10 listopada NASA oficjalnie certyfikowała rakietę Falcon 9 i statek Dragon 2 do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dragon 2 certyfikowany przez NASA do lotów załogowych

środa, 11 listopada 2020 21:28 (edytuj)
Załogowy Dragon i Falcon 9 w hangarze na terenie kompleksu startowego LC-39A przed wytoczeniem na platformę (Źródło: SpaceX)
Załogowy Dragon i Falcon 9 w hangarze na terenie kompleksu startowego LC-39A przed wytoczeniem na platformę (Źródło: SpaceX)
Załogowy Dragon i Falcon 9 w hangarze na terenie kompleksu startowego LC-39A przed wytoczeniem na platformę (Źródło: SpaceX) Załogowy Dragon i Falcon 9 w hangarze na terenie kompleksu startowego LC-39A przed wytoczeniem na platformę (Źródło: SpaceX)

Lata spędzone na projektowaniu, rozwoju systemów i testowaniu zostały zwieńczone oficjalnym certyfikowaniem przez NASA pierwszego w historii komercyjnego statku kosmicznego, zdolnego do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i z powrotem na Ziemię. 10 listopada podpisano komplet dokumentów przyznających systemowi rozwijanemu przez SpaceX, składającemu się z rakiety Falcon 9 oraz załogowej kapsuły Dragon 2, certyfikację do lotów załogowych. Było to możliwe po zakończeniu skrupulatnej oceny gotowości do lotu przed nadchodzącą misją Crew-1, będącą pierwszym operacyjnym lotem w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew).

Z niezwykłą dumą mogę ogłosić, że wracamy do regularnych lotów załogowych z amerykańskiej ziemi, przy użyciu amerykańskiej rakiety i statku kosmicznego. Certyfikacja jest niebywałym osiągnięciem dla NASA i SpaceX, podkreślającym postęp, jakiego możemy dokonać pracując razem z branżą komercyjną.
– Jim Bridenstine, Administrator NASA

Załogowy Dragon to pierwszy od prawie 40 lat nowy pojazd kosmiczny certyfikowany przez NASA do regularnych lotów z załogą na pokładzie. Kathy Lueders, przewodząca działowi załogowej eksploracji NASA, stwierdziła, że jest to sukces ludzi pracujących w NASA i SpaceX, a także wielu innych, którzy wykonali niewyobrażalnie ciężką pracę, umożliwiającą osiągnięcie tego celu. Certyfikacja sprawia, że program przechodzi z fazy projektowania i testowania do fazy rotacji załogi stacji. Lueders podkreśla jednak, że nie sprawia to, że do kolejnych misji zespół będzie podchodził z mniejszym rygorem.

Załogowy Dragon i Falcon 9 na platformie LC-39A przed misją Crew-1 (Źródło: SpaceX)Droga do certyfikacji była długa. W 2015 roku przeprowadzono test systemu ewakuacji kapsuły na platformie startowej. W marcu 2019 roku, podczas misji Crew Demo-1, po raz pierwszy Dragon 2 dotarł na orbitę i zadokował do ISS, tym razem jeszcze bez załogi. W styczniu 2020 roku odbył się test systemu ewakuacji w czasie lotu, kiedy około 90 sekund po starcie aktywowano system, aby pokazać, że Dragon jest w stanie zapewnić astronautom bezpieczeństwo w przypadku awarii rakiety. Zwieńczeniem była testowa misja załogowa, Crew Demo-2, podczas której Bob Behnken i Doug Hurley na pokładzie Dragona 2 dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną, spędzili tam dwa miesiące i bezpiecznie wrócili na Ziemię.

Pomiędzy 2016 i 2020 rokiem przeprowadzono prawie sto testów spadochronów. W 2018 roku odbyły się testy w komorze interferencji elektromagnetycznej oraz komorze akustycznej. Silniki systemu ewakuacji, SuperDraco, zostały przetestowane ponad 700 razy, a system dokowania ponad 500 razy. W sumie przeprowadzono ponad 8 milionów godzin testów typu hardware-in-the-loop. W koordynacji z Siłami Powietrznymi USA oraz Departamentem Obrony USA odbywano treningi ratowania załogi w przypadku wodowania w niespodziewanej lokalizacji lub jakichkolwiek problemów podczas wznoszenia lub wejścia w atmosferę.

Dziękuję NASA za nieustanne wsparcie dla SpaceX oraz współpracę przy drodze do tego celu. Jestem niezmiernie dumny ze wszystkich w SpaceX, a także ze wszystkich naszych dostawców, którzy niezmiernie ciężko pracowali, aby rozwinąć, przetestować i wystrzelić pierwszy komercyjny system lotów załogowych w historii certyfikowany przez NASA. To ogromny zaszczyt, dający nam pewność siebie przy staraniach zmierzających do powrotu na Księżyc, podróży na Marsa i docelowo uczynienia ludzkości gatunkiem multiplanetarnym.
- Elon Musk, CEO i Główny Inżynier SpaceX

Załogowy Dragon i Falcon 9 na platformie LC-39A przed misją Crew-1 (Źródło: NASA/Joel Kowsky)Pierwsza operacyjna misja, podczas której wykorzystany zostanie certyfikowany załogowy Dragon 2, to Crew-1. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci troje astronautów NASA – Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker – oraz astronauta japońskiej agencji JAXA – Soichi Noguchi. Pozostaną oni na ISS przez około pół roku.

Załoga dotarła na Florydę 8 listopada, a dwa dni później rakieta wraz z kapsułą na szczycie została wytoczona na platformę startową LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Test statyczny na platformie, podczas którego na kilka sekund uruchomione mają zostać silniki w pierwszym stopniu rakiety, planowany był na ten sam dzień, lecz został przełożony na 11 listopada ze względu na konieczność wymiany komponentu związanego z zaworem w drugim stopniu rakiety. 12 listopada ma się odbyć próba generalna, podczas której astronauci przejdą pełną procedurę dnia startowego, wraz z odliczaniem do startu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, start jest planowany na 15 listopada na godzinę 01:49 czasu polskiego.

Źródła: NASA (1), (2), (3), (4), (5), SpaceX (1), (2), (3)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl