14 września o godzinie 05:55 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wyniosła na orbitę 51 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-30 (Starlink Group 2-1).

Udany start z misją Starlink-30

wtorek, 14 września 2021 06:29 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-30 (Źródło: Jack Beyer dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-30 (Źródło: Jack Beyer dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-30 (Źródło: Jack Beyer dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-30 (Źródło: Jack Beyer dla NSF, NASASpaceFlight.com)

14 września o godzinie 05:55 czasu polskiego (03:55 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wyniosła na niską orbitę okołoziemską 51 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-30 (Starlink Group 2-1). Separacja ładunku nastąpiła nieco ponad 15 minut po starcie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma docelowo dostarczać usługę dostępu do Internetu na całym świecie. Był to pierwszy start z satelitami konstelacji z zachodniego wybrzeża USA, a także pierwszy, podczas którego satelity trafiły na orbity o inklinacji 70°. W sumie na orbicie znajduje się już 1685 satelitów Starlink. Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dziewięciu misjach: Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku oraz siedmiu misjach Starlink pomiędzy majem 2019 roku i majem 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Spokojnym. Jest to drugi booster rakiety Falcon 9, który wziął udział w dziesięciu startach orbitalnych.

Osłony ładunku, których użyto podczas tej misji, także były wcześniej wykorzystywane. Pierwsza z nich brała udział w misji NROL-108 w grudniu 2020 roku, druga natomiast w misji GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku oraz misji Turksat 5A w styczniu 2021 roku. Prawdopodobnie planowano odzyskanie ich po raz kolejny po wodowaniu na powierzchni oceanu przy pomocy statku NRC Quest, jednak jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl