4 marca o godzinie 00:14 czasu polskiego Starship SN10 odbył testowy lot na wysokość 10 kilometrów. Cały lot, wraz z lądowaniem, był udany, lecz kilka minut po jego zakończeniu doszło do eksplozji i pojazd uległ zniszczeniu.

Udany lot Starshipa SN10, eksplozja po lądowaniu

czwartek, 4 marca 2021 10:22 (edytuj)
Starship SN10 podczas startu (Źródło: SpaceX)
Starship SN10 podczas startu (Źródło: SpaceX)
Starship SN10 podczas startu (Źródło: SpaceX) Starship SN10 podczas startu (Źródło: SpaceX)

4 marca o godzinie 00:14 czasu polskiego (3 marca o godzinie 17:14 czasu lokalnego) prototyp Starship SN10 wystartował z platformy w ośrodku SpaceX w Boca Chica w Teksasie i odbył testowy lot na wysokość 10 kilometrów. Cały lot, wraz z lądowaniem, był udany, lecz kilka minut po jego zakończeniu doszło do eksplozji i pojazd uległ zniszczeniu.

Starship to załogowy statek kosmiczny oraz drugi stopień nowej rakiety w pełni wielokrotnego użytku, którą rozwija obecnie SpaceX, jako całość także noszącej nazwę Starship. Wraz z pierwszym stopniem, nazywanym Super Heavy, nowa rakieta ma znacząco obniżyć koszt dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej oraz umożliwić załogową eksplorację Marsa. Prototypy statku Starship budowane są w Boca Chica w Teksasie od wielu miesięcy.

Starship SN10 w czasie lotu (Źródło: Jack Beyer dla NSF, NASASpaceFlight.com)Starship SN10 to trzeci egzemplarz, po Starshipie SN8 i SN9, który miał odbyć testowy lot na wyższą wysokość niż kilkaset metrów. Pierwszą próbę startu przeprowadzono około godziny 21:14 czasu polskiego, lecz już po uruchomieniu silników lot przerwano z powodu zbyt wysokiego ciągu silników Raptor. Elon Musk poinformował, że limity były ustawione zbyt konserwatywnie i przed kolejną próbą zostały one zwiększone.

Podczas drugiej próby, o godzinie 00:14 czasu polskiego, Starship SN10 z powodzeniem uruchomił trzy silniki Raptor i wystartował. Wzniósł się on na docelową wysokość 10 kilometrów, wyłączając po kolei trzy silniki, a następnie rozpoczął powrót na Ziemię, stabilnie opadając w orientacji poziomej. Zbliżając się do powierzchni prototyp uruchomił trzy silniki, obrócił się do pozycji pionowej i wylądował, w ostatniej fazie pozostawiając jeden pracujący silnik.

Wygląda na to, że nie wszystkie nogi do lądowania w pełni otworzyły się i zadziałały prawidłowo, jednak pojazd stał stabilnie na platformie. Po lądowaniu doszło do pożaru i po kilku minutach w dolnej części pojazdu doszło do eksplozji, która zniszczyła prototyp. Jak na razie nie są znane szczegóły dotyczące przyczyn eksplozji.

W Boca Chica w końcowych fazach przygotowań jest już kolejny egzemplarz, Starship SN11, który w najbliższym czasie powinien trafić na teren kompleksu startowego. Więcej na temat przygotowań przed lotem Starshipa SN10 oraz najbliższych planów można przeczytać w poprzednim artykule.

Nagrania z testowego lotu można obejrzeć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl