na godzinę 15:00 czasu polskiego (14:00 UTC).

Źródło: SpaceX

  Aktualizacja 2020-01-18 11:09

Test systemu ewakuacji załogowego statku Dragon w czasie lotu został przesunięty na 19 stycznia, na godzinę 14:00 czasu polskiego (13:00 UTC). Okno startowe potrwa 6 godzin. Powodem opóźnienia są trudne warunki pogodowe występujące w miejscu planowanego lądowania kapsuły na Oceanie Atlantyckim. Prognozy pogody dają od 40% do 60% szans na start 19 stycznia. 

Źródło: SpaceX

  Aktualizacja 2020-01-18 10:20

Ze względu na trudne warunki pogodowe oraz wzburzone morze w miejscu planowanego lądowania Dragona, obecnie start planowany jest na końcową część 4-godzinnego okna startowego, prawdopodobnie po godzinie 17:00 czasu polskiego (16:00 UTC). 

Źródło: NASA

W sobotę 18 stycznia SpaceX wraz z NASA planują przeprowadzić test systemu ewakuacji załogowej wersji statku Dragon w czasie lotu (ang. In-Flight Abort). Start rakiety Falcon 9, na szczycie której znajdzie się kapsuła, zaplanowano na godzinę 14:00 czasu polskiego (13:00 UTC). Okno startowe potrwa 4 godziny.  

Test będzie można zobaczyć na żywo na naszej stronie

Celem tej misji będzie sprawdzenie systemów odpowiadających za oddzielenie się statku Dragon od rakiety w przypadku jej awarii podczas startu. Ma to zapewnić bezpieczeństwo astronautom znajdującym się na pokładzie kapsuły. Przed startem oraz w czasie całego testu zespoły NASA i SpaceX będą ćwiczyły wraz z astronautami NASA wszelkie procedury, które będą miały miejsce podczas przyszłych lotów załogowych. 

Po starcie z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie rakieta Falcon 9 będzie podążać podobną trajektorią, jak w czasie lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po około 90 sekundach lotu silniki Merlin w pierwszym stopniu rakiety zostaną wyłączone, a następnie aktywowany zostanie system ewakuacji statku Dragon. Zostaną wtedy uruchomione jego silniki SuperDraco, które w ciągu kilku sekund pozwolą mu oddalić się od Falcona 9. 

Po wyczerpaniu paliwa i wyłączeniu silników SuperDraco statek osiągnie apogeum, czyli najwyższy punkt w czasie lotu. Wtedy odłączony zostanie bagażnik zewnętrzny kapsuły. Po tym silniki manewrowe Draco ustawią statek w odpowiedniej pozycji do powrotu na Ziemię. Następnie wypuszczone zostaną spadochrony, na których kapsuła wyląduje w Oceanie Atlantyckim niedaleko jednostek odpowiedzialnych za jej wyciągnięcie z wody i transport na ląd. 

Całość potrwa około 10 minut. Jest to jeden z ostatnich testów, po których NASA będzie mogła certyfikować załogowy statek Dragon do lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wcześniej, w 2015 roku, SpaceX przeprowadziło test systemu ewakuacji kapsuły z platformy startowej

W czasie tego lotu użyty zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w misjach Bangabandhu Satellite‑1 w maju 2018 roku, Merah Putih w sierpniu 2018 roku oraz Spaceflight SSO-A: SmallSat Express w grudniu 2018 roku. Drugi stopień rakiety będzie pozbawiony silnika, ponieważ nie będzie on potrzebny w czasie tego lotu. Po starcie rakieta najprawdopodobniej zostanie zniszczona przez siły aerodynamiczne działające na nią w czasie lotu. Nie będzie ona wyposażona w lotki sterowe ani nogi do lądowania. Test statyczny rakiety przed startem odbył się 11 stycznia, z kolei test statyczny statku odbył się 13 listopada.

Poniżej znajduje się animacja pokazująca, jak w uproszczeniu będzie wyglądał test systemu ewakuacji kapsuły Dragon w czasie lotu.

Źródło: NASA

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl