10 listopada NASA oficjalnie certyfikowała rakietę Falcon 9 i statek Dragon 2 do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dragon 2 certyfikowany przez NASA do lotów załogowych

środa, 11 listopada 2020 21:28 (edytuj)
Załogowy Dragon i Falcon 9 w hangarze na terenie kompleksu startowego LC-39A przed wytoczeniem na platformę (Źródło: SpaceX)
Załogowy Dragon i Falcon 9 w hangarze na terenie kompleksu startowego LC-39A przed wytoczeniem na platformę (Źródło: SpaceX)
Załogowy Dragon i Falcon 9 w hangarze na terenie kompleksu startowego LC-39A przed wytoczeniem na platformę (Źródło: SpaceX) Załogowy Dragon i Falcon 9 w hangarze na terenie kompleksu startowego LC-39A przed wytoczeniem na platformę (Źródło: SpaceX)

Lata spędzone na projektowaniu, rozwoju systemów i testowaniu zostały zwieńczone oficjalnym certyfikowaniem przez NASA pierwszego w historii komercyjnego statku kosmicznego, zdolnego do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i z powrotem na Ziemię. 10 listopada podpisano komplet dokumentów przyznających systemowi rozwijanemu przez SpaceX, składającemu się z rakiety Falcon 9 oraz załogowej kapsuły Dragon 2, certyfikację do lotów załogowych. Było to możliwe po zakończeniu skrupulatnej oceny gotowości do lotu przed nadchodzącą misją Crew-1, będącą pierwszym operacyjnym lotem w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew).

Z niezwykłą dumą mogę ogłosić, że wracamy do regularnych lotów załogowych z amerykańskiej ziemi, przy użyciu amerykańskiej rakiety i statku kosmicznego. Certyfikacja jest niebywałym osiągnięciem dla NASA i SpaceX, podkreślającym postęp, jakiego możemy dokonać pracując razem z branżą komercyjną.
– Jim Bridenstine, Administrator NASA

Załogowy Dragon to pierwszy od prawie 40 lat nowy pojazd kosmiczny certyfikowany przez NASA do regularnych lotów z załogą na pokładzie. Kathy Lueders, przewodząca działowi załogowej eksploracji NASA, stwierdziła, że jest to sukces ludzi pracujących w NASA i SpaceX, a także wielu innych, którzy wykonali niewyobrażalnie ciężką pracę, umożliwiającą osiągnięcie tego celu. Certyfikacja sprawia, że program przechodzi z fazy projektowania i testowania do fazy rotacji załogi stacji. Lueders podkreśla jednak, że nie sprawia to, że do kolejnych misji zespół będzie podchodził z mniejszym rygorem.

Załogowy Dragon i Falcon 9 na platformie LC-39A przed misją Crew-1 (Źródło: SpaceX)Droga do certyfikacji była długa. W 2015 roku przeprowadzono test systemu ewakuacji kapsuły na platformie startowej. W marcu 2019 roku, podczas misji Crew Demo-1, po raz pierwszy Dragon 2 dotarł na orbitę i zadokował do ISS, tym razem jeszcze bez załogi. W styczniu 2020 roku odbył się test systemu ewakuacji w czasie lotu, kiedy około 90 sekund po starcie aktywowano system, aby pokazać, że Dragon jest w stanie zapewnić astronautom bezpieczeństwo w przypadku awarii rakiety. Zwieńczeniem była testowa misja załogowa, Crew Demo-2, podczas której Bob Behnken i Doug Hurley na pokładzie Dragona 2 dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną, spędzili tam dwa miesiące i bezpiecznie wrócili na Ziemię.

Pomiędzy 2016 i 2020 rokiem przeprowadzono prawie sto testów spadochronów. W 2018 roku odbyły się testy w komorze interferencji elektromagnetycznej oraz komorze akustycznej. Silniki systemu ewakuacji, SuperDraco, zostały przetestowane ponad 700 razy, a system dokowania ponad 500 razy. W sumie przeprowadzono ponad 8 milionów godzin testów typu hardware-in-the-loop. W koordynacji z Siłami Powietrznymi USA oraz Departamentem Obrony USA odbywano treningi ratowania załogi w przypadku wodowania w niespodziewanej lokalizacji lub jakichkolwiek problemów podczas wznoszenia lub wejścia w atmosferę.

Dziękuję NASA za nieustanne wsparcie dla SpaceX oraz współpracę przy drodze do tego celu. Jestem niezmiernie dumny ze wszystkich w SpaceX, a także ze wszystkich naszych dostawców, którzy niezmiernie ciężko pracowali, aby rozwinąć, przetestować i wystrzelić pierwszy komercyjny system lotów załogowych w historii certyfikowany przez NASA. To ogromny zaszczyt, dający nam pewność siebie przy staraniach zmierzających do powrotu na Księżyc, podróży na Marsa i docelowo uczynienia ludzkości gatunkiem multiplanetarnym.
- Elon Musk, CEO i Główny Inżynier SpaceX

Załogowy Dragon i Falcon 9 na platformie LC-39A przed misją Crew-1 (Źródło: NASA/Joel Kowsky)Pierwsza operacyjna misja, podczas której wykorzystany zostanie certyfikowany załogowy Dragon 2, to Crew-1. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci troje astronautów NASA – Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker – oraz astronauta japońskiej agencji JAXA – Soichi Noguchi. Pozostaną oni na ISS przez około pół roku.

Załoga dotarła na Florydę 8 listopada, a dwa dni później rakieta wraz z kapsułą na szczycie została wytoczona na platformę startową LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Test statyczny na platformie, podczas którego na kilka sekund uruchomione mają zostać silniki w pierwszym stopniu rakiety, planowany był na ten sam dzień, lecz został przełożony na 11 listopada ze względu na konieczność wymiany komponentu związanego z zaworem w drugim stopniu rakiety. 12 listopada ma się odbyć próba generalna, podczas której astronauci przejdą pełną procedurę dnia startowego, wraz z odliczaniem do startu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, start jest planowany na 15 listopada na godzinę 01:49 czasu polskiego.

Źródła: NASA (1), (2), (3), (4), (5), SpaceX (1), (2), (3)
Wkrótce (edytuj)
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km

Prototyp Starship SN9, wyposażony w trzy silniki Raptor, ma wznieść się na wysokość ponad 12 km, a następnie pojazd, podczas powrotu na Ziemię, spadając w pozycji poziomej, obróci się do pionu i wyląduje za pomocą silników. Podczas tego lotu zbiorniki będą jedynie częściowo napełnione. Profil lotu ma być podobny do lotu Starshipa SN8, tym razem SpaceX liczy na udane lądowanie.

Start prawdopodobnie odbędzie w tym tygodniu, dokładniejszy termin nie jest obecnie znany.  Należy pamiętać, że w przypadku kampanii testowej prototypów Starship plany dynamicznie się zmieniają i planowany czas startu może ulec zmianie. Transmisja będzie dostępna na naszej stronie.

Najbliższy start (edytuj)
2021-01-30 13:24
Starlink-18
Data 30 stycznia 2021
Godzina 13:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najpopularniejsze tematy
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl