13 grudnia o godzinie 18:30 czasu polskiego (17:30 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę SXM-7.

Satelita SXM-7 wyniesiony na orbitę

niedziela, 13 grudnia 2020 19:04 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją SXM-7 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją SXM-7 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją SXM-7 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją SXM-7 (Źródło: SpaceX)

13 grudnia o godzinie 18:30 czasu polskiego (17:30 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę SXM-7. Separacja od rakiety nastąpiła ponad 31 minut po starcie.

SXM-7 to należący do firmy SiriusXM satelita, który po dotarciu na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej ma udostępniać usługę radia satelitarnego (DARS – ang. digital audio radio service), która będzie wykorzystywana przez mobilne odbiorniki radiowe, należące do subskrybentów firmy w Ameryce Północnej. Jest on wyposażony w duży rozwijany reflektor, umożliwiający transmisję radiową bez wykorzystywania dużych anten talerzowych do odbioru na Ziemi. Satelita jest zaprojektowany do pracy na orbicie przez 15 lat.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wziął wcześniej udział w sześciu misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 w sierpniu 2020 roku oraz Starlink-14 w październiku 2020 roku. Po raz pierwszy podczas misji dla zewnętrznego klienta użyto boostera, który wcześniej był wykorzystany podczas aż sześciu innych startów. Po oddzieleniu się drugiego stopnia wylądował on na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Jedna z osłon ładunku rakiety użyta podczas tej misji także była wcześniej wykorzystywana, podczas misji ANASIS-II w lipcu 2020 roku. Tym razem także zaplanowano odzyskanie osłon – miała zostać podjęta próba złapania jednej z nich w siatkę zamontowaną na pokładzie statku Ms. Tree, druga natomiast miała zostać wyłowiona z powierzchni oceanu. Jak na razie nie wiadomo, czy odzyskanie osłon się powiodło.

Pełną transmisję ze startu można obejrzeć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl