Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 14 stycznia 2019 11:03

Nusantara Satu

Numer misji 76
Data 18 lutego 2019, 15:15 czasu polskiego
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Nusantara Satu (PSN VI), lądownik księżycowy Beresheet
Masa ładunku 4735 kg (Nusantara Satu) + 585 kg (Beresheet)
Docelowa orbita GTO
Klient PSN, SpaceIL
2019-02-18 15:15

Nusantara Satu to indonezyjski satelita komunikacyjny, zbudowany przez SSL na zlecenie firmy PT Pasifik Satelit Nusantara (PSN). Wcześniej był on znany pod nazwą PSN VI. Będzie pracował w pasmach C oraz Ku, a swoim zasięgiem obejmie region południowo-wschodniej Azji. Docelowo ważący około 5000 kg satelita trafi na orbitę geostacjonarną i zostanie umieszczony na długości geograficznej 146°E. Jego czas pracy na orbicie szacowany jest na 15 lat.

Lądownik księżycowy Beresheet (Źródło: SpaceIL)Drugim ładunkiem podczas tej misji będzie lądownik księżycowy Beresheet izraelskiej firmy SpaceIL. Początkowo był on budowany do udziału w konkursie Google Lunar X Prize, w ramach którego drużyny z całego świata miały zbudować i dostarczyć na powierzchnię Księżyca lądownik i łazik, który będzie w stanie pokonać dystans 500 metrów i przesłać na Ziemię zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. W przeciwieństwie jednak do innych projektów, Beresheet użyje silnika rakietowego do przemieszczenia się na danym dystansie. Po lądowaniu na powierzchni Srebrnego Globu, lądownik ma się ponownie poderwać do lotu, aby wylądować 500 metrów dalej.

Ważący 585 kg lądownik Beresheet ma dotrzeć na Księżyc w ciągu około ośmiu tygodni. Jeśli lądowanie przebiegnie pomyślnie, Izrael stanie się czwartym krajem po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chinach, któremu uda się dostarczyć ładunek na Księżyc. Będzie to również pierwszy lądownik księżycowy, który nie został zbudowany przez agencję państwową. 

Źródła: PSN, SpaceIL, Gunter's Space Page (1), Gunter's Space Page (2), Forum NSF

Najbliższy start
2019-02-09 17:00
DM-1
Data 9 lutego 2019
Godzina 17:00 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Dragon 2 (D2-1/C202.1)
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl