Nusantara Satu

Aktualizacja: niedziela, 11 października 2020 20:39 (edytuj)
Numer misji #75  
Data 22 lutego 2019, 2:45 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 32 minuty
Materiały prasowe Nusantara Satu Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1048.3
Ładunek Nusantara Satu (PSN VI), lądownik księżycowy Beresheet, mikrosatelita S5
Masa ładunku 4850 kg, w tym: Nusantara Satu 4100 kg + Beresheet 585 kg + S5 60 kg + adapter
Docelowa orbita GTO
Klient PSN, SpaceIL, U.S. Air Force
Nusantara Satu

Nusantara Satu to indonezyjski satelita komunikacyjny, zbudowany przez SSL na zlecenie firmy PT Pasifik Satelit Nusantara (PSN). Wcześniej był on znany pod nazwą PSN VI. Będzie pracował w pasmach C oraz Ku, a swoim zasięgiem obejmie region południowo-wschodniej Azji. Docelowo ważący 4100 kg satelita trafi na orbitę geostacjonarną i zostanie umieszczony na długości geograficznej 146°E. Jego czas pracy na orbicie szacowany jest na 15 lat.

Lądownik księżycowy Beresheet (Źródło: SpaceIL)Drugim ładunkiem podczas tej misji był lądownik księżycowy Beresheet izraelskiej firmy SpaceIL. Początkowo był on budowany do udziału w konkursie Google Lunar X Prize, w ramach którego drużyny z całego świata miały zbudować i dostarczyć na powierzchnię Księżyca lądownik i łazik, który będzie w stanie pokonać dystans 500 metrów i przesłać na Ziemię zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Ważący 585 kg lądownik Beresheet ma dotrzeć na Księżyc w ciągu około ośmiu tygodni. Jeśli lądowanie przebiegnie pomyślnie, Izrael stanie się czwartym krajem po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chinach, któremu uda się dostarczyć ładunek na Księżyc. Będzie to również pierwszy lądownik księżycowy, który nie został zbudowany przez agencję państwową.

Na pokładzie rakiety znalazł się jeszcze jeden ładunek, należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (United States Air Force). Jest to mikrosatelita o nazwie S5, którego celem ma być wykrywanie i lokalizowanie obiektów w pobliżu orbity geostacjonarnej.

Pierwszy stopień, który został wykorzystany podczas tego lotu, wziął wcześniej udział w misji Iridium-7 w lipcu 2018 roku i wylądował na autonomicznej barce Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym, a także w misji SAOCOM 1A w październiku 2018 roku, po której wrócił na ląd i wylądował na Landing Zone 4 w Vandenberg Air Force Base. Tym razem po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej barce Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Test statyczny przed misją odbył się 19 lutego.

Źródła: PSN, SpaceIL, Gunter's Space Page (1), Gunter's Space Page (2), Gunter's Space Page (3)SSL, NASASpaceFlight.com, Stephen ClarkChris Bergin, SpaceNews.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl