3 grudnia o godzinie 00:12 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 i wyniosła na orbitę 48 satelitów konstelacji Starlink oraz dwa satelity BlackSky Global w ramach misji Starlink Group 4-3.

Udany start z misją Starlink Group 4-3

piątek, 3 grudnia 2021 11:51 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-3 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-3 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-3 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-3 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

3 grudnia o godzinie 00:12 czasu polskiego (2 grudnia, 23:12 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę 48 satelitów konstelacji Starlink oraz dwa satelity BlackSky Global w ramach misji Starlink Group 4-3. Separacja satelitów BlackSky nastąpiła około 64 minuty oraz 67 minut po starcie, natomiast separacja satelitów Starlink około 90 minut po starcie. Był to 27 lot orbitalny SpaceX w tym roku kalendarzowym.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-3 (Źródło: Marek Cyzio, florydziak.com)Starlink to tworzona przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Docelowo ma ona zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie usługa dostępna jest w ograniczonym zakresie w kilkunastu krajach świata, w tym w Polsce. Podczas tej misji wyniesiono na orbitę także ładunek dodatkowy – dwa satelity obserwacyjne firmy BlackSky. Więcej na temat misji i ładunku można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w ośmiu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku, Starlink-18 w lutym 2021 roku, Starlink-23 w marcu 2021 roku, Starlink-25 w kwietniu 2021 roku oraz Transporter-2 w czerwcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Planowano także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statek o nazwie Bob. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl