Ostatnia aktualizacja: czwartek, 21 maja 2020 15:35

GovSat-1

Numer misji 54
Data 31 stycznia 2018, 22:25 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe 141 minut
Materiały prasowe GovSat-1 Press Kit
Pogoda >90%
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Rakieta Falcon 9 v1.2
Booster 1032.2
Ładunek GovSat-1 (SES-16)
Masa ładunku 4230 kg
Docelowa orbita GTO
Klient LuxGovSat, SES

Był to 21 start SpaceX z satelitą na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Został on zamówiony przez LuxGovSat, podmiot utworzony wspólnie przez firmę SES i rząd Luksemburga, i jest zbudowany w oparciu o platformę GEOStar-3 firmy Orbital ATK. Ma zapewnić bezpieczne oraz niezawodne usługi rządowej komunikacji satelitarnej. Na satelicie znajdzie się specjalny port dokujący, który pozwoli nieznanemu jeszcze ładunkowi (który ma mieć masę 200 kg oraz pobór mocy na poziomie 500 W) zadokować do satelity w przyszłości.

Podczas tej misji został wykorzystany przetestowany w locie pierwszy stopień Falcona 9, który wcześniej wyniósł na orbitę satelitę NROL-76 dla Narodowego Biura Rozpoznania. Chociaż tym razem nie odbyło się lądowanie boostera, był on wyposażony w lotki sterowe i nogi, dzięki czemu można było przeprowadzić próbę „lądowania” na wodzie i dzięki temu zebrać dodatkowe dane. Ku ogólnemu zaskoczeniu, booster po wyhamowaniu nad wodą nie rozbił się, lecz przewrócił się i dryfował po oceanie.

Ze względu na zbyt duże niebezpieczeństwo związane z holowaniem boostera po oceanie, został on celowo zatopiony.

Źródła: Gunter's Space Page, LuxGovSat, AmericaSpace

Powiązane wiadomości

Najbliższy start
2020-05-30 21:22:45
Crew Demo-2
Data 30 maja 2020
Godzina 21:22 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Załoga Douglas Hurley, Robert Behnken
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Dragon 2 (D2-2/C206.1)
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl