CRS-19

Aktualizacja: niedziela, 25 października 2020 12:20 (edytuj)
Numer misji #85
Data 5 grudnia 2019, 18:29:24 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-19 Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1059.1
Ładunek Dragon (D1-21/C106.3), HISUI
Masa ładunku Dragon + 3310 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-19

Kolejna misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w ramach której towarowa kapsuła Dragon dostarczy na stację zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych.

Tym razem na ISS trafi między innymi HISUI, kamera hiperspektralna stworzona przez japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu. Jej głównym celem jest pozyskanie danych niezbędnych do rozwoju technologii obrazowania hiperspektralnego na pełną skalę, co ma zostać wykorzystane do poszukiwania surowców takich jak ropa, gaz, czy minerały, a także w innych dziedzinach, jak rolnictwo, leśnictwo, czy monitorowanie terenów przybrzeżnych.

Podczas tej misji wykorzystana została towarowa kapsuła Dragon, która wcześniej brała udział w misji CRS-4 we wrześniu 2014 roku oraz w misji CRS-11 w czerwcu 2017 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Test statyczny przed misją odbył się 26 listopada.

Źródła: US Launch Schedule, Forum NSFGunter's Space Page, Space.com, SpaceX (1), (2), Spaceflight Now

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl