24 kwietnia załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Crew-2. Dokowanie do portu w module Harmony nastąpiło o godzinie 11:08 czasu polskiego, nieco ponad 23 godziny po starcie.

Dragon Endeavour ponownie zadokował do ISS

sobota, 24 kwietnia 2021 20:17 (edytuj)
Dragon 2 Endeavour podczas zbliżania się do ISS (Źródło: SpaceX)
Dragon 2 Endeavour podczas zbliżania się do ISS (Źródło: SpaceX)
Dragon 2 Endeavour podczas zbliżania się do ISS (Źródło: SpaceX) Dragon 2 Endeavour podczas zbliżania się do ISS (Źródło: SpaceX)

24 kwietnia załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach misji Crew-2. Dokowanie do portu w module Harmony nastąpiło o godzinie 11:08 czasu polskiego (09:08 UTC), nieco ponad 23 godziny po starcie z Florydy.

Crew-2 to druga operacyjna misja SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew). Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i wyniosła na orbitę załogową kapsułę Dragon 2, która nosi nazwę Endeavour. Na jej pokładzie znalazło się dwoje astronautów NASA – Shane Kimbrough i Megan McArthur, astronauta JAXA – Akihiko Hoshide, oraz astronauta ESA – Thomas Pesquet. Dla tej kapsuły był to już drugi lot na ISS, jako że wcześniej brała ona udział w misji demonstracyjnej w połowie 2020 roku.

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Źródło: SpaceX)Z punktu widzenia systemów kapsuły lot na stację przebiegał spokojnie. Jedyny problem wystąpił 23 kwietnia po godzinie 19 czasu polskiego, kiedy wykryto, że w pobliżu kapsuły przeleci niezidentyfikowany obiekt, śmieć kosmiczny. Załoga założyła skafandry dla bezpieczeństwa, na szczęście jednak nie doszło do żadnego incydentu. Dragon nie wykonał żadnego manewru związanego z omijaniem obiektu.

24 kwietnia o godzinie 09:31 czasu polskiego uruchomiono silniki kapsuły, aby zainicjować ostateczną fazę podejścia do ISS. Poprzez serię manewrów pojazd zbliżył się do portu dokującego na stacji na odległość 20 metrów i po otrzymaniu zgody rozpoczął proces dokowania. Wstępne dokowanie nastąpiło 24 kwietnia o godzinie 11:08 czasu polskiego (09:08 UTC), natomiast pełne połączenie pomiędzy statkami uzyskano około dziesięciu minut później. Właz otwarto o godzinie 13:05 czasu polskiego (11:05 UTC) i załoga weszła na pokład stacji.

Po udanym dokowaniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po raz pierwszy znajdują się dwie załogowe kapsuły Dragon. Załoga stacji liczy obecnie jedenaście osób, co nie zdarzyło się od niemal dziesięciu lat. Liczebność załogi pozostanie tak wysoka jedynie przez kilka dni, jako że na 28 kwietnia planowane jest odłączenie od stacji kapsuły Dragon 2 Resilience i zakończenie pierwszej operacyjnej misji załogowej SpaceX do ISS, zwanej Crew-1.

Pełną transmisję z podejścia do stacji, dokowania i ceremonii powitalnej można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX, SpaceNews

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl