28 kwietnia o godzinie 01:37 czasu polskiego załogowa kapsuła Dragon 2 Freedom dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach misji Crew-4 i zadokowała do portu zenitowego w module Harmony.

Kapsuła Dragon 2 Freedom zadokowała do ISS

piątek, 29 kwietnia 2022 00:23 (edytuj)
Kapsuła Dragon 2 Freedom zadokowana do portu zenitowego w module Harmony (Źródło: SpaceX)
Kapsuła Dragon 2 Freedom zadokowana do portu zenitowego w module Harmony (Źródło: SpaceX)
Kapsuła Dragon 2 Freedom zadokowana do portu zenitowego w module Harmony (Źródło: SpaceX) Kapsuła Dragon 2 Freedom zadokowana do portu zenitowego w module Harmony (Źródło: SpaceX)

28 kwietnia o godzinie 01:37 czasu polskiego (27 kwietnia, 23:37 UTC) załogowa kapsuła Dragon 2 Freedom dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach misji Crew-4 i zadokowała do portu zenitowego w module Harmony.

Crew-4 to czwarta operacyjna misja programu komercyjnych lotów załogowych NASA. Bierze w niej udział troje astronautów NASA – Kjell Lindgren, Robert Hines i Jessica Watkins – oraz włoska astronautka ESA – Samantha Cristoforetti. Start na szczycie rakiety Falcon 9 odbył się 27 kwietnia o godzinie 09:52 czasu polskiego (07:52 UTC).

Podczas lotu pięciokrotnie uruchamiane były silniczki manewrowe Draco w kapsule Dragon, aby dopasować orbitę pojazdu do orbity ISS. Ich pierwsze uruchomienie nastąpiło już 48 minut po starcie. Nieco ponad dwie godziny później rozpoczął się okres przeznaczony na sen załogi, w czasie którego wykonano dwa kolejne uruchomienia silników. Po wybudzeniu załogi przeprowadzono dwa ostatnie manewry, które naprowadziły kapsułę na kurs w kierunku ISS. Podróż astronautów do stacji trwała 15 godzin i 45 minut, co jest rekordowo krótkim czasem, jeśli chodzi o załogowe loty do ISS z terenu USA.

Schemat przedstawiający ścieżkę podejścia kapsuły Dragon przed dokowaniem do portu zenitowego w module Harmony (Źródło: SpaceX)Manewr rozpoczynający finalne podejście do stacji przeprowadzono dwie godziny przed dokowaniem, kiedy kapsuła znajdowała się 7,5 km od ISS. Po nieco ponad 30 minutach oraz manewrze korekcyjnym Dragon znalazł się kilometr od stacji, a następnie dotarł do Punktu Nawigacyjnego 0, znajdującego się 400 metrów pod ISS (od strony Ziemi). Pojazd następnie okrążył stację, docierając do Punktu Nawigacyjnego 1, 220 metrów bezpośrednio nad zenitowym portem dokującym w module Harmony. Wtedy wydano ostateczną zgodę na dokowanie i kapsuła najpierw zbliżyła się na 20 metrów, gdzie znajduje się Punkt Nawigacyjny 2, a następnie zadokowała.

Czworo astronautów dołączyło do Ekspedycji 67 na ISS. Będą oni przeprowadzać eksperymenty naukowe, testować demonstratory technologii oraz brać udział w naprawach i modernizacjach elementów stacji. Astronauci odbędą co najmniej dwa spacery kosmiczne, aby przygotować ISS na montaż nowych paneli słonecznych. Być może Samantha Cristoforetti weźmie także udział w spacerze, podczas którego będzie wykonywać prace przy europejskim ramieniu robotycznym.

Załoga misji Crew-4 zastąpi przebywających obecnie na ISS astronautów z misji Crew-3, którzy za kilka dni mają wrócić na Ziemię na pokładzie kapsuły Dragon 2 Resilience. Planowo statek Dragon 2 Freedom wraz z załogą misji Crew-4 ma pozostać na stacji co najmniej do połowy września.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl