CRS-20

Aktualizacja: niedziela, 11 października 2020 20:40 (edytuj)
Numer misji #90  
Data 7 marca 2020, 05:50:31 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-20 Press Kit
Pogoda 60%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1059.2
Ładunek Dragon (D1-22/C112.3), Bartolomeo, iSIM
Masa ładunku Dragon + 1977 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-20

Dwudziesta misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach programu NASA CRS (ang. Commercial Resupply Services), podczas której towarowa kapsuła Dragon dostarczy na ISS zapasy, części zamienne i sprzęt do eksperymentów naukowych. Jest to ostatni lot pierwszej wersji statku Dragon i ostatni lot będący częścią oryginalnego programu CRS. Kolejne misje zaopatrzeniowe do ISS wykonywane będą przy pomocy kapsuły Dragon 2 w ramach programu CRS2.

Zespoły Space BD oraz SATLANTIS po zakończeniu procesu integracji kamery iSIM przed startem (Źródło: Space BD)Tym razem na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafią między innymi:

  • Bartolomeo, zewnętrzna platforma, która ma zostać zamontowana na europejskim module Columbus i ma służyć do umieszczania na niej ładunków naukowych; będzie ona zapewniać możliwość bezpośredniej kontroli nad eksperymentami z Ziemi, aktywne chłodzenie, transmisję dużej ilości danych oraz możliwość pobierania próbek;
  • iSIM, zbudowana przez hiszpańską firmę SATLANTIS kamera wielospektralna, mająca służyć do obserwacji Ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości; ma to być lżejsza, tańsza i łatwiejsza w produkcji alternatywa dla istniejących obecnie na rynku rozwiązań; kamera zostanie zamontowana na zewnętrznej platformie i-SEEP, będącej częścią japońskiego modułu Kibo; celem misji jest zademonstrowanie gotowości technologii do zastosowania komercyjnego.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej wziął udział w misji CRS-19 w grudniu 2019 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral. Kapsuła Dragon odbyła podczas tej misji swój trzeci lot. Wcześniej odwiedziła ona Międzynarodową Stację Kosmiczną dwa razy, w ramach misji CRS-10 w lutym 2017 roku oraz CRS-16 w grudniu 2018 roku.

Test statyczny przed misją odbył się 1 marca.

Statek wrócił na Ziemię 7 kwietnia 2020 roku. 

Źródła: US Launch Schedule, collectSPACE, ESA, Airbus, Gunter's Space Page, Space BD (1), (2), SATLANTIS, CORDISLaunch Photography by Ben Cooper, NASA (1), (2), (3)Next Spaceflight, SpaceX (1), (2)Forum NSF, Spaceflight Now

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl