Test systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon w czasie lotu – 19 stycznia 2020
Ze względu na zbyt silny wiatr w miejscu planowanego lądowania statku Dragon, test został przesunięty o kolejne 30 minut. Obecnie planowany jest na godzinę 16:30 czasu polskiego (15:30 UTC).
Źródło: SpaceX
Start został przesunięty o kolejną godzinę. Obecnie planowany jest na 16:00 czasu polskiego (15:00 UTC).
Źródło: SpaceX
Obecnie start planowany jest na godzinę 15:00 czasu polskiego (14:00 UTC).
Źródło: SpaceX
Test systemu ewakuacji załogowego statku Dragon w czasie lotu został przesunięty na 19 stycznia, na godzinę 14:00 czasu polskiego (13:00 UTC). Okno startowe potrwa 6 godzin. Powodem opóźnienia są trudne warunki pogodowe występujące w miejscu planowanego lądowania kapsuły na Oceanie Atlantyckim. Prognozy pogody dają od 40% do 60% szans na start 19 stycznia.
Źródło: SpaceX
Ze względu na trudne warunki pogodowe oraz wzburzone morze w miejscu planowanego lądowania Dragona, obecnie start planowany jest na końcową część 4-godzinnego okna startowego, prawdopodobnie po godzinie 17:00 czasu polskiego (16:00 UTC).
Źródło: NASA
W sobotę 18 stycznia SpaceX wraz z NASA planują przeprowadzić test systemu ewakuacji załogowej wersji statku Dragon w czasie lotu (ang. In-Flight Abort). Start rakiety Falcon 9, na szczycie której znajdzie się kapsuła, zaplanowano na godzinę 14:00 czasu polskiego (13:00 UTC). Okno startowe potrwa 4 godziny.
Test będzie można zobaczyć na żywo na naszej stronie.
Celem tej misji będzie sprawdzenie systemów odpowiadających za oddzielenie się statku Dragon od rakiety w przypadku jej awarii podczas startu. Ma to zapewnić bezpieczeństwo astronautom znajdującym się na pokładzie kapsuły. Przed startem oraz w czasie całego testu zespoły NASA i SpaceX będą ćwiczyły wraz z astronautami NASA wszelkie procedury, które będą miały miejsce podczas przyszłych lotów załogowych.
Po starcie z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie rakieta Falcon 9 będzie podążać podobną trajektorią, jak w czasie lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po około 90 sekundach lotu silniki Merlin w pierwszym stopniu rakiety zostaną wyłączone, a następnie aktywowany zostanie system ewakuacji statku Dragon. Zostaną wtedy uruchomione jego silniki SuperDraco, które w ciągu kilku sekund pozwolą mu oddalić się od Falcona 9.
Po wyczerpaniu paliwa i wyłączeniu silników SuperDraco statek osiągnie apogeum, czyli najwyższy punkt w czasie lotu. Wtedy odłączony zostanie bagażnik zewnętrzny kapsuły. Po tym silniki manewrowe Draco ustawią statek w odpowiedniej pozycji do powrotu na Ziemię. Następnie wypuszczone zostaną spadochrony, na których kapsuła wyląduje w Oceanie Atlantyckim niedaleko jednostek odpowiedzialnych za jej wyciągnięcie z wody i transport na ląd.
Całość potrwa około 10 minut. Jest to jeden z ostatnich testów, po których NASA będzie mogła certyfikować załogowy statek Dragon do lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wcześniej, w 2015 roku, SpaceX przeprowadziło test systemu ewakuacji kapsuły z platformy startowej.
W czasie tego lotu użyty zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w misjach Bangabandhu Satellite‑1 w maju 2018 roku, Merah Putih w sierpniu 2018 roku oraz Spaceflight SSO-A: SmallSat Express w grudniu 2018 roku. Drugi stopień rakiety będzie pozbawiony silnika, ponieważ nie będzie on potrzebny w czasie tego lotu. Po starcie rakieta najprawdopodobniej zostanie zniszczona przez siły aerodynamiczne działające na nią w czasie lotu. Nie będzie ona wyposażona w lotki sterowe ani nogi do lądowania. Test statyczny rakiety przed startem odbył się 11 stycznia, z kolei test statyczny statku odbył się 13 listopada.
Poniżej znajduje się animacja pokazująca, jak w uproszczeniu będzie wyglądał test systemu ewakuacji kapsuły Dragon w czasie lotu.
Źródło: NASA