11 listopada, o godzinie 15:56 czasu polskiego (14:56 UTC) z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie ma wystartować Falcon 9 z misją Starlink-2. Po starcie zaplanowano lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim oraz odzyskanie osłon ładunku. 

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-2 – 11 listopada 2019

niedziela, 10 listopada 2019 22:50 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 podczas startu (źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu (źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu (źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 podczas startu (źródło: SpaceX)

W poniedziałek 11 listopada, o godzinie 15:56 czasu polskiego (14:56 UTC) z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie ma wystartować rakieta Falcon 9 z misją Starlink-2. Po starcie zaplanowano lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. 

W czasie zbliżającej się misji na niską orbitę okołoziemską (LEO) trafi 60 kolejnych satelitów Starlink. Jest to budowana przez SpaceX konstelacja, która docelowo ma liczyć kilkadziesiąt tysięcy satelitów. Jej celem będzie dostarczanie usług dostępu do Internetu na całej Ziemi. Dotychczas firma przeprowadziła jeden start z testowymi sześćdziesięcioma satelitami w maju tego roku. 

Podczas misji Starlink-2 użyty zostanie pierwszy stopień rakiety, który wcześniej brał udział w trzech misjach – Iridium-7 w lipcu 2018 roku, SAOCOM 1A w październiku 2018 roku oraz Nusantara Satu w lutym 2019 roku. Będzie to pierwszy booster, który zostanie wykorzystany do czterech misji. Kilka minut po starcie planowane jest jego ponowne odzyskanie. Rakieta ma wylądować na platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Tym razem wykorzystane zostaną również używane wcześniej aerodynamiczne osłony ładunku, które chronią satelity w czasie lotu przez ziemską atmosferę podczas startu. Będą one pochodzić z misji Falcona Heavy – Arabsat-6A – która odbyła się w kwietniu tego roku. Po starcie SpaceX chce ponownie odzyskać obie połowy osłony. Do tego zadania wykorzystane zostaną statki GO Ms. Tree (dawniej Mr. Steven) oraz GO Ms. Chief. Pierwszy z nich był już wielokrotnie używany podczas prób łapania osłon, drugi natomiast jest nowy i będzie to jego pierwsza misja. Na pokładach statków zainstalowane są cztery ramiona, pomiędzy którymi rozpięto sieć, w którą łapane są owiewki lądujące na spadochronach po oddzieleniu się od rakiety.  

Test statyczny rakiety, podczas którego przez kilka sekund sprawdzano działanie silników w jej pierwszym stopniu, został przeprowadzony 5 listopada na platformie startowej SLC-40. Po tym przystąpiono do zebranych danych, a rakieta wróciła do hangaru, gdzie została połączona z ładunkiem, który ma wynieść na orbitę. 

Obecnie prognozy pogody dają 80% szans na start w wyznaczonym terminie. 

Źródła: SpaceX (1), (2), SpaceX Fleet, John Kraus

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl