Astronauci, którzy wezmą udział w dwóch pierwszych misjach kosmicznych statków Dragon firmy SpaceX oraz CST-100 Starliner firmy Boeing, 3 sierpnia zorganizowali AMA (ang. Ask Me Anything – zapytaj mnie o cokolwiek) na portalu Reddit, gdzie udzielili odpowiedzi na ponad 100 pytań internautów.

Tłumaczenie AMA z astronautami, którzy wezmą udział w pierwszych komercyjnych lotach załogowych

wtorek, 7 sierpnia 2018 23:53 (edytuj)
Astronauci, którzy zostali wybrani do wzięcia udziału w pierwszych misjach programu komercyjnych lotów załogowych (Źródło: NASA)
Astronauci, którzy zostali wybrani do wzięcia udziału w pierwszych misjach programu komercyjnych lotów załogowych (Źródło: NASA)
Astronauci, którzy zostali wybrani do wzięcia udziału w pierwszych misjach programu komercyjnych lotów załogowych (Źródło: NASA) Astronauci, którzy zostali wybrani do wzięcia udziału w pierwszych misjach programu komercyjnych lotów załogowych (Źródło: NASA)

W piątek, 3 sierpnia 2018, NASA ogłosiła składy załóg pierwszy misji kosmicznych w ramach programu komercyjnych lotów załogowych. Wybrani astronauci wezmą udział w dwóch pierwszych misjach kosmicznych statków Dragon firmy SpaceX oraz CST-100 Starliner firmy Boeing. Krótko po ogłoszeniu, astronauci wzięli udział w AMA (ang. Ask Me Anything – zapytaj mnie o cokolwiek) na portalu Reddit. Tam udzielili odpowiedzi na ponad 100 pytań internautów.

Internauci uzyskali odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. treningu, skafandrów, pracy w kosmosie, procesu projektowania i testowania nowych statków oraz wielu innych apektów życia astronautów. Na pytania odpowiadali Robert Behnken, Eric Boe, Josh Cassada, Christopher Ferguson, Victor Glover, Michael Hopkins, Douglas Hurley, Nicole Mann oraz Sunita Williams.

Poniżej znajdują się przetłumaczone przez nas pytania i odpowiedzi, które padły w piątek na subreddicie /r/IAmA. Przy każdym pytaniu i odpowiedzi znajduje się link do pierwotnej wypowiedzi w języku angielskim. Pełne AMA w oryginale można przeczytać tutaj.

/u/ninelives1 
Moje pytanie skierowane jest do Victora. Byłem stażystą w JSC (Johnson Space Center – przyp. tłum.) zeszłego lata, a ty przyszedłeś i wygłosiłeś naprawdę wspaniałą przemowę. Naprawdę doceniam twoją otwartość, pokorę i szczerość. Pamiętam, że byłem bardzo zdumiony, że nie zostałeś jeszcze do niczego przypisany, więc w jaki sposób świętowałeś, kiedy zostałeś do wreszcie przypisany do misji? Byłem bardzo podekscytowany widząc, jak przechodzisz przez scenę.

Rozmawialiśmy później przez kilka minut i poleciłeś mi książkę na temat obecnego stanu intelektualnego Ameryki, ale nie pamiętam, jaki był jej tytuł. Jest szansa, że ty pamiętasz?

Dzięki i gratulacje dla was wszystkich!

PS Dzięki dla Mike’a Hopkinsa za bycie wyrozumiałym, kiedy zapomniałeś ładowarki na WFCR i pomyliłem cię z kimś innym.
Victor Glover 
Dzięki za gratulacje, to bardzo ekscytujące dla nas wszystkich. Książka nosiła tytuł „Anti-intellectualism in America” (prawdopodobnie chodzi o książkę „Anti-intellectualism in American Life” autorstwa Richarda Hofstadtera – przyp. tłum.).

Dowiedziałem się o tym w zeszłym miesiącu i byłem na statku wycieczkowym, gdzieś pomiędzy Rzymem a Barceloną. Tak więc sądzę, że tak właśnie świętowałem! Nie planowałem tego, ale gdybym planował, nie wyglądałoby to tak fajnie.
/u/nalyd8991 
Cześć! Jestem studentem inżynierii lotniczej, który zajmował się ergonomią i projektowaniem kokpitu w Formule SAE. Moje pytanie brzmi więc: co waszym zdaniem sprawia, że kokpit statku kosmicznego jest dobrym kokpitem? Kiedy po raz pierwszy zobaczyliście swój nowy statek kosmiczny, co wzbudziło wasz entuzjazm i niepokój? Jakie problemy zauważyliście, jeśli chodzi o zły projekt z punktu widzenia ergonomii?
Eric Boe 
Ergonomia jest bardzo ważną częścią kokpitu statku kosmicznego, ale są pewne wyzwania. Istnieje wiele kompromisów w inżynierii, gdzie, powiedzmy, chcesz umieścić wyświetlacz, ale są ograniczenia, ponieważ wzmocnienie strukturalne lub wspornik może być w tym samym miejscu. Rozwiązaniem jest znalezienie kompromisu. Kokpit, który jest dobry  – biorąc pod uwagę dostępną technologię – to taki, który zmniejsza obciążenie pracą przy dobrym prezentowaniu informacji niezbędnych do obsługi pojazdu.
/u/ninelives1 
Jako że Stacja Kosmiczna powoli zbliża się do zakończenia działania, co chcielibyście, aby stało się z nią, gdy NASA wycofa się z projektu (deorbitacja/przejęcie przez firmy prywatne)? I czym, waszym zdaniem, powinna zająć się NASA po zakończeniu tego programu? Jakie jest wasze idealne wyobrażenie odnośnie programu Gateway (Lunar Orbital Platform-Gateway – planowana stacja kosmiczna, która ma zostać umieszczona w pobliżu Księżyca – przyp. tłum.). Wiem, że jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o Gateway, więc jestem ciekaw, jaka wizja w tym temacie pojawia się w waszych głowach?

Jeszcze raz dzięki. :)
Josh Cassada 
Jak wiesz, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to niezwykłe laboratorium, na pokładzie którego uczymy się życia i pracy w przestrzeni kosmicznej – to nasza techniczna platforma startowa w przyszłość. Chodzi o Gateway, Księżyc i nie tylko. I to jest fajne w nauce i eksploracji – gdybyśmy przed wyjściem wiedzieli, na co natrafimy, to byśmy nie poszli. Ale idziemy. Powodzenia dla kolejnego pokolenia eksploratorów kosmosu.
/u/ninelives1 
Do osób, których to dotyczy – jak porównujecie komfort waszych nowych statków i ciasne wnętrze Sojuza?

I do was wszystkich:
  1. Kto jest waszym ulubionym astronautą? Swój głos oddaję na Dona Pettita.

  2. Jaka jest wasza ulubiona konsola kontrolera lotu? :)

  3. Jakiego jedzenia będzie wam najbardziej brakować podczas pobytu na stacji i jaki sos wybierzecie do doprawiania jedzenia?

Gratulacje dla wszystkich i dzięki za poświęcenie czasu na odpowiedzi. :)
Michael Hopkins 
Nie wiem, ale wkrótce będę w stanie ci powiedzieć! Nie spodziewam się jednak, że będzie tak ciasno jak w Sojuzie.
  1. Moim najnowszym ulubionym astronautą jest mój kolega z zespołu – Victor Glover.

  2. Oczywiście konsola kontrolera odpowiedzialnego za komunikację z załogą (CAPCOM).

  3. Będzie brakowało czegokolwiek świeżego. A dzięki Karen Nyberg, podczas pobytu na stacji poznałem pastę czosnkową, więc planuję upewnić się, że będzie jej wystarczająco dużo na pokładzie, gdy tam dotrę.

Sunita Williams 
Sojuz jest świetnym statkiem. Jest jednak mały. Siedzenie w Sojuzie przez dłuższy czas jest niekomfortowe, ponieważ twoje kolana są zgięte przy klatce piersiowej. Nowe statki są większe w środku, co pozwala na zgięcie nóg w pozycji podobnej do tej, którą przyjmuje się podczas siedzenia na krześle.
Douglas Hurley 
Chociaż nigdy nie leciałem Sojuzem, to ćwiczyłem wewnątrz symulatora Sojuza. Nowe statki są bardziej przestronne i są projektowane jako większe, ponieważ muszą być w stanie pomieścić cztery osoby.
Christopher Ferguson 
Astronauci darzą ogromnym szacunkiem swoich kontrolerów lotu. Pozdrowienia dla naszych: Boba Dempseya, Richarda Jonesa, Eda Van Cise’a i Mike’a Lammersa.
Josh Cassada 
Don jest wspaniałym wyborem. Jeśli chodzi o mojego ulubionego, to skłaniam się w kierunku tego, który przydzielił mnie do lotu kosmicznego.
/u/psolidgold 
Dziękuję za zrobienie tego AMA i gratuluję załodze.

Moje pytanie dotyczy współpracy w zakresie testowania i standaryzacji pomiędzy NASA, a prywatnymi firmami, takimi jak Boeing i SpaceX. Wyobrażam sobie, że kapsuły budowane przez różne firmy bardzo się różnią pod względem operacyjnym. Jakie wyzwania stoją przed wami podczas treningu w nowej kapsule? Czy istnieje system, dzięki któremu załoga może zasugerować zmiany w projekcie? Czy będziecie przechodzić pomiędzy Starlinerem i Dragonem, czy wasz trening będzie skierowany na konkretną kapsułę? Dziękuję!
Douglas Hurley 
Jednym z powodów, dla których jesteśmy na tej pozycji, jest nasze doświadczenie w lotach testowych i lotach kosmicznych. Jesteśmy w stanie dostosować się do bardzo wielu różnych sposobów operowania statkiem kosmicznym. Istnieje znaczna współpraca pomiędzy NASA i prywatnymi firmami, aby sprawić, że operowanie tymi pojazdami będzie stosunkowo łatwe. Ciągle wprowadzane są zmiany i poprawki, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. Każdy z nas przed lotem specjalizuje się w jednej kapsule.
Sunita Williams 
Przez ostatnie trzy lata astronauci NASA współpracowali z prywatnymi firmami przy projektowaniu interfejsów w statkach. Masz rację. Oba się różnią, ale oba realizują ten sam cel. Unikalne podejście sprzyja innowacjom i postępowi technologicznemu, sprawiając, że statki stają się coraz lepsze. Myślę, że wszyscy chcielibyśmy trenować i latać w obydwu statkach kosmicznych.
/u/carolrae 
Moje pytanie skierowane jest do Nicole i Sunity. Jestem studentką pierwszego roku, specjalizującą się w inżynierii lotniczej. Moim największym marzeniem jest lot w kosmos lub pomoc innym w osiągnięciu tego i po prostu nie potrafię sobie wyobrazić większego celu, któremu mogłabym poświęcić swoje życie. Życie poza Ziemią? Szalona sprawa. Jaką radę mogłybyście dać tym, którzy was podziwiają i marzą, aby podążać waszą ścieżką? Jaki jest najlepszy sposób, aby się tam dostać? Jak wy to zrobiłyście?

Dziękuję wam bardzo! Powodzenia dla wszystkich!
Sunita Williams 
Nie ma jednej ścieżki. Jeśli dążysz do czegoś, co kochasz, w naturalny sposób odniesiesz sukces. Polecam studiowanie jednego z kierunków STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – nauka, technologia, inżynieria, matematyka – przyp. tłum.). I pamiętaj, że biznes kosmiczny to sport zespołowy. Za każdym razem, kiedy lecimy, na Ziemi są ludzie, którzy zapewniają nam bezpieczeństwo. Umiejętność pracy w zespole jest kluczem do zostania dobrym astronautą.

Ucz się pilnie i mam nadzieję, że kiedyś będę z tobą pracować.
Nicole Mann 
Wygląda na to, że jesteś na dobrej drodze. Zdobycie solidnego wykształcenia jest pierwszym krokiem, który w przyszłości otworzy przed tobą wiele możliwości. Myślę, że robienie czegoś, co kochasz i czym się pasjonujesz jest ważne i da ci siłę do osiągnięcia sukcesu. Nie zapomnij, aby w tym czasie dobrze się bawić.
/u/IrrelevantAstronomer 
Moje pytanie skierowane jest do astronautów, którzy w przeszłości latali wahadłowcami (Boe, Behnken, Ferguson, Hurley, Williams). Prom kosmiczny, pomimo starań NASA, aby był tak bezpieczny, jak to tylko możliwe, do czasu wycofania z użytku wciąż był niesamowicie ryzykownym i niebezpiecznym statkiem kosmicznym. Jak waszym zdaniem wygląda porównanie ryzyka związanego z lotem rakietą Atlas V i Falcon 9?
Sunita Williams 
Atlas V ma bardzo bezpieczną historię. Falcon 9, dla zdobycia doświadczenia, lata częściej, niż jakakolwiek inna rakieta. Do czasu naszego wejścia na szczyt tych rakiet, inżynierowie z NASA i poszczególnych firm przejrzą wszystkie zebrane dane, aby upewnić się, że rakiety są gotowe zabrać nas w kosmos. Rakiety są fajne!
Douglas Hurley 
Każda misja kosmiczna jest ryzykowna, ale zespoły z NASA, Boeinga i SpaceX bardzo ciężko pracują nad tym, aby te rakiety były tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. Jestem pewny, że sprawią, że te rakiety będą niesamowicie bezpieczne i niezawodne.
Christopher Ferguson 
Nie będę miał żadnych oporów przed wejściem na szczyt rakiety Atlas V firmy ULA – 77 udanych misji i liczba ciągle rośnie.
/u/bluelily17 
Skoro wielu z was doświadczyło lotów wahadłowcem (wiem, że w czasie ogłoszenia wspomniano o tym, że podróż tymi nowymi statkami można porównać do latania iPhonem) i przeskoczyliśmy technologie, które były dostępne w czasach oryginalnych wahadłowców – której „ulepszonej technologii” w nowych statkach nie możecie doczekać się najbardziej?
Douglas Hurley 
Dla mnie rewolucja w awionice jest niesamowita. Wyświetlacze są dużo bardziej wszechstronne, a wnętrze statku jest znacznie czystsze, ma mniej przycisków i wyłączników, z którymi musieliśmy sobie radzić w wahadłowcach.
Christopher Ferguson 
Czekamy na to, aby loty kosmiczne wyglądały jak komercyjne loty samolotami. Bezpieczne, niezawodne i zapewniające transport w kosmos, zamiast do innego miasta.
/u/fletc94 
Dziękuję wszystkim za entuzjastyczne i pouczające odpowiedzi podczas ceremonii ogłoszenia załóg. Szczególne podziękowania dla panów Cassady i Glovera za skromne odpowiedzi na pytanie dotyczące uczuć związanych z lataniem amerykańskim statkiem kosmicznym. Prowadzi to do mojego pytania skierowanego do kogokolwiek, kto chce na nie odpowiedzieć:

Jaką wiadomość i inspirację społeczeństwo może dziś wynieść z rozwoju całkowicie amerykańskiej misji?
Victor Glover 
Mam nadzieję, że to początek końca myślenia Amerykanów, że NASA została zamknięta, albo że już nie latamy i nie działamy w kosmosie. Dzisiaj zostało powiedziane, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ludzie przebywają nieprzerwanie od prawie 18 lat, co znaczy, że całe pokolenie ludzi wchodzących w dorosłość całe swoje życie przeżyło ze świadomością, że Amerykanie mieszkają w kosmosie.
/u/grouchyy 
Od mojej córki chodzącej do czwartej klasy w Walnut, w Kalifornii.

Cześć, nazywam się Melanie i biorę udział w First Lego League. Uczymy się o kosmosie. Nasz temat to „Na orbitę”. Ludzie próbują dostać się na Marsa. Jeśli dotrą na Marsa, zaatakują ich marsjańskie drobnoustroje? Czy ludzie rozchorują się od marsjańskich zarazków? Jeśli tak, to nie będą w stanie udać się do lekarza, jak więc się wyleczą? Jak astronauci są chronieni przed zarazkami w kosmosie? Dziękuję!
Robert Behnken 
Jesteśmy bardzo ostrożni, aby nie zabrać ziemskich zarazków na nową planetę (albo na Księżyc), kiedy tam się udamy. Dodatkowo, po powrocie z nowego miejsca, astronauci umieszczani są w ośrodku, w którym przechodzą kwarantannę (pokój, który utrzymuje drobnoustroje wewnątrz) na wypadek jakiegoś problemu.
/u/FaderFiend 
Jak skafandry SpaceX i Boeinga wypadają w porównaniu do tych, których używaliście w przeszłości?

Istnieją jakieś wyraźne technologiczne zalety w tych nowych skafandrach?
Sunita Williams 
Każdy statek ma swój skafander. Są one bardziej komfortowe niż poprzednie, a postęp w technologii materiałowej pozwala nam robić rzeczy takie jak używanie ekranów dotykowych. Oba nowe skafandry są również zaprojektowane tak, aby łatwiej było widzieć wewnątrz statku.
/u/mikeybfled 
Zostanie astronautą było waszym dziecięcym marzeniem, czy kiedy zdecydowaliście, że właśnie to chcecie robić? Dzięki za zrobienie tego AMA!
Michael Hopkins 
Moim pierwotnym dziecięcym marzeniem było zostanie kierowcą ciężarówki, jednak później, w szkole średniej, po obejrzeniu misji wahadłowców zdecydowałem, że bycie astronautą to praca dla mnie.

PS Ciąglę myślę o zostaniu kierowcą ciężarówki na emeryturze, jednak muszę jeszcze przekonać swoją żonę.
Josh Cassada 
Kiedy stało się całkowicie jasne, że moja szybka piłka (128 km/h) nie doprowadzi mnie do Major League (najważniejsza amerykańska liga baseballu – przyp. tłum.), zacząłem myśleć o tej niesamowitej karierze, która łączy w sobie moje pasje do nauki, lotnictwa, służby i eksploracji.
Douglas Hurley 
Kochałem samoloty jako dziecko i później jako nastolatek zdecydowałem, że chcę być pilotem. I to ostatecznie doprowadziło mnie do zostania astronautą.
/u/ClaytonRocketry 
Jakie są główne różnice pomiędzy Starlinerem Boeinga, a Dragonem 2 firmy SpaceX?
Douglas Hurley 
Nie powiedziałbym, że są jakieś duże różnice. Są mniejsze. Sposób, w jaki są rozplanowane i w jaki działają jest nieco różny. Na przykład Starliner ma trzy siedzenia w rzędzie i jedno „w nogach” tych trzech, gdzie w Dragonie wszystkie cztery siedzenia są w rzędzie.
/u/PM_ME_A_PLANE_TICKET 
Ktoś więc zamierza zaklepać miejsce z przodu w Starlinerze?

(Jak ustalacie, kto gdzie siedzi?)
Christopher Ferguson 
Dennis Muilenburg, prezes i dyrektor operacyjny Boeinga właśnie zaklepał to miejsce… Ale tylko Eric Boe jest uprawniony.
/u/BackflipFromOrbit 
To pytanie jest kierowane do osób lecących Dragonem. Jak komfortowy jest skafander SpaceX? Zdecydowanie wygląda fajnie i futurystycznie, ale czy jest komfortowy?

No i gratuluję przydziału. Zaiste, nasze przeznaczenie leży pośród gwiazd!
Douglas Hurley 
Jest stosunkowo komfortowy jak na skafander kosmiczny. Nosimy go głównie po to, aby chronił nas przed dekompresją. Jest zaprojektowany tak, aby był solidny.
Michael Hopkins 
W zasadzie to nie wiem, jeszcze go nie mierzyłem! Victor i ja byliśmy tylko na pomiarach i nie możemy doczekać się pierwszej okazji do jego założenia.
/u/iamgruth 
Co uważacie za wasze ulubione fikcyjne dzieło (literatura, gry, filmy, anime, itd.) dotyczące życia astronauty lub ogólnie kosmosu?

Jak bardzo zbliżone są one do rzeczywistości?
Christopher Ferguson 
„Marsjanin” Andy’ego Weira. Jak dotąd najdokładniejszy pod względem technicznym opis eksploracji kosmosu przez ludzi.
Josh Cassada 
Uwielbiałem czytać „Marsjanina” – pamiętam jak uczestniczyłem w jakimś wydarzeniu promocyjnym przed skończeniem czytania książki i musiałem poprosić widownię, aby nie mówili mi, czy wszystko skończyło się dobrze dla doktora Watneya. Na pewno nie wyglądało to dla niego dobrze, ale aspekty techniczne opisane w książce były niesamowite.
Eric Boe 
Zgadzam się. „Marsjanin” to świetna lektura.
/u/weirdparadox 
Wszystkie te informacje o możliwym wyłączeniu ISS są zniechęcające, jednak ma to jakiś cel.

Jakie jest wasze zdanie odnośnie tego, co powinno się stać z ISS?

Naprawdę doceniłbym odpowiedź i gratuluję!
Michael Hopkins 
Stacja wciąż ma przed sobą kilka dobrych lat i zespoły na Ziemi i w kosmosie upewnią się, abyśmy osiągnęli maksymalne korzyści z tego niesamowitego osiągnięcia inżynieryjnego.

Żyjąc na jej pokładzie widziałem z bliska szaloną, niesamowitą naukę, która się tam tworzyła i wiem, że będzie tego jeszcze więcej.
Douglas Hurley 
Nic nie zostało jeszcze postanowione, więc Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie działać przez następne kilka lat. Powinniśmy nadal czerpać z tego korzyści. To niesamowite osiągnięcie techniczne nie tylko NASA i Stanów Zjednoczonych, ale wszystkich międzynarodowych partnerów.
Sunita Williams 
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest niesamowitym laboratorium. Szkoda by było, aby jej pełny potencjał nie został wykorzystany czy to przez NASA i międzynarodowych partnerów, czy przez prywatne firmy.
/u/Pozpenguin 
Czy wszyscy zostaliście wybrani do tych pierwszych misji ze względu na wasze doświadczenie jako piloci i piloci testowi? Jakie inne czynniki wpływają na tego typu selekcję spośród szerszego grona astronautów?
Michael Hopkins 
Nasze doświadczenie jako piloci testowi i inżynierowie było brane pod uwagę przed tym etapem testów nowych statków. Jeśli chodzi o inne czynniki, to będziesz musiał zapytać naszego szefa!
/u/orley 
Jak zostaliście przydzieleni do konkretnych statków – czy były to osobiste preferencje czy były też inne czynniki, które należało wziąć pod uwagę?
Sunita Williams 
Biuro Astronautów pyta nas, czy mamy jakieś preferencje, które biorą pod uwagę, ale są też inne czynniki, takie jak cel misji i poziom doświadczenia.
Michael Hopkins 
Dla astronauty zostanie przydzielonym do jakiegokolwiek statku oznacza dobry dzień. Szef Biura Astronautów podejmuje decyzję o przydzieleniu do odpowiedniego lotu oraz statku.
Christopher Ferguson 
Dołączam do długiej listy pilotów testowych Boeinga. Boeing zawsze do pierwszych lotów przydziela swojego pilota testowego i Starliner nie jest tu wyjątkiem.
Douglas Hurley 
Zostaliśmy przydzieleni przez szefa Biura Astronautów.
/u/weirdparadox 
Co uznalibyście za ostateczny kamień milowy astronauty?

Mówiąc dokładniej, co uznalibyście za największe osiągnięcie w swojej karierze astronauty?

Czekam na to z niecierpliwością!
Sunita Williams 
Powiedziałabym, że uczenie nowego pokolenia eksploratorów! To będzie bardzo satysfakcjonujące zobaczyć, jak ci ludzie przejmują stery, aby lecieć Orionem z powrotem na Księżyc i w końcu na Marsa.
Douglas Hurley 
Miałem niesamowite szczęście w tej kwestii, lecąc w czasie misji STS-127, STS-135, a teraz załogowym Dragonem. Nie mogłem nawet marzyć o trzech niesamowitych okazjach do lotu w kosmos.
Victor Glover 
Dla każdego astronauty podróż w kosmos i bezpieczny powrót do domu jest ostatecznym kamieniem milowym. Jednakże mam marzenie, aby stanąć na Księżycu.
Michael Hopkins 
Dla wielu astronautów możliwość wyjścia poza stację kosmiczną i odbycia spaceru kosmicznego jest największym spełnieniem.
Christopher Ferguson 
Najlepsze dopiero przed nami. Naprzód Starliner!
/u/Voyager_AU 
Cześć!
Pomijając bezpieczeństwo, jakie najważniejsze rzeczy chcieliście ulepszyć lub zaimplementować w projekcie kapsuł Dragon i Starliner?
Sunita Williams 
Z dzisiejszymi technologiami, automatyzacja w statkach kosmicznych pomoże nam w łatwiejszym wykonywaniu zadań i sprawi, że będziemy mieli więcej możliwości. Miło jest też nie mieć tych wszystkich skomplikowanych przełączników i przycisków, które mieliśmy w wahadłowcach. Nowe, płaskie ekrany ułatwią interakcję i sterowanie statkami kosmicznymi.
Christopher Ferguson 
Wszystkie poprzednie skafandry kosmiczne były duże, niekomfortowe i utrudniały poruszanie się. Nowe skafandry ciśnieniowe są wygodniejsze, lżejsze i łatwe w noszeniu. Znam kogoś, kto ćwiczył jogę w naszych (Stephen Colbert).
Douglas Hurley 
Łatwość sterowania statkiem jest ważna, ponieważ to umożliwia astronautom skoncentrowanie się na wszystkich innych ważnych rzeczach, na których należy się skupić w czasie misji.
Michael Hopkins 
Uchwyty na kubki?
A tak na serio, bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale zaraz potem na drugim miejscu jest niezawodność.
/u/last_reddit_account2 
Czy kokpit Dragona gotowego do lotu tak mocno polega na ekranach dotykowych, jak było to przedstawione w makietach i grafikach w przeszłości, czy była to tylko wizja artystyczna SpaceX w miejscu bardziej tradycyjnych systemów kontroli?
Michael Hopkins 
Tak, obecny układ załogowego Dragona SpaceX wykorzystuje ekrany dotykowe jako główny interfejs. Są jednak pewne krytyczne funkcje, dla których zawsze chcesz mieć analogową opcję (przyciski).
/u/WickedSushi 
Jakie kosmiczne jedzenie było waszym ulubionym?
Jakie kosmiczne jedzenie lubiliście najmniej?
Eric Boe 
Ulubione: Spaghetti i klopsiki. W kosmosie, napięcie powierzchniowe wody ułatwia jedzenie i sprawia, że lepiej trzyma się ono widelca. W warunkach mikrograwitacji spaghetti jest właściwie mniej niechlujnym jedzeniem, ponieważ nie oddziałuje na nie siła, która ściąga makaron na twój podbródek.

Najmniej lubiane: Cokolwiek, co jadłem już zbyt często. Jedzenie to coś, na co mocno czekasz będąc w kosmosie, więc chciałem sporej różnorodności. Jesteśmy bardzo zajęci będąc tam u góry, więc jedzenie jest dobrym czasem, aby zebrać załogę razem i jest ważną częścią pracowitego dnia.
Victor Glover 
Jestem nowicjuszem, ale jednymi z moich ulubionych zajęć podczas treningu astronauty było kosztowanie kosmicznego jedzenia. Moją ulubioną rzeczą, jeśli chodzi o kosmiczne jedzenie, jest jego różnorodność. To jak normalne jedzenie tu na Ziemi. Najmniej lubianą przeze mnie rzeczą jest to, że ograniczają ilość kawy, którą możemy wypić.
Sunita Williams 
Lubiłam lazanię, a także rosyjski twaróg. Ważne, aby mieć spory wybór kosmicznego jedzenia i mieć możliwość przyprawienia go. Szczególnie lubiłam wasabi, czosnek i sos pesto do przyprawienia mojego nudnawego jedzenia.
Christopher Ferguson 
Kocham kosmiczne jedzenie na Ziemi i poza nią. Ale moim faworytem jest Crawfish Étouffée.
/u/slom68 
Możecie powiedzieć coś o swoich misjach i zadaniach?
Douglas Hurley 
Bob i ja zostaliśmy przydzieleni do pierwszego testowego lotu załogowego Dragona. Przeprowadzimy pełny profil misji od startu, przez dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, do powrotu na Ziemię. Tak więc przy wszystkich aspektach tej misji będziemy blisko współpracować ze SpaceX, aby zapewnić jej sukces.
Michael Hopkins 
Victor i ja będziemy uczestniczyć w długotrwałej misji, więc będziemy lecieć w ramach tego, co w dzisiejszych czasach nazywamy Ekspedycją na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jedyną różnicą jest to, że polecimy tam nowym statkiem.
/u/cuddlefucker 
Niesamowicie ekscytujące! Chciałbym zapytać, czy ktoś z was aspiruje do podróży na Marsa w celu eksploracji? W celu kolonizacji?
Michael Hopkins 
Nie wszystko na raz.

Jako astronauci cieszymy się z każdej możliwości lotu w kosmos, czy to na niską orbitę okołoziemską, na Księżyc czy na Marsa.

Jeśli chodzi o kolonizację, to nie wydaje mi się, abym był w stanie przekonać moją żonę.
Eric Boe 
Tak, chciałbym polecieć na Marsa! Przed nami jednak jeszcze kilka lat badań i rozwoju, aby być w stanie wysłać nasze statki (miejmy nadzieję, że ze mną na pokładzie) na spotkanie z Czerwoną Planetą.
Sunita Williams 
Oczywiście! Jedynym sposobem na dowiedzenie się czegoś więcej o naszej planecie jest odwiedzenie innych miejsc. Ta podróż pomoże nam odkryć więcej o nas samych i naszej planecie.
Douglas Hurley 
Eksploracja Marsa byłaby niesamowita, jednak trzeba zrobić jeszcze sporo rzeczy, aby przygotować się do takiej misji.
/u/Dan27 
Doświadczyliście obu statków podczas testów w symulatorach. Mam jedno pytanie, które chciałbym zadać: Czy jest tam coś niefunkcjonalnego (ośmielę się nawet powiedzieć, luksusowego), co was zaskakuje, a czego nigdy nie doświadczyliście podczas misji wahadłowców?
Douglas Hurley 
Oba statki są łatwiejsze w obsłudze, ale są mniejsze niż wahadłowce. O ile promy kosmiczne dawały nam sporo miejsca do poruszania się, te statki są znacznie ciaśniejsze. Są jednak bardziej przestronne niż nasza obecna bryka, Sojuz.
Sunita Williams 
Tablety, które są funkcjonalne, unikalne i zabawne. Teraz nie muszę nosić ze sobą papierowego sudoku.
/u/masahawk 
Czy ciągle musicie uczyć się rosyjskiego?
Victor Glover 
Oczywiście. Część naszej załogi to Rosjanie, a niektóre moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są rosyjskie. Dodatkowo uważam, że większość z nas docenia, jak wiele kultur i języków jest obecnych na pokładzie ISS i chętnie chłonie języki, jedzenie i inne aspekty kulturowe.
Douglas Hurley 
Nie na czas lotów testowych, ponieważ odwiedzimy Międzynarodową Stację Kosmiczną tylko w czasie krótkiej misji. Koncentrujemy się na projekcie i rozwoju kapsuły Dragon, która pochłania ogromną część naszej uwagi.
/u/reutgol 
Jeśli musielibyście walczyć o to, jaka piosenka będzie grała w czasie waszego startu, to kto by wygrał i jaki byłby to utwór?
Victor Glover 
Dowódca statku zawsze wygrywa, ale jestem pewny, że on lub ona wzięliby pod uwagę mądre porady swojej załogi. A jeśli chcesz poznać naszą, poczekaj…
Michael Hopkins 
Victor nie ma szans. Co do piosenki, to mam sporo czasu na podjęcie decyzji, ale w tej chwili wygrywa „Crazy Train”.
Christopher Ferguson 
Będziemy musieli o to powalczyć i damy ci znać. Lubię „Viva La Vida” od Coldplay. Bim? Duke?
/u/rhoracio 
Wielkie gratulacje dla was wszystkich!
Pytanie: Moglibyście wyjaśnić, czy wizjer w hełmie SpaceX otwiera się?
Robert Behnken 
Wizjer otwiera się. Zwykle jest on otwarty w czasie podróży na platformę startową, ale zamknięty w czasie startu i powrotu na Ziemię.
Douglas Hurley 
Tak. Są dwa przyciski, mniej więcej w okolicach podbródka. Pozwalają na jego otwarcie, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.
/u/kinnomRMY 
Jak oceniacie statki i skafandry?
Eric Boe 
Skafandry są dużo bardziej komfortowe niż te z czasów wahadłowców: lżejsze, prostsze, wymagają mniej chłodzenia i łatwiej się w nich pracuje. Technologia tych skafandrów bazuje na tych z przeszłości.
/u/Straumli_Blight 
Progress MS-09 dotarł na ISS w niecałe 4 godziny od startu. Czy załogowy Dragon lub CST-100 będą w stanie dokonać czegoś podobnego?
Sunita Williams 
Rosjanom zajęło bardzo dużo czasu sprawienie, aby było to możliwe – w tym wiele lotów testowych. Te statki będą do tego zdolne po tym, jak popchniemy je do granic swoich możliwości. Z niecierpliwością czekamy na to, aby pewnego dnia dotrzeć do tego punktu, jednak w czasie tych lotów testowych chcemy wykorzystać każdy możliwy punkt testowy.
Douglas Hurley 
Nasz typowy profil lotu może zawierać od czterech orbit do 24 godzin od startu do dokowania, w zależności od mechaniki orbitalnej i wysokości, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.
/u/btempp 
Czego najbardziej nie możecie się doczekać w swojej podróży?
Victor Glover 
Ponieważ będzie to mój pierwszy lot w kosmos, każdy moment tej wyprawy będzie pierwszym razem, gdy będę doświadczać tego czegoś – cokolwiek to będzie. Pierwszy start. Pierwsze otwarcie włazu. Pierwszy spacer kosmiczny. Pierwszy powrót na Ziemię i lądowanie. Nie mogę się doczekać każdej z tych pierwszych rzeczy.
Sunita Williams 
Chociaż jestem podekscytowana startem w nowym, amerykańskim statku kosmicznym, jestem naprawdę podekscytowana możliwością sprawienia, że potencjał Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostanie w pełni wykorzystany dzięki startom z trzema kolegami astronautami/kosmonautami.  
Eric Boe 
Sprawdzenie statku kosmicznego – przetestowanie wszystkich nowych możliwości, sprzętu i praca ze wspaniałymi zespołami, które sprawiają, że loty kosmiczne są możliwe.
Douglas Hurley 
John Young zwykł mawiać, że nie chodzi o to, co robisz w kosmosie, ale o to, z kim lecisz i z kim pracujesz. I właśnie na to najbardziej czekam.
Michael Hopkins 
Po prostu bycia częścią całkowicie nowej ery załogowych lotów kosmicznych.
Josh Cassada 
Powrotu. Udanego zakończenia misji.
/u/humanstarhat 
Witam, astronauci! Czym zajmujecie się, kiedy nie jesteście częścią misji kosmicznej? Czy astronauci po prostu trenują aż do tego czasu?
Eric Boe 
Poza pracą: spędzamy czas z naszymi rodzinami. Większość z nas ma hobby. Lubię pracować przy moim samochodzie w garażu/warsztacie i naprawiać rzeczy w domu.

W pracy: jeśli nie trenują do misji, astronauci spędzają czas wspierając astronautów, którzy obecnie przebywają na orbicie lub niedługo tam polecą. Pomagamy projektować i przeglądać listy kontrolne, ładunki naukowe, narzędzia i inne rzeczy, które niedługo polecą w kosmos.
Douglas Hurley 
Jeśli chodzi o ten konkretny lot, wykonujemy wiele pracy związanej z programem komercyjnych lotów załogowych, a także z zespołami odpowiedzialnymi za Dragona i Falcona, pomagając im tworzyć plany operacyjne, projekty i układ. To więcej niż czysty trening. To wspólny wysiłek związany z rozwojem i treningiem.
/u/SkywayCheerios 
Do astronautów weteranów: Z dotychczasowych testów i treningu, jaką największą różnicę zauważacie, jeśli chodzi o porównanie Starlinera/Dragona do innych statków kosmicznych, którymi lecieliście, czyli wahadłowców i Sojuzów?
Douglas Hurley 
Jest znacznie mniej przełączników i elementów sterowania w porównaniu do wahadłowca, przy jednocześnie bardziej efektywnym i ergonomicznym wykonaniu.
/u/Arswag27 
Jakieś wskazówki dla osób chcących zostać astronautami? No i jak tam skafandry?
Robert Behnken 
Podążaj za marzeniami i rób dobrze wszystko co robisz. Znacznie pomaga również pokochanie tego, wtedy będziesz lepszy i znacznie bardziej szczęśliwy. Jeśli jesteś szczęśliwszy, jest dużo większa szansa na to, że inni astronauci będą chcieli razem z tobą brać udział w misji kosmicznej. Skafandry są super!
Christopher Ferguson 
Pilnie się ucz. Nie opuszczaj szkoły. Bądź wytrwały. I nikomu nie pozwól, aby mówił ci „nie” (chyba że to twoja matka).
/u/cain2003 
Kto z was zdobędzie flagę? Czy ktoś ją zaklepał? Czy będziecie grać w kamień, papier, nożyce, gdy tam dotrzecie? Albo to będzie dowódca misji? Zrozumiałbym, gdyby chodziło o to ostatnie.
Douglas Hurley 
Wydaje mi się, że ten, kto dotrze tam jako pierwszy.
/u/TheRealStepBot 
Zarówno SpaceX jak i Boeing mają w swoich misjach członków załogi STS-135, ostatniej misji programu wahadłowców, która zostawiła flagę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ściślej mówiąc, Chris Ferguson był dowódcą misji STS-135 i poleci w ramach załogowej testowej misji Boeinga, a Doug Hurley, który był pilotem podczas misji STS-135, poleci w ramach załogowej misji testowej SpaceX.

W związku z tym sprawa rozbija się o to, która firma dotrze tam pierwsza, a biorąc pod uwagę ostatnie opóźnienia Boeinga, wychodzi na to, że będzie to SpaceX, a więc załoga SpaceX, w skład której wchodzą Bob Behnken i Doug Hurley. Następnie zakładam, że honor przypadnie członkowi załogi, który uczestniczył w misji STS-135 i który jednocześnie jest starszym członkiem załogi. To oczywiście maksymalizuje obraz pod tytułem „wróciliśmy”.

Wszystko to oznacza, że o ile SpaceX nie spotkają poważne problemy w ciągu następnych 3-6 miesięcy, tym kimś będzie Doug Hurley.
Douglas Hurley 
Wciąż jest mnóstwo pracy do wykonania. Gdy zespoły NASA i SpaceX będą gotowe, polecimy i ją zdobędziemy.
/u/Fatema18 

Na początku gratulacje dla wszystkich astronautów, którzy zostali wybrani w tym programie komercyjnych lotów załogowych. W moich oczach jesteście prawdziwymi bohaterami! Moje pytanie: Jakie było największe wyzwanie podczas waszego treningu przed zostaniem astronautą i jak sobie z nim poradziliście?
Robert Behnken 
Każdy napotyka inne wyzwania, ponieważ jest bardzo wiele rzeczy, na które trzeba się przygotować przed każdą misją. To było dla mnie wyzwaniem. Bycie ciągle gotowym na tak wiele rzeczy.
/u/Bizzniches 
Zawsze mnie to zastanawiało, jak odczuwa się przejście w stan nieważkości? Czy to jest nagłe przejście? W którym momencie odczuwacie nieważkość?
Sunita Williams 
To zdecydowanie nagłe. Jak tylko silniki zostają wyłączone, nie możesz uciec mikrograwitacji. Latasz – wszystko od twoich włosów do twojego skafandra. To super zabawa!
Robert Behnken 
To dzieje się bardzo szybko. Gdy silniki zostają wyłączone, czujesz to.
/u/Hubble-Gum 
Jak się z tym czujecie? Jesteście podekscytowani? Jesteście chociaż trochę przerażeni?
Eric Boe 
Jesteśmy bardzo podekscytowani lotem tymi nowymi statkami kosmicznymi. Przez trening minimalizujemy strach. Przykład: wiele osób martwi się swoim lotem samolotem, ale tak naprawdę najbardziej niebezpieczną częścią podróży jest jazda samochodem z lotniska i na lotnisko. Generalnie nie jesteśmy jednak tak przerażeni tą jazdą… ale prawdopodobnie powinniśmy być, biorąc pod uwagę stosunkowo duże ryzyko. Trening pomaga ci zrozumieć rzeczy, które powodują twój strach i dokładniej je scharakteryzować. Wiemy o istnieniu ryzyka, ale chcemy podjąć mądre ryzyko, które przesuwa granicę dalej.
Josh Cassada 
Podekscytowani? Jasne, że tak. Chociaż lekko przerażeni? Pewnie. Zawsze istnieje ryzyko w robieniu czegoś, co warto zrobić. Odwaga to bycie przestraszonym, ale pójście tak czy inaczej.
Michael Hopkins 
Równie podekscytowanym co bardzo podekscytowanym. Nie miałem jeszcze wystarczająco czasu, aby się wystraszyć.
Sunita Williams 
Podekscytowani, jasne, ale nie wystraszeni. To nasza praca i kochamy każdą możliwość lotu!
Christopher Ferguson 
Wszyscy jesteśmy pilotami testowymi, w żyłach których płynie lód (oczywiście jesteśmy podekscytowani).
/u/Phillipinsocal 
Niedawno obejrzałem dokument o gościu z NASA, który jest „zapachowym ekspertem” i jego praca polega na zapewnieniu, żebyście byli bezpieczni w kosmosie i abyście nie wyczuli niczego nietypowego, ponieważ w kosmosie nie ma powietrza. Jaki był najdziwniejszy zapach, jaki poczuliście?
Robert Behnken 
Kiedy wróciłem ze spaceru kosmicznego i kiedy otwarliśmy komorę dokowania po zadokowaniu wahadłowca, pachniało elektrycznością. Nie potrafię opisać tego dokładniej, ale było to coś nietypowego.
/u/adastraetluna 
Po pierwsze, co za ekscytujący dzień i wyróżnienie dla was wszystkich! Gratulacje! Jesteście bohaterami w oczach mieszkańców Ameryki i ludzkości w tym doniosłym locie, a my jesteśmy tu aby was wspierać, gdy Ameryka prowadzi w eksploracji kosmosu!

Moje pytanie brzmi, za jakie umiejętności, których nauczyliście się przed tą misją i przed zostaniem astronautami, jesteście najbardziej wdzięczni? Jakie rady macie dla osób aspirujących do zostania astronautami?
Robert Behnken 
Jeśli chodzi o umiejętności, to myślę, że cierpliwość i wytrwałość są najcenniejsze.
/u/Nobiting 
Czy kiedykolwiek doświadczacie rozdrażnienia związanego z przebywaniem w zamkniętym pomieszczeniu podczas pobytu na ISS i czy tęsknicie za wychodzeniem na zewnątrz, na łono natury?
Michael Hopkins 
Mam nadzieję, że nie, ponieważ ten pierwszy krok jest oszałamiający. Właściwie to stacja jest całkiem przestronna wewnątrz, chociaż tęskniłem za uczuciem wiatru wiejącego w twarz i deszczem.
Robert Behnken 
Tak, zapach Ziemi to coś, co każdy astronauta rozpoznaje po powrocie. Spacery kosmiczne pomagają jednak na uczucie niepokoju związane z przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach.
/u/Ciscoblue113 
Jaka forma popularnej rozrywki (filmy, seriale, gry, itp.) według was najbardziej realistycznie oddaje uczucie przebywania w przestrzeni kosmicznej, jednocześnie będąc rozrywkową?
Michael Hopkins 
Książki, ponieważ twoja wyobraźnia jest jedyną rzeczą, która zbliża cię do tego, jak niesamowite jest to uczucie w rzeczywistości.
/u/upblack 
Jaki jest wasz ulubiony rodzaj sera i czy wasza odpowiedź ulega zmianie, kiedy jesteście w kosmosie?
Michael Hopkins 
Parmigiano-Reggiano, którego nie miałem w kosmosie, więc jeśli jesteś w stanie przekonać moich szefów, aby pozwolili mi go zabrać ze sobą, to bardzo bym to docenił (nie mamy możliwości przechowywania rzeczy typu ser tak, aby się nie zepsuły, a pleśń na stacji byłaby zła).
Josh Cassada 
Tarty Parmezan. I nie ma szans, aby NASA pozwoliła mi zabrać go w mikrograwitację. Dam ci znać, jeśli znajdę nowy ulubiony podczas pobytu na stacji.
/u/GISP 
Poza uważnym rozejrzeniem się z modułu Cupola, co jest pierwszą rzeczą, którą robicie po przybyciu na stację?
Michael Hopkins 
Znalezienie swojej szczoteczki do zębów i swojej sypialni. Zwykle to był długi dzień przed przybyciem na stację.
/u/Parsac 
Doświadczyliście czegoś nowego lub ekscytującego, czego musieliście się nauczyć podczas symulacji/treningu, a co szczególnie różniło się od innych statków kosmicznych?
Douglas Hurley 
Obie firmy mają inną filozofię, jeśli chodzi o wyświetlacze i sterowanie statkami. W wielu aspektach są znacznie łatwiejsze niż statki powietrzne i kosmiczne, którymi latałem w przeszłości.
Michael Hopkins 
Tym razem wszystko jest po angielsku!
/u/Nobiting 
Istnieje obawa związana z pójściem do łazienki w małej kapsule, która nie ma drzwi do łazienki? Czy to po prostu jeden mały kompromis w zamian za niesamowite doświadczenie lotu w kosmos?
Michael Hopkins 
Zawsze istnieje obawa związana z pójściem do łazienki w kosmosie, bez względu na wielkość statku. To jeden z tych momentów, w których naprawdę tęsknisz za grawitacją, ale na taki kompromis zdecydowanie warto pójść.
/u/kevinjm1992 
Czy ktoś kiedykolwiek robi jakieś niesamowite (ale nieszkodliwe!) żarty w kosmosie?
Douglas Hurley 
Zdecydowanie tak, ale przysiągłem dochować tajemnicy.
/u/beccadoiron 
To takie ogólne pytanie, czy astronauci mogą mieć tatuaże? Czy to dyskwalifikuje cię z możliwości zostania astronautą? Dzięki wielkie.
Sunita Williams 
Nie jestem jedyna.
Christopher Ferguson 
Oczywiście.
/u/cathasatail 
Pytanie skierowane do wszystkich. Po pierwsze, gratulacje dla wszystkich w związku z przypisaniem do konkretnych lotów!

Moje pytanie brzmi: Czy przez czas, który spędziliście z poszczególnymi firmami, były jakieś istotne momenty, gdy projekt lub procedura zostały zmienione w odpowiedzi na komentarze od was i/lub waszych kolegów astronautów?

Pozdrowienia od kosmicznego fana z UK.
Robert Behnken 
Pracuję razem z Boeingiem i SpaceX od ponad trzech lat i w obu przypadkach regularnie wprowadzane są zmiany w statkach i procedurach w związku z naszymi wskazówkami i komentarzami. Pod tym względem jest to bardzo satysfakcjonujące.
/u/Aj834 
Jak długo mają trwać te misje? Parę dni, tydzień? Jak się czuje załoga, która ma wracać tymi statkami z ISS na Ziemię?
Douglas Hurley 
Początkowo, testowy lot załogowego Dragona planowany jest na około dwa tygodnie. Kolejne, operacyjne loty są planowane jak normalne ekspedycje na Międzynarodową Stację Kosmiczną, trwające do sześciu miesięcy. Zazwyczaj załoga, która wraca po długotrwałej misji na Ziemię, potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się do grawitacji. Może to zająć kilka dni.
Christopher Ferguson 
Mają trwać od 10 dni do 6 miesięcy. Ta sama załoga, która poleci statkiem na Międzynarodową Stację Kosmiczną, wróci nim na Ziemię, więc będzie z nim zaznajomiona.
Eric Boe 
Pierwsze loty prawdopodobnie będą krótsze, niż normalnie. Zazwyczaj będziemy wracać na Ziemię tymi samymi statkami, w których wystartowaliśmy.
/u/Faesrollvtwo 
Jaki będzie wasz ostatni posiłek przed lotem?
Robert Behnken 
Zawsze jadłem kanapkę z indykiem i czipsami o smaku jalapeño. Serio.
/u/kevin-chen14 
Gratulacje w związku z waszym przydziałem i możliwością powrotu załogowych lotów kosmicznych na teren Stanów Zjednoczonych. Chciałem zapytać o to, kiedy dowiedzieliście się o swoich przydziałach i czy macie nadzieję na to, aby w przyszłości lecieć w kosmos następnymi amerykańskimi statkami, takimi jak Orion, BFR od SpaceX, załogowy statek Blue Origin i innymi?
Michael Hopkins 
Dowiedzieliśmy się niedawno i jesteśmy szczęśliwi, że teraz możemy podzielić się tym z wszystkimi innymi! Jeśli chodzi o inne amerykańskie statki, to zawsze jest ekscytujące, jeśli astronauta może lecieć nowym statkiem.
Douglas Hurley 
Oficjalnie dowiedzieliśmy się jakieś półtora miesiąca temu. Obecnie koncentruję się na udanej misji testowej załogowego Dragona i kiedy wrócimy, będziemy mogli zacząć myśleć o tym, co dalej.
/u/PwnagePlatypus 
Jestem w ostatniej klasie szkoły średniej. Chcę studiować inżynierię lotniczą i chcę zostać astronautą. Wiem, że to bardzo długi i trudny proces. Macie jakieś porady odnośnie tego, co powinienem robić, aby zbudować jak najlepsze podstawy?

Naprawdę podziwiam wszystko, co robicie. Dziękuję.

Henry.
Nicole Mann 
Dzięki, Henry. Jedną rzeczą, która łączy wszystkich astronautów jest to, że pasjonowała ich praca, którą kochali zanim zostali astronautami. Jako uczeń ostatniej klasy szkoły średniej masz przed sobą bardzo dużo możliwości. Staraj się w szkole, zdobądź dobre wykształcenie, dbaj o siebie i nie zapomnij przy tym dobrze się bawić.
/u/xenonminer 
Do wszystkich astronautów: Jak często statek kosmiczny zostaje uderzony przez kosmiczne śmieci?
Robert Behnken 
Świetne pytanie. Zazwyczaj staramy się unikać trafienia. Zazwyczaj kilka razy w roku przemieszczamy ISS, aby uniknąć trafienia przez coś dużego. Ale nie zawsze możemy zauważyć, że coś nadlatuje. Podczas moich spacerów kosmicznych natknąłem się na przeoczone rzeczy, które uderzyły w ISS.
/u/CombTheDes5rt 
Do załóg zarówno Stalinera jak i Dragona. Czy na którymkolwiek etapie misji będziecie mieli okazję sterować ręcznie statkami kosmicznymi, czy są one tak mocno zautomatyzowane, że w tej chwili nie będziecie mieć takiej możliwości? Gratulacje i powodzenia w czasie misji!
Robert Behnken 
Szczegóły wciąż są ustalane, ale podczas misji testowych spodziewamy się sprawdzenia wszystkich systemów, włączając w to manualne sterowanie!
/u/Kate-in-Texas 
Moje pytanie skierowane jest do Nicole Mann. To twój pierwszy raz w kosmosie. Co zrobiłaś, aby przygotować się do swojej misji? Dziękuję. Gratulacje i mam nadzieję, że twój pierwszy lot w kosmos sprawi ci przyjemność.
Nicole Mann 
Dzięki, Kate. Tu, w Johnson Space Center, przechodzimy wszechstronny trening, który przygotowuje nas do podróży w kosmos. Konkretnie, jeśli chodzi o CST-100, ćwiczymy w symulatorach i makietach, aby nauczyć się procedur i sposobu działania w kosmosie. Dodatkowo przechodzimy szkolenie związane z sytuacjami kryzysowymi, aby nauczyć się, jak zachować bezpieczeństwo swoje i statku w przypadku, gdyby coś poszło nie tak.
/u/pakdatyak 
Jako ktoś, kto marzy o pracy w przemyśle kosmicznym, a kiedyś może nawet o możliwości podróży w kosmos, jakie najlepsze porady macie dla kogoś próbującego osiągnąć takie właśnie cele?
Victor Glover 
 
  1. Bądź wytrwały: ciężko pracuj i czuj się komfortowo czując się niekomfortowo.

  2. Ucz się przez całe życie: rób trudne zadania, stań się w tym dobry i rób kolejne trudne zadania.

  3. Bądź dobrą osobą i dobrym członkiem zespołu!

Robert Behnken 
Znajdź jakąś część przemysłu kosmicznego, która cię ekscytuje i spraw, żeby była tą twoją! Jeśli to naprawdę kochasz, poradzisz sobie.
/u/Reeunity 
Który film dotyczący kosmosu jest waszym ulubionym i który jest najbardziej realistyczny?

Dziękuję!
Robert Behnken 
„Star Wars”.

„Grawitacja” ma najbardziej realistyczne efekty wizualne.
/u/Highjog 
Poza byciem wytrenowanym i przygotowanym do podróży w kosmos, czy ktoś z was jeszcze się denerwuje/niepokoi pomimo tego, że jesteście dobrze przygotowani? Zakładam, że podróż w kosmos musi być niesamowitym i bardzo stresującym doświadczeniem.
Robert Behnken 
Jeśli chodzi o mnie, to zazwyczaj denerwuję się już po całym wydarzeniu. Najpierw coś się dzieje, potem rozpoczyna się trening i zazwyczaj po tym, jak wszystko się uspokoiło, zaczynam czuć przypływu adrenaliny.
/u/t0werz 
Czym będziecie zajmować się tam u góry?
Victor Glover 
Badaniami naukowymi, utrzymaniem stacji, spacerami kosmicznymi, wieloma ćwiczeniami, integrowaniem z naszymi wielojęzycznymi członkami załogi, kontaktem z szeroką publicznością, wpatrywaniem się i robieniem wielu zdjęć Ziemi poniżej, no i oczywiście zabawą i sprawdzaniem, jak daleko mogę przelecieć jak Superman przez moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Josh Cassada 
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest laboratorium, w którym możemy przeprowadzić setki ekscytujących eksperymentów, ale również gdzie możemy stać się lepsi w życiu i pracy w przestrzeni kosmicznej. To jak dom – gdy coś się zepsuje albo wymaga konserwacji, musimy się tym zająć. (Ale w przeciwieństwie do weekendu w domu, jeśli musimy wyjść na zewnątrz, aby coś naprawić, trudno będzie ukryć nasze podekscytowanie).
Eric Boe 
Będziemy testować wszystkie elementy nowych statków kosmicznych. Dla przykładu oba statki są mocno zautomatyzowane, ale mają również zapasowe systemy, których normalnie nie będzie się używać, jednak musimy upewnić się, że będą poprawnie działać w przypadku awarii automatyki.
/u/Karlajn289 
Do was wszystkich: Czy zawsze chcieliście być astronautami? Czy to było wasze dziecięce marzenie (jeśli tak, to co was popchnęło do jego realizacji), świadoma decyzja czy zwykły przypadek?

Pozdrowienia z Polski, robicie świetną robotę.
Robert Behnken 
W procesie selekcji trzeba liczyć na sporo szczęścia. Myślę, że wszyscy chcieliśmy zostać astronautami na jakimś etapie swojego życia, gdy byliśmy młodzi, a co najważniejsze, w czasie pracy nie zamknęliśmy za sobą żadnych drzwi, które zablokowałyby nam tę okazję, kiedy się nadarzyła.
/u/homo_skeletor 
Josh, stoisz twarzą w twarz ze swoją pierwszą przygodą poza Ziemią. Masz sporo doświadczenia, jednak to jest coś całkiem innego. Jak to jest być tobą w tym momencie?
Josh Cassada 
Szczerze, to wydaje się być jak doświadczenie z perspektywy trzeciej osoby. Masz rację, to jest coś całkiem innego. Ale NASA i Boeing przygotują nas na wszystko. Co za niesamowity dzień.
/u/aldotcom 
Czy ktoś z was był kiedykolwiek na Space Campie w Alabamie?
Josh Cassada 
Nie byłem uczestnikiem Space Campu, ale w college’u byłem stażystą w Marshall Space Flight Center (gdzie kupiłem swoją pierwszą czapkę z logo NASA z „robakiem” (logo NASA używane w latach 1975-1992, które wyglądało tak – przyp. tłum.)). W czasie pobytu w MSFW, mieliśmy okazję uczyć nauczycieli z podstawówek i gimnazjów (middle school) o wahadłowcach, aby mogli przekazać tę wiedzę swoim uczniom w klasach. To było bardzo fajne lato.
/u/papyruth 
Pytanie do tych, którzy lecą w kosmos po raz pierwszy: Jakiej prozaicznej czynności (jak mycie zębów, mycie włosów, gra w karty) najbardziej nie możecie się doczekać, aby wypróbować jej w kosmosie?

I jeszcze… jak pachnie wnętrze skafandra kosmicznego?
Victor Glover 
Na Ziemi golę głowę brzytwą, więc na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej także spróbuję to zrobić, chociaż na ISS są również elektryczne maszynki z dołączonym odkurzaczem, więc wypróbuję obu sposobów i dowiem się, co działa lepiej.
Josh Cassada 
Suchy szampon! Jak fajna jest nauka?! (A w czasie powrotu do domu jestem przekonany, że mój skafander będzie pachnieć jak… suchy szampon).
/u/Wizard7187 
Czy macie coś do roboty w czasie startu, biorąc pod uwagę to, że większość zadań wykonywana jest przez komputer pokładowy?
Robert Behnken 
Tak jak w wahadłowcach i Sojuzach, załoga monitoruje komputery i resztę systemów. Możemy interweniować, jeśli zajdzie taka potrzeba.
/u/Wuz314159 
Patrząc na to, że ponownie będziemy mieć krajowe możliwości wystrzeliwania ludzi w kosmos, istnieje szansa, że ISS doczeka się kota?

(Wydaje mi się, że pies mógłby sprawiać trochę zbyt wiele problemów, szczególnie jeśli chodzi o spacery i inne takie).
Robert Behnken 
Kot prawdopodobnie również sprawiałby zbyt wiele kłopotów. Chyba że masz takiego, który sam dba o swoją kuwetę!
/u/j-rocc 
Co robicie w przypadku pożaru?
Michael Hopkins 
Zatrzymać się, paść na ziemię i toczyć się po ziemi!

A tak na serio, to jeśli w kosmosie zdarzy się pożar, ewakuujemy dany obszar i zamykamy dopływ powietrza do ognia, co powinno pozbawić go tlenu i w rezultacie ugasić.
/u/christinaremterUSA 
Czy w nowych, komercyjnych statkach są łazienki? Chodzi o Dragona i Starlinera.
Robert Behnken 
W Dragonie jest.
/u/F111D 
Moglibyście omówić, czego nauczono się z kapsuł programów Mercury, Gemini i Apollo, a co zastosowano w Dragonie i Starlinerze? Czy był nawiązany kontakt z astronautami z tych programów, aby podzielili się swoimi spostrzeżeniami?
Douglas Hurley 
Nie jestem pewny odnośnie kontaktu, ale na pewno statki budowane są na podstawie projektu kapsuły, który jest bardzo niezawodny i bezpieczny. Dodatkowo istnieje możliwość przerwania lotu i ewakuacji podczas całego etapu wznoszenia i na tej podstawie, przy wykorzystaniu postępów w technologii, zbudowaliśmy bezpieczne i niezawodne statki.
/u/spacefanatic42 
Rozważylibyście zostanie częścią operacji związanych z lotami testowymi BFR?
Douglas Hurley 
Obecnie skupiam się na załogowym Dragonie, więc zobaczymy, co nastąpi po jego bezpiecznym locie w kosmos.
/u/Seas-of-Europa 
Cześć! Mam kilka pytań do Boe’a, Fergusona i Hurleya. Wszyscy byliście ważną częścią programu wahadłowców, byliście tam aby pilotować lub nawet dowodzić misjami promów kosmicznych. Jak teraz czujecie się z tym, że startujemy z Ameryki w amerykańskim statku kosmicznym po tych wszystkich latach? Myślicie, że Starliner lub Dragon mogą zostać kolejnymi promami kosmicznymi?

Powodzenia!
Douglas Hurley 
Oczywiście jesteśmy podekscytowani tym, że wystartujemy z amerykańskiej ziemi po kilku latach startów z naszymi międzynarodowymi partnerami. Chociaż wahadłowiec miał więcej możliwości z robotycznym ramieniem, ogromną ładownią i śluzą powietrzną, to te nowe statki korzystają ze skoków technologicznych ostatnich 30 lat.
/u/AstroAdrian 
Skoro teraz mamy dostępnych kilka statków kosmicznych, jak to wpłynie na zmiany operacyjne ISS? Co NASA i partnerzy międzynarodowi mają na myśli mówiąc o zwiększonych możliwościach? Ilu więcej astronautów będziemy mieć w kosmosie przez cały czas?
Douglas Hurley 
To będzie kalendarz trudny do zorganizowania, biorąc pod uwagę przybywające i odlatujące statki transportowe i załogowe. Z nowymi, komercyjnymi statkami kosmicznymi, które mogą pomieścić cztery osoby, teraz będziemy mieć dodatkowego członka załogi pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych lub od międzynarodowych partnerów. Dzięki tym nowym statkom, załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może liczyć do siedmiu osób.
Sunita Williams 
Po rozpoczęciu misji rotacyjnych, powinniśmy mieć siedmioro astronautów w kosmosie. Plan jest taki, aby co roku wysyłać dwa komercyjne statki i dwa Sojuzy, co znaczy, że będziemy mogli przeprowadzić więcej badań dzięki powiększonej załodze.
/u/jpfaff82 
Cześć! To jest bardzo ekscytujące i mocno spóźnione dla Stanów Zjednoczonych. Moje pytanie skierowane jest do pilotów testowych nowych statków kosmicznych. Jak mentalnie przygotowujecie się i jak przygotowujecie swoje rodziny przed waszym lotem nowym statkiem (w tym przypadku kosmicznym) po raz pierwszy? Zdenerwowani? Podekscytowani?
Robert Behnken 
Chociaż to są specjalne loty, ponieważ będą pierwsze tymi statkami, w przypadku wahadłowców nigdy tak naprawdę nie wyszliśmy z fazy testowej. Wtedy też istniało ryzyko i zamierzam przygotować się tak samo jak wcześniej. Loty w kosmos jeszcze nie stały się rutyną!
/u/grey_carbon 
Czy Boeing zamierza kiedyś podjąć prace nad tym, aby Starliner był wielokrotnego użytku?
Christopher Ferguson 
Starliner może być użyty do 10 razy.
/u/Nuranon 
Jaka jest planowana długość lotów testowych?
Robert Behnken 
Dokładny czas trwania pierwszego lotu SpaceX wciąż jest ustalany. ISS to bardzo ruchliwe miejsce, więc musimy brać pod uwagę pozostały ruch. W tej chwili spodziewamy się od 2 tygodni do 30 dni.
/u/beebeelion 
Czy ktoś z was preferował kapsułę, w której wolałby podróżować? Wynik był z wyboru czy z przydziału? Gratulacje dla wszystkich. Uważam, że jesteście strasznie odważni!
Robert Behnken 
Oba statki są świetne i byłbym dumny z lotu którymkolwiek. Ważną rzeczą tutaj jest to, aby ponownie startować z brzegu Florydy i przywrócić możliwość dostania się na ISS w amerykańskim statku!
/u/JKRPP 
Są jakieś „udogodnienia” wbudowane w wasz statek?
Michael Hopkins 

Właściwie wszystkie „udogodnienia” są na stacji, więc te statki muszą nas tam dostarczyć tak szybko, jak to możliwe!
/u/yonasismad 
W waszym krótkim wywiadzie zostało wspomniane, że przynajmniej statek SpaceX będzie dużo bardziej zautomatyzowany, niż cokolwiek wcześniej (zakładam, że to samo dotyczy projektu Blue Origin). Czujecie się bezpieczniej w takim statku, czy wolelibyście system polegający bardziej na ludziach? Jakie są wady mocno zautomatyzowanego systemu? Dodatkowo gratuluję bycia tak nieodłączną częścią przyszłości lotów kosmicznych.
Robert Behnken 
Automatyzacja naprawdę pomaga w natłoku pracy. Pozwala nam skupić się na wszystkim innym, co dzieje się w czasie startu i powrotu z kosmosu. Niezmiernie ważne jest jednak, aby astronauci zawsze mieli możliwość obejścia automatyki (tak jak w Star Treku, gdy Kapitan używa kodów do przejęcia kontroli).
/u/Joshiewowa 
To pytanie skierowane jest do astronautów, którzy wcześniej lecieli wahadłowcem. Jakie to uczucie startować znowu z Ameryki? Jaka jest różnica między przygotowaniami do startu wahadłowcem, a przygotowaniami do startu w tych kapsułach?
Robert Behnken 
To niezwykle ekscytujące startować ponownie z USA. Gdy próbuję podzielić się swoimi doświadczeniami, znacznie łatwiej znaleźć więź z wszystkimi, od dzieci do dziadków, jeśli są w stanie zobaczyć start na własne oczy. Znacznie więcej Amerykanów jeździ na wakacje na Florydę, niż do Kazachstanu! W czasach wahadłowców prawie zawsze znalazłem na widowni kogoś, kto widział start wahadłowca. Prawie nigdy nie zdarza się to w przypadku Sojuza…
/u/Nobiting 
Czy każdy astronauta prawdopodobnie poleci więcej niż jeden raz swoją kapsułą?
Nicole Mann 
W tej chwili plan jest taki, że każdy weźmie udział w jednej misji na pokładzie tych statków. Zdecydowanie mamy nadzieję na to, że zostaniemy przydzieleni do kolejnych lotów kosmicznych z Boeingiem, SpaceX, albo na pokładzie Oriona! Jakie to fajne, że w tej chwili rozwijamy trzy statki kosmiczne!
Douglas Hurley 
Dla Boba i dla mnie to będzie trzecia misja kosmiczna. Po tym przyjdzie czas, aby niektórzy z młodszych astronautów skorzystali z szansy lotu w kosmos. Mam również nadzieję, że w przyszłości inni także będą mieli szansę doświadczyć podróży w kosmos.
/u/lazyusername44 
Do któregokolwiek astronauty: Jaka pojedyncza decyzja miała największy wpływ na twoje dzisiejsze życie?
Victor Glover 
Decyzja o tym, aby resztę życia spędzić z moją żoną.
/u/jabe8 
Jakieś podobieństwa pomiędzy tymi dwoma statkami kosmicznymi? To znaczy, byłoby łatwiej nauczyć się jednego, znając już drugi? Czy istnieje wymiana dobrych pomysłów pomiędzy konkurującymi statkami? Dzięki, jb.
Douglas Hurley 
Jest dużo podobieństw i różnic. Ale oba są w pełni zdolne do wykonania misji. Ze względu na ich budowę, według mnie łatwiej nauczyć się ich obsługi, niż obsługi Sojuza czy wahadłowca.
/u/MajorRocketScience 
Moje pytanie skierowane jest do wszystkich astronautów, ale chyba bardziej do tych lecących Dragonem. Czy rozmawialiście lub trenowaliście razem ze SpaceX w związku z projektem lub czymkolwiek innym związanym z BFR?
Robert Behnken 
Nie mieliśmy zbytniej styczności z działaniami związanymi z BFR. Jesteśmy skoncentrowani na załogowym Dragonie!
/u/Nobiting 
Czy bycie w kosmosie odczuwa się podobnie do dużych zjazdów na kolejce górskiej?
Nicole Mann 
Nie byłam jeszcze w kosmosie, ale uczestniczyłam w kilku treningach w warunkach mikrograwitacji na pokładzie specjalnego samolotu („vomit comet”). Kompletnie nie odczuwa się tego jak jazdy kolejką górską. To było trochę podobne do pływania w wodzie. Do czasu aż odepchnęłam się od ściany i nie mogłam się zatrzymać dopóki nie uderzyłam w następną ścianę. Fizyka naprawdę działa!
Michael Hopkins 
Po wizycie w kosmosie, kolejki górskie teraz mnie przerażają. Uczucie spadania podczas jazdy kolejką górską jest bardzo podobne do przebywania w kosmosie, z wyjątkiem tego, że tam spada się bez przerwy.
Douglas Hurley 
Tak. Szczególnie podczas lotu z włączonym napędem. Latanie w kosmosie, kiedy jesteś już na stacji, można porównać do przebywania pod wodą na basenie.
/u/benz650 
Czego najbardziej nie możecie się doczekać podczas całego tego doświadczenia?
Nicole Mann 
Najbardziej nie mogę doczekać się współpracy z niesamowitymi ludźmi z zespołów Boeinga i NASA. Będziemy testować i rozwijać CST-100. Oczywiście gdy już wystartujemy z amerykańskiej ziemi i będziemy mieli okazję, aby spojrzeć na Ziemię, poświęcimy chwilę, aby podziękować zespołowi za całą ciężką pracę i aby świętować ten wielki sukces.
/u/deanta 
Gratulacje dla wszystkich!

Jaka część lotu Dragonem i Starlinerem jest sterowana manualnie, a jaka jest automatyczna? Jak wygląda trening ich obsługi?
Robert Behnken 
Statki są w stanie automatycznie dotrzeć na ISS. Załoga może zwiększyć to prawdopodobieństwo!
/u/fast_edo 
Słuchacie podcastów „The Orbital Mechanics”?
Robert Behnken 
Zazwyczaj nie, miło raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę od mechaniki orbitalnej.
/u/Karlajn289 
Jeśli mielibyście możliwość podróży na jakąkolwiek planetę, którą byście wybrali?
Robert Behnken 
W tej chwili cieszyłbym się z podróży na jakąkolwiek planetę, z której mógłbym wrócić! Jeśli mógłbym zabrać ze sobą całą rodzinę, moglibyśmy tam zostać!
/u/tsondie21 
Pytanie do osób lecących Dragonem: Wydaje się, że wizytówką amerykańskich statków kosmicznych jest niezawodność i redundancja. Chociaż przyjemne, wydaje się, że przejście na ekrany dotykowe przy tak wielu ważnych zadaniach może być mniej bezpieczne i bardziej zawodne niż fizyczne przyciski. Jaka część z tego ma fizyczne przyciski na wypadek awarii ekranu dotykowego i jak bardzo użyteczny jest ekran dotykowy w nieważkości lub mocno wibrującym środowisku?
Robert Behnken 
Nie wszystkie interfejsy korzystają z ekranów dotykowych. Dla niektórych istnieją przyciski.
/u/ravedave 
Co myślicie o nowych skafandrach kosmicznych każdej z firm?
Robert Behnken 
Obydwa mają wiele ulepszeń w porównaniu z tymi, których używaliśmy w wahadłowcach. W żadnym z nich nie bałbym się wybrać na orbitę i z powrotem.
/u/GamerKing195 
Jest jakiś powód dla którego wszyscy nosicie niebieskie kombinezony na zdjęciach z artykułu NASA? Kombinezony SpaceX nie były dostępne?
Robert Behnken 
Ja nosiłem zarówno kombinezon SpaceX jak i Boeinga podczas różnych wydarzeń. To po prostu nie są odpowiednie stroje do wystąpień publicznych, lepiej nadają się do podróży na orbitę i z powrotem!
/u/Tdiaz5 
Do tych, którzy już byli w kosmosie – jaki był najbardziej niesamowity moment, który przeżyliście?

PS Dzięki za zrobienie tego AMA, naprawdę to doceniam! Będę rozpoczynał moją specjalizację w fizyce stosowanej we wrześniu, a eksploracja kosmosu to temat, który niesamowicie mnie fascynuje.
Robert Behnken 
Ja mam ciężki wybór między startem, a spacerem kosmicznym. Obydwa przeżycia ciężko zapomnieć!
/u/Heiwa143 
Jaką złotą myśl przekazalibyście osobom aspirującym do zostania astronautami, aby nie bali się porażek lub podejmowania ryzyka?
Robert Behnken 
Dla mnie ważne jest przygotowanie się do podejmowania ryzyka. Nie musisz skakać z dużej wysokości do wody podczas swojego pierwszego wyjścia na basen. Przygotuj się do tego! Podejmuj kolejne wyzwania, aby to zrobić!
/u/SloppyTop23 
Do członków załogi statku Dragon. Jakie uczucia towarzyszą tej wiekopomnej chwili? Wiedząc, że polecicie dzięki pierwszej prywatnej firmie, która zabierze ludzi w kosmos. Jak to współgra z innymi misjami wiedząc, że to jest dosłownie ścieżka w przyszłość załogowych lotów kosmicznych? Dziękuję.
Douglas Hurley 
To trochę surrealistyczne wiedzieć, że polecę Dragonem. Nie mógłbym być bardziej zaszczycony lub podekscytowany tym, że mogę uczestniczyć w kolejnym kroku programu załogowych lotów kosmicznych.
/u/Pit_27 
Jak bardzo jesteście zdenerwowani tym, że polecicie całkowicie nowymi statkami kosmicznymi? To na pewno ekscytujący wyczyn, dla którego mógłbym zrobić wszystko.
Nicole Mann 
Jestem pewna, że moje serce będzie waliło, a w żyłach popłynie adrenalina, ale nie wydaje mi się, żeby to było denerwujące. Ogromny zespół ludzi dba o to, aby te statki kosmiczne były bezpieczne i niezawodne. Będziemy przeszkoleni, będziemy gotowi!
/u/ThePoutPoutFish 
Cześć! Przede wszystkim gratuluję wyboru! Znacie już daty startów? Zastanawiały mnie również zasady dotyczące osobistej elektroniki. Możecie zabrać ze sobą smartfona w kosmos? I ostatnie, do astronautów, którzy już byli na ISS: Czy są tam gniazdka, a jeśli tak, to jakiego typu? Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu na udzielenie odpowiedzi na nasze pytania!
Robert Behnken 
Obecnie załogowe loty planowane są na późną wiosnę/wczesne lato 2019. Nie zabieramy w kosmos niczego, co nie zostało zatwierdzone do lotu, więc zazwyczaj korzystamy z laptopów i tabletów, które już są na ISS. Oba nowe statki mają tablety, które polecą z załogą. Jednym z powodów, dla którego nie możemy zabrać ze sobą czego tylko byśmy chcieli, jest to, że chcemy używać gniazdek, które już tam są.
/u/skipster5 
Co przesądziło o wyborze was na astronautów? Co odróżniało was od innych kandydatów? Dzięki i życzę bezpiecznej misji.
Michael Hopkins 
Są tysiące świetnych kandydatów, którzy nigdy nie zostaną wybrani, czasami musi ci się po prostu trochę poszczęścić.
/u/SgtTryhard 
Dzięki za zrobienie tego AMA; to najlepsze, jakie kiedykolwiek widziałem.

Pierwsze pytanie do Nicole: Słyszałem, że doświadczasz ogromnych przeciążeń kiedy lądujesz lub startujesz odrzutowcem. Jak odczuwa się te dodatkowe przeciążenia?

Drugie pytanie do wszystkich: W filmach ludzie poruszający się w mikrograwitacji mają w zwyczaju robić to bardzo wolno, jakby ruszali się pod wodą. Czy tak samo jest w rzeczywistości? Dlaczego?
Robert Behnken 
W mikrograwitacji ważne jest, aby cały czas utrzymywać kontrolę. Jeśli poruszasz się szybko, masz tendencję do szybkiego wpadania na inne rzeczy. Jeśli poruszasz się wolno, nikt nie zauważa, gdy o coś się rozbijesz…
/u/xenonminer 
Do wszystkich astronautów: jak radzicie sobie z milionami kosmicznych śmieci dookoła naszej atmosfery?
Robert Behnken 
Liczymy na Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w kwestii zapewnienia regularnych informacji o wszystkim, co mogłoby uderzyć w ISS lub inne statki.
/u/norimune 
Jakiego widoku nie możecie się doczekać najbardziej?
Robert Behnken 
Jestem podekscytowany ponownym zobaczeniem ISS, teraz, gdy konstrukcja jest już ukończona. Moja ostatnia misja odbyła się zanim to nastąpiło. Ale najbardziej nie mogę się doczekać tego, że mój syn zobaczy mój start. Jeszcze się nie urodził, gdy leciałem poprzednim razem.
/u/oliverames 
Gratuluję przydziału! Jesteśmy podekscytowani, gdy patrzymy, jak latacie i codziennie opowiadacie o komercyjnych lotach załogowych w naszym planetarium. Do Williams i Mann: Wasza obecność podczas tych pierwszych lotów będzie inspiracją dla młodych dziewcząt na całym świecie – co powiedziałybyście młodym dziewczynom, które chcą być takie jak wy? Jak możemy przyciągnąć więcej kobiet do NASA i później w kosmos?
Sunita Williams 
Mam nadzieję, że młode dziewczyny widząc Nicole i mnie uzmysłowią sobie, że jeśli my możemy być częścią pierwszych załóg lecących na pokładzie nowych statków kosmicznych, one mogą dokonać tego samego. Młode dziewczyny powinny uświadomić sobie, że są w stanie robić to samo, co ich koledzy z klasy. Nie ma żadnych granic, jeśli ciężko pracujesz i się nie poddajesz!
/u/Dextra774 
Macie To Coś? (ang. the Right Stuff, nawiązanie do książki Toma Wolfe’a – przyp. tłum.)
Victor Glover 
Oczywiście! Kupiłem tę książkę w czasie studiów i często czytam ją ponownie. :)
Michael Hopkins 
Myślę, że wyrok w mojej sprawie jeszcze nie zapadł.
Nicole Mann 
Oczywiście.
/u/KiKoB 
Co myślicie o tych wszystkich płaskoziemcach?
Robert Behnken 
Każdy ma prawo do swojej opinii. Według mnie fakty mówią same za siebie.
/u/Nobiting 
Jakie jest wasze, jako astronautów, zdanie odnośnie działań SpaceX związanych z odzyskiwaniem i ponownym użyciem rakiet orbitalnych po raz pierwszy w historii?
Robert Behnken 
Odzyskiwanie pierwszych stopni jest bardzo fajne! To ewolucja procesu odzyskiwania rakiet pomocniczych na paliwo stałe, których używaliśmy w czasie misji wahadłowców.
/u/shibbster 
Jak najlepiej połączyć dekady lotów kosmicznych kierowanych przez rząd z prywatnymi przedsięwzięciami i interesami w tym zakresie?
Sunita Williams 
NASA nauczyła się wiele w ciągu 50 lat załogowych lotów kosmicznych. Obie firmy skorzystały z tej wiedzy jako punktu startowego do ulepszenia ich projektu połączonego z technologiami, które pojawiły się od czasu, gdy NASA po raz ostatni opracowywała statek kosmiczny. Partnerstwo publiczno-prywatne również pobudziło konkurencję, dzięki czemu zróżnicowaliśmy komercyjny przemysł kosmiczny w Stanach Zjednoczonych.
Nicole Mann 
Naprawdę nie możemy doczekać się lotu tymi komercyjnymi statkami kosmicznymi. Współpraca NASA z prywatnymi firmami to kolejny krok w załogowej eksploracji, który pozwoli nam osiągnąć więcej, niż kiedykolwiek wcześniej.
/u/BasselYD 
Jesteście niesamowici, jakie to uczucie być inspiracją dla pokolenia dzieci, które gdy dorośnie, być może będzie chodzić po Marsie?
Robert Behnken 
Fantastycznie! Mam nadzieję, że po misjach będziemy mogli wrócić i dalej dzielić się naszymi doświadczeniami i podtrzymać tę ekscytację, którą teraz czujemy.
/u/chowesmith 
Dziękuję za zrobienie tego! Moje pytanie: Uważacie, że organizacje takie jak SpaceX czy Virgin Galactic, itp., pomagają czy utrudniają zdobycie celu, jakim jest powrót w kosmos przez Amerykanów?
Nicole Mann 
Uważam, że zdecydowanie pomagają nam wzmocnić nasze możliwości w kosmosie. Współpraca z partnerami komercyjnymi podnosi innowacyjność, stwarza większe możliwości jeśli chodzi o starty i pozwala NASA skupić się na eksploracji głębokiego kosmosu.
/u/jpbazzano 
Po całym tym treningu i szkoleniu zastanawiacie się czasami, czy nie zamarzniecie albo czy nie popełnicie błędu w nagłym przypadku? I ile pieniędzy rocznie powinniśmy przeznaczać na NASA? Myślę, że znacznie więcej pieniędzy powinno zostać przeznaczonych, ale chciałbym to usłyszeć od was!
Eric Boe 
Każdy popełnia błędy i wiem, że ja też popełnię błąd w kosmosie. To coś, czego astronauci nie lubią robić, ale jesteśmy ludźmi. Kluczem jest współpraca zespołu, aby zminimalizować liczbę tych błędów i, miejmy nadzieję, wyłapać je, zanim powstaną, albo przynajmniej złagodzić ich skutki.
Michael Hopkins 
Jedną z moich największych obaw jako astronauty jest popełnienie błędu, ale rzeczywistość jest taka, że popełniamy je cały czas, a prawdziwą miarą jest to, jak sobie z nimi radzisz i posuwasz się naprzód. Jeśli chodzi o resztę, odmawiam zeznań.
Douglas Hurley 
Jestem pilotem od 27 lat i leciałem w kosmos dwukrotnie. Mam nadzieję, że całe to doświadczenie i trening pozwolą mi podjąć właściwą decyzję we właściwym momencie, bez względu na okoliczności.
/u/RsTheHotOne 
Ja przede wszystkim chciałem po prostu podziękować za wasze chęci, aby być pionierami oraz odkrywać.

Już jesteście bohaterami, po prostu siądźcie wygodnie i cieszcie się lotem!

Moje poważne pytanie: Gdybyś mógł skolonizować jakąś planetę, która by to była i dlaczego?

Moje głupie pytanie: Jaki jest twój ulubiony kolor M&M?
Robert Behnken 
Gdybym mógł skolonizować jakąś planetę, byłaby to pierwsza kolejna po Ziemi. Każda będzie w porządku.

Niebieski.
/u/markhomer2002 
Czy którekolwiek z waszych kryptonimów mają smocze brzmienie?
Robert Behnken 
Nie używamy kryptonimów. Używamy prawdziwych imion.
/u/humanstarhat 
Mój chłopak i ja interesujemy się ostatnio kosmosem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ta informacja bardzo nas ekscytuje.

Minęły lata od ostatniej kosmicznej misji załogowej. Czy widzicie to jako początek nowej ery podróży kosmicznych? Co wg was oznacza ta misja dla przyszłości lotów kosmicznych?

PS Gratuluję bycia częścią tej fascynującej podróży! Możemy sobie tylko wyobrażać.
Josh Cassada 
Wiem, to niewiarygodnie ekscytujące, prawda? Dla NASA, dla naszego narodu i dla przyszłości eksploracji kosmosu. Racja, nie wystrzeliliśmy astronautów z USA od 2011 roku, więc to z pewnością wydaje się być nową erą – powrót do amerykańskich lotów na ISS, podczas gdy Orion/SLS celują w głęboką przestrzeń kosmiczną. Cóż za wspaniały czas dla nas wszystkich, by być tego częścią.
/u/teriyakiterror 
Gratulacje! Jestem bardzo podekscytowany waszymi nadchodzącymi misjami :)

Jestem wysoką osobą, która kiedyś chciałaby polecieć w kosmos. Czy wiecie jaki jest maksymalny wzrost przy locie załogowym Dragonem i CST-100 Starlinerem?
Christopher Ferguson 
W przypadku Starlinera, może lecieć 95% populacji. Tak więc zbierz 100 znajomych i jeśli pięciu z nich jest wyższych od ciebie, możesz lecieć!
Sunita Williams 
W przeciwieństwie do poprzednich statków kosmicznych, załogowy Dragon i Starliner zostały zaprojektowane tak, aby mogła z nich korzystać jak największa część populacji. Mam nadzieję, że kiedyś polecisz w kosmos!
Douglas Hurley 
Mój przyjaciel, kanadyjski astronauta Jeremy Hansen, jest całkiem wysoki, a mieści się w obydwóch pojazdach.
Josh Cassada 
Nie wiem jakie jest maksimum, ale nie jest to 175 cm.
/u/sheirtzler18 
Jakie rodzaje symulatorów zostały przekazane NASA przez SpaceX, żebyście na nich trenowali? Jak wypadają w porównaniu do innych symulatorów NASA?
Robert Behnken 
Są bardzo znajome. Ten najbardziej wiernie oddający rzeczywistość jest w Hawthorne, ale mamy nadzieję, że będziemy również ulepszać te, które mamy w Houston.
/u/Unhutchable 
Czy to przykrywka dla stworzenia Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (U.S. Space Force) i gdzie mogę się zapisać?
Robert Behnken 
Wg mojej wiedzy nie.
/u/WhellEndowed 
Czy przebywacie w jakimś bunkrze podczas kiedy rakieta/wahadłowiec startuje i leci nad oceanem?

To poważne pytanie, zakładam, że nie zostawiają was w rakiecie, na wypadek gdyby coś poszło nie tak podczas lądowania w oceanie.
Robert Behnken 
Nie, przez całą podróż lecimy w rakiecie. Możemy uciec z platformy startowej do opancerzonego pojazdu i przeczekać, albo odjechać w bezpieczne miejsce. Tak samo jak w wahadłowcach...
/u/salutcemoi 
Czy lądowanie na Księżycu było nagrane w studiu?

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl