19 września o godzinie 01:06 czasu polskiego zakończyła się pierwsza w pełni prywatna załogowa misja orbitalna, Inspiration4. Kapsuła Dragon wykonała manewr deorbitacji, weszła w atmosferę i wodowała w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy.

Pierwsza prywatna załogowa misja orbitalna zakończona

niedziela, 19 września 2021 11:49 (edytuj)
Wodowanie kapsuły Dragon 2 Resilience na zakończenie misji Inspiration4 (Źródło: SpaceX)
Wodowanie kapsuły Dragon 2 Resilience na zakończenie misji Inspiration4 (Źródło: SpaceX)
Wodowanie kapsuły Dragon 2 Resilience na zakończenie misji Inspiration4 (Źródło: SpaceX) Wodowanie kapsuły Dragon 2 Resilience na zakończenie misji Inspiration4 (Źródło: SpaceX)

19 września o godzinie 01:06 czasu polskiego (18 września, 23:06 UTC) zakończyła się pierwsza w pełni prywatna załogowa misja orbitalna, Inspiration4. Kapsuła Dragon 2 Resilience wykonała manewr deorbitacji, weszła w atmosferę i wodowała w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy. Czas trwania misji wyniósł 71 godzin.

Około 24 godziny przed planowanym zakończeniem misji pojazd obniżył swoją orbitę z około 575 km do około 365 km nad Ziemią, aby płaszczyzna orbity przecięła planowane miejsce wodowania. Trwający 15 minut manewr deorbitacji rozpoczęto 50 minut przed zakończeniem misji. Został on przeprowadzony z użyciem czterech silniczków manewrowych Draco. Po wejściu w atmosferę i wytraceniu większości prędkości przy pomocy osłony termicznej, Dragon najpierw uwolnił dwa spadochrony pomocnicze, a około minutę później cztery spadochrony główne.

Załoga misji Inspiration4 po powrocie na Ziemię (Źródło: Inspiration4/John Kraus)Po gładkim wodowaniu na powierzchni oceanu około 50 kilometrów na północny wschód od Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego (KSC) kapsuła została wciągnięta na pokład statku GO Searcher i załoga opuściła pojazd. Po krótkiej kontroli medycznej przetransportowano astronautów do KSC za pomocą helikoptera, aby spotkali się oni ze swoimi rodzinami.

Więcej informacji na temat załogi, celów misji oraz przygotowań do niej można znaleźć w artykule opublikowanym przed startem.

Na konferencji prasowej poinformowano, że podczas lotu wystąpiły jedynie dwa drobne problemy. Jeden z nich związany był z wentylatorem w systemie zarządzania nieczystościami. Załodze przedstawiono zapasowy plan i astronauci poradzili sobie z rozwiązaniem problemu, a usterka nie wpłynęła na ich komfort. Wystąpiła także awaria czujnika temperatury w silniku manewrowym Draco, jednakże kapsuła posiada zapasowe podsystemy zarówno w przypadku problemów z czujnikiem, jak i z całym silnikiem.

Hayley Arceneaux spoglądająca na Ziemię przez okno zamontowane w przedniej części kapsuły Dragon (Źródło: Inspiration4/SpaceX)Dzięki misji zebrano już ponad 60 milionów dolarów na wsparcie Dziecięcego Szpitala Badawczego Świętego Judy (ang. St. Jude Children’s Research Hospital) w stanie Tennessee. Dodatkowo dowódca misji, Jared Isaacman, wpłacił na rzecz szpitala 100 milionów dolarów, Elon Musk natomiast obiecał ze swojej strony wpłatę w wysokości 50 milionów dolarów.

Misja Inspiration4 była dla SpaceX czwartym lotem załogowym i pierwszym, kiedy klientem nie była NASA, a celem nie była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Po raz pierwszy jednocześnie na orbicie przebywały trzy kapsuły Dragon – Resilience w ramach misji Inspiration4, Endeavour zadokowany do ISS w ramach misji Crew-2 oraz towarowy Dragon 2, również zadokowany do ISS w ramach misji CRS-23.

Benji Reed, dyrektor do spraw programów lotów załogowych w SpaceX, powiedział, że w ostatnim czasie bardzo wzrosła liczba zgłaszających się do SpaceX osób zainteresowanych lotem na orbitę. Uważa on, że za jakiś czas firma będzie mogła przeprowadzać nawet pięć czy sześć misji załogowych w ciągu roku. Już na koniec października zaplanowany jest kolejny lot do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla NASA, natomiast w styczniu przyszłego roku ma odbyć się misja Ax-1, w ramach której prywatni astronauci spędzą tydzień na ISS.

Nagranie z zakończenia misji można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl