23 kwietnia o godzinie 11:48 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A i wyniosła na orbitę załogową kapsułę Dragon 2 Endeavour z czterema osobami na pokładzie w ramach misji Crew-2.

Udany start z drugą operacyjną misją załogową dla NASA

piątek, 23 kwietnia 2021 12:11 (edytuj)
Start rakiety Falcon z misją Crew-2 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon z misją Crew-2 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon z misją Crew-2 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon z misją Crew-2 (Źródło: SpaceX)

23 kwietnia o godzinie 11:48 czasu polskiego (09:48 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę załogową kapsułę Dragon 2 Endeavour w ramach misji Crew-2. Jest to druga operacyjna misja programu komercyjnych lotów załogowych NASA. Dragon dostarczy czworo astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie dołączą oni do Ekspedycji 65.

Na pokładzie kapsuły znajduje się dwoje astronautów NASA – Shane Kimbrough, pełniący rolę dowódcy, oraz Megan McArthur, pełniąca rolę pilota, a także astronauta japońskiej agencji JAXA – Akihiko Hoshide, pełniący rolę specjalisty misji, i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – Thomas Pesquet, również pełniący rolę specjalisty misji. Więcej na temat załogi, przygotowań do startu i samej misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej potrwa nieco ponad 23 godziny, dokowanie planowane jest na 24 kwietnia na godzinę 11:10 czasu polskiego (09:10 UTC). Cały lot aż do dokowania można śledzić na kanale NASA TV. Kilka dni po dokowaniu, 28 kwietnia, planowane jest zakończenie poprzedniej misji, Crew-1, i powrót na Ziemię kapsuły Dragon 2 Resilience, znajdującej się obecnie na stacji. Astronauci będący członkami załogi misji Crew-2 pozostaną na ISS do października.

Podczas tego startu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał udział w poprzedniej misji załogowej dla NASA – Crew-1 – w listopadzie 2020 roku. Była to pierwsza misja załogowa w historii SpaceX, podczas której wykorzystany został używany pierwszy stopień. Po oddzieleniu się drugiego stopnia wylądował on na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Użyto także sprawdzonej w locie załogowej kapsuły Dragon 2 Endeavour. Wcześniej była ona wykorzystana podczas demonstracyjnej misji załogowej – Crew Demo-2 – przebywając na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od końca maja do początku sierpnia 2020 roku.

Pełne nagranie z odliczania i startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2) 

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl