Na 19 grudnia na godzinę 15:00 czasu polskiego (14:00 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją NROL‑108 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie.

Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-108 – 19 grudnia 2020

czwartek, 17 grudnia 2020 09:55 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją NROL-108 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją NROL-108 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją NROL-108 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją NROL-108 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-12-18 09:48

Start jest obecnie planowany na 19 grudnia, ponieważ potrzebne jest więcej czasu na sprawdzenie rakiety. Okno startowe będzie otwarte od 15:00 do 18:00 czasu polskiego.

  Aktualizacja 2020-12-17 17:09

Start w dniu 17 grudnia został odwołany. Odbędzie się on najwcześniej 18 grudnia, okno startowe będzie otwarte od 15:00 do 18:00 czasu polskiego.

  Aktualizacja 2020-12-17 16:09

Podano, że odliczanie zostało przerwane z powodu odczytu czujnika w drugim stopniu rakiety.

  Aktualizacja 2020-12-17 15:45

Odliczanie przed startem zostało zatrzymane. Na razie nie podano żadnych szczegółów.

  Aktualizacja 2020-12-17 14:00

Start jest obecnie planowany na godzinę 15:45 czasu polskiego ze względu na pogodę.

Na 19 grudnia na godzinę 15:00 czasu polskiego (14:00 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją NROL‑108 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie. Jest to tajna misja dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO – National Reconnaissance Office). Okno startowe potrwa 180 minut i jak to zwykle bywa w przypadku tego typu misji, nie należy spodziewać się, że start odbędzie się w momencie otwarcia okna.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-76 (Źródło: SpaceX)Oficjalnie dopiero 5 października przedstawiciele NRO potwierdzili, że misja ta jest planowana, a start początkowo miał odbyć się pod koniec października. Misja opóźniła się jednak, według źródeł na początku z powodu problemu z silnikami Merlin wykrytego przed startem z misją GPS III SV04, a następnie z powodu problemów z samym ładunkiem. Pierwsza próba startu odbyła się 18 grudnia, lecz została przerwana z powodu zbyt dużego ciśnienia w zbiorniku na ciekły tlen w drugim stopniu rakiety.

NRO to agencja Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. Department of Defense), należąca do rządowej wspólnoty wywiadowczej. Jest ona odpowiedzialna za rozwój, pozyskiwanie, wystrzeliwanie i obsługę amerykańskich satelitów wywiadowczych, a także zarządzanie ośrodkami zajmującymi się analizą pozyskanych danych, aby wspierać bezpieczeństwo narodowe USA. Dane te są wykorzystywane między innymi przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA), Narodową Agencję Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA) oraz innych partnerów przy misjach, którzy wykorzystują je do tworzenia materiałów wywiadowczych, które są następnie przedstawiane Prezydentowi czy Kongresowi oraz znajdują zastosowania zarówno wojskowe, jak i cywilne.

Logo misji przygotowane przez NRO (Źródło: NRO)NRO posiada bardzo zróżnicowaną flotę, składającą się zarówno z małych satelitów, jak i większych, bardziej standardowych. Takie podejście pozwala na dążenie do hybrydowej architektury zaprojektowanej tak, aby zapewniać globalne pokrycie w szerokim zakresie wymagań wywiadowczych, prowadzić prace badawczo-rozwojowe oraz pomagać w łagodzeniu skutków katastrof naturalnych zarówno w USA, jak i na całym świecie. NROL-108 to szósty start z ładunkiem dla NRO w 2020 roku. Na pokładzie rakiety znajdzie się ładunek związany z bezpieczeństwem narodowym, który został zaprojektowany i zbudowany przez agencję.

Logo misji przygotowane przez NRO przedstawia goryla na zielonym tle, bijącego się w klatkę piersiową oraz slogan „Pokój Poprzez Siłę”. Motyw ten został wybrany przez NRO, ponieważ goryle są spokojnymi zwierzętami, lecz w razie potrzeby potrafią być groźne. Analogicznie, misja ta ma umożliwić stałą czujność i gotowość do obrony, demonstrując zaangażowanie NRO w ochronę amerykańskich żołnierzy, interesów i sojuszników.

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 na Landing Zone 1 po lądowaniu po misji NROL-76 (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: CRS-19 w grudniu 2019 roku, CRS-20 w marcu 2020 roku, Starlink-9 w czerwcu 2020 roku i SAOCOM 1B w sierpniu 2020 roku. Będzie to pierwsza w historii misja dedykowana bezpieczeństwu narodowemu USA, podczas której użyty zostanie sprawdzony w locie pierwszy stopień. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety Falcon 9. Prawdopodobnie zostaną one wyłowione z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statki Ms. Tree i GO Searcher.

Prognozy pogody dają obecnie 90% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą się okazać chmury kłębiaste (cumulusy), mogące powodować zamarzanie. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse spadają do 70%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl