Starlink-9

Aktualizacja: poniedziałek, 18 stycznia 2021 11:23 (edytuj)
Numer misji #95  
Data 13 czerwca 2020, 11:21:18 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Starlink-9 Press Kit
Pogoda 70%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1059.3
Ładunek 58 satelitów konstelacji Starlink, SkySat 16-18
Masa ładunku ok. 15410 kg
Docelowa orbita LEO
Klient SpaceX, Planet Labs
Starlink-9

Starlink-9 (Starlink V1.0 L8) to dziewiąta dedykowana misja z satelitami należącymi do budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesionych zostało 58 satelitów.

W ramach tego lotu na orbitę zostały wyniesione również trzy satelity obserwacyjne Ziemi firmy Planet Labs – SkySat 16, 17 i 18. Z tego względu liczba satelitów Starlink, które trafiły na orbitę podczas tego lotu, została zmniejszona z 60 do 58 sztuk. 

Podczas tej misji został wykorzystany pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał już udział w dwóch misjach: CRS-19 w grudniu 2019 roku i CRS-20 w marcu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Wykorzystano także używane wcześniej osłony ładunku, chroniące satelity podczas lotu przez atmosferę ziemską. Jedna połowa pochodziła z misji JCSAT-18/Kacific1, przeprowadzonej w grudniu 2019 roku, druga z misji Starlink-3, która odbyła się w styczniu 2020 roku. Miała zostać podjęta kolejna próba odzyskania osłon za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków, lecz prawdopodobnie się nie powiodła. Osłony wróciły do portu w dobrym stanie, prawdopodobnie po lądowaniu na powierzchni oceanu.

Źródła: Launch Photography by Ben Cooper, Elon Musk, Gunter's Space Page, Planet Labs, SpaceNews.com, FAA, Next Spaceflight, Ars Technica, Julia Bergeron, SpaceX, Spaceflight Now, Booster_Buddies

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl