CRS-20

Aktualizacja: niedziela, 11 października 2020 20:40 (edytuj)
Numer misji #90  
Data 7 marca 2020, 05:50:31 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-20 Press Kit
Pogoda 60%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1059.2
Ładunek Dragon (D1-22/C112.3), Bartolomeo, iSIM
Masa ładunku Dragon + 1977 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-20

Dwudziesta misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach programu NASA CRS (ang. Commercial Resupply Services), podczas której towarowa kapsuła Dragon dostarczy na ISS zapasy, części zamienne i sprzęt do eksperymentów naukowych. Jest to ostatni lot pierwszej wersji statku Dragon i ostatni lot będący częścią oryginalnego programu CRS. Kolejne misje zaopatrzeniowe do ISS wykonywane będą przy pomocy kapsuły Dragon 2 w ramach programu CRS2.

Zespoły Space BD oraz SATLANTIS po zakończeniu procesu integracji kamery iSIM przed startem (Źródło: Space BD)Tym razem na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafią między innymi:

  • Bartolomeo, zewnętrzna platforma, która ma zostać zamontowana na europejskim module Columbus i ma służyć do umieszczania na niej ładunków naukowych; będzie ona zapewniać możliwość bezpośredniej kontroli nad eksperymentami z Ziemi, aktywne chłodzenie, transmisję dużej ilości danych oraz możliwość pobierania próbek;
  • iSIM, zbudowana przez hiszpańską firmę SATLANTIS kamera wielospektralna, mająca służyć do obserwacji Ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości; ma to być lżejsza, tańsza i łatwiejsza w produkcji alternatywa dla istniejących obecnie na rynku rozwiązań; kamera zostanie zamontowana na zewnętrznej platformie i-SEEP, będącej częścią japońskiego modułu Kibo; celem misji jest zademonstrowanie gotowości technologii do zastosowania komercyjnego.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej wziął udział w misji CRS-19 w grudniu 2019 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral. Kapsuła Dragon odbyła podczas tej misji swój trzeci lot. Wcześniej odwiedziła ona Międzynarodową Stację Kosmiczną dwa razy, w ramach misji CRS-10 w lutym 2017 roku oraz CRS-16 w grudniu 2018 roku.

Test statyczny przed misją odbył się 1 marca.

Statek wrócił na Ziemię 7 kwietnia 2020 roku. 

Źródła: US Launch Schedule, collectSPACE, ESA, Airbus, Gunter's Space Page, Space BD (1), (2), SATLANTIS, CORDISLaunch Photography by Ben Cooper, NASA (1), (2), (3)Next Spaceflight, SpaceX (1), (2)Forum NSF, Spaceflight Now

Wkrótce (edytuj)
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 10 km
2021-01-28 16:00
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 10 km

Prototyp Starship SN9, wyposażony w trzy silniki Raptor, ma wznieść się na wysokość około 10 km, a następnie pojazd, podczas powrotu na Ziemię, spadając w pozycji poziomej, obróci się do pionu i wyląduje za pomocą silników. Podczas tego lotu zbiorniki będą jedynie częściowo napełnione. Profil lotu ma być podobny do lotu Starshipa SN8, tym razem SpaceX liczy na udane lądowanie.

Start planowany jest obecnie najwcześniej na 28 stycznia, okno startowe rozpoczyna się o godzinie 16:00 czasu polskiego (15:00 UTC) i pozostanie otwarte przez 9 godzin.  Należy pamiętać, że w przypadku kampanii testowej prototypów Starship plany dynamicznie się zmieniają i planowany czas startu może ulec zmianie. Transmisja będzie dostępna na naszej stronie.

Najbliższy start (edytuj)
2021-01-30 13:24
Starlink-18
Data 30 stycznia 2021
Godzina 13:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najpopularniejsze tematy
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl