SpaceX wraz z NASA przeprowadzili udany test systemu ewakuacji załogowego statku Dragon w czasie lotu (ang. In-Flight Abort). Lot polegał na sprawdzeniu działania systemów odpowiadających za ratunek załogi znajdującej się wewnątrz kapsuły w czasie ewentualnej awarii rakiety nośnej.

Udany test systemu ucieczkowego Dragona w czasie lotu

niedziela, 19 stycznia 2020 19:39 (edytuj)
Wizja artystyczna przedstawiająca test systemu ewakuacji załogowego Dragona w czasie lotu (Źródło: SpaceX)
Wizja artystyczna przedstawiająca test systemu ewakuacji załogowego Dragona w czasie lotu (Źródło: SpaceX)
Wizja artystyczna przedstawiająca test systemu ewakuacji załogowego Dragona w czasie lotu (Źródło: SpaceX) Wizja artystyczna przedstawiająca test systemu ewakuacji załogowego Dragona w czasie lotu (Źródło: SpaceX)

SpaceX wraz z NASA przeprowadzili udany test systemu ewakuacji załogowego statku Dragon w czasie lotu (ang. In-Flight Abort). Lot polegał na sprawdzeniu działania systemów odpowiadających za ratunek załogi znajdującej się wewnątrz kapsuły w czasie ewentualnej awarii rakiety nośnej.

Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego w niedzielę 19 stycznia, o godzinie 16:30 czasu polskiego (15:30 UTC). Na jej szczycie znalazła się załogowa wersja statku Dragon, który w przyszłości ma służyć za środek transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po około 90 sekundach lotu nastąpiło wyłączenie silników Merlin w pierwszym stopniu rakiety i uruchomienie silników SuperDraco w statku Dragon. Wtedy też doszło do oddzielenia się kapsuły od drugiego stopnia rakiety. W ciągu kilku sekund Dragon oddalił się od Falcona 9 na bezpieczną odległość około 1,6 km, utrzymując przeciążenie na poziomie 3,5 g. Po tym doszło do wybuchu rakiety, co było spodziewanym rezultatem. 

Następnie kapsuła lotem swobodnym osiągnęła apogeum wynoszące około 40 km. Po tym oddzielił się od statku bagażnik zewnętrzny, a następnie, dzięki silnikom manewrowym Draco, kapsuła została ustawiona w odpowiedniej pozycji do powrotu na Ziemię. Później, po niecałych pięciu minutach lotu, otwarte zostały dwa mniejsze spadochrony mające wstępnie spowolnić i ustabilizować statek. Niecałą minutę później doszło do otwarcia czterech głównych spadochronów trzeciej generacji, na których statek wylądował w wodach Oceanu Atlantyckiego około 9 minut po starcie. Podczas testu kapsuła osiągnęła prędkość około 2700 km/h. 

Po lądowaniu kapsuła zostanie wyciągnięta na pokład statku i przetransportowana na brzeg. Sam test był również okazją dla zespołów z NASA, SpaceX, Sił Powietrznych, Straży Wybrzeża i innych do przetestowania procedur związanych ze startem załogowym, w tym także sytuacjami awaryjnymi.

W czasie tego lotu użyty został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w misjach Bangabandhu Satellite‑1 w maju 2018 roku, Merah Putih w sierpniu 2018 roku oraz Spaceflight SSO-A: SmallSat Express w grudniu 2018 roku. Drugi stopień rakiety był pozbawiony silnika, ponieważ nie był on potrzebny w czasie tego lotu. 

Był to jeden z ostatnich dużych testów przed certyfikacją statku do lotów załogowych. Na konferencji prasowej po starcie Elon Musk stwierdził, że pierwsza misja Dragona z astronautami NASA na pokładzie może odbyć się w drugim kwartale tego roku. W misji DM-2 mają wziąć udział dwaj astronauci – Douglas Hurley oraz Robert Behnken. Na razie nie została podjęta decyzja co do długości misji. Poza początkowo planowanym lotem trwającym około tygodnia, brana jest również pod uwagę opcja przedłużenia tej misji do kilku miesięcy. 

Pełne nagranie z testu można zobaczyć poniżej.

Źródło: SpaceX (1), (2)NASA

Wkrótce (edytuj)
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 10 km
2021-01-28 16:00
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 10 km

Prototyp Starship SN9, wyposażony w trzy silniki Raptor, ma wznieść się na wysokość około 10 km, a następnie pojazd, podczas powrotu na Ziemię, spadając w pozycji poziomej, obróci się do pionu i wyląduje za pomocą silników. Podczas tego lotu zbiorniki będą jedynie częściowo napełnione. Profil lotu ma być podobny do lotu Starshipa SN8, tym razem SpaceX liczy na udane lądowanie.

Start planowany jest obecnie najwcześniej na 28 stycznia, okno startowe rozpoczyna się o godzinie 16:00 czasu polskiego (15:00 UTC) i pozostanie otwarte przez 9 godzin.  Należy pamiętać, że w przypadku kampanii testowej prototypów Starship plany dynamicznie się zmieniają i planowany czas startu może ulec zmianie. Transmisja będzie dostępna na naszej stronie.

Najbliższy start (edytuj)
2021-01-30 13:24
Starlink-18
Data 30 stycznia 2021
Godzina 13:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najpopularniejsze tematy
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl