Na 16 lutego na godzinę 04:59 czasu polskiego (03:59 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink-19.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-19 – 16 lutego 2021

niedziela, 14 lutego 2021 11:24 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2021-01-15 05:07

Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe start został przełożony o jeden dzień i jest obecnie planowany na 16 lutego na godzinę 04:59 czasu polskiego.

Na 16 lutego na godzinę 04:59 czasu polskiego (03:59 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink-19 (Starlink V1.0 L19), w ramach której na orbitę trafi kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Separacja ładunku nastąpi nieco ponad godzinę i cztery minuty po starcie. Satelity zostaną umieszczone na orbicie parkingowej o inklinacji 53° i wysokości nad Ziemią poniżej 300 kilometrów. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów, satelity przy pomocy silników jonowych autonomicznie przemieszczą się na docelowe orbity o wysokości 550 kilometrów nad Ziemią. Docelowo pierwsza grupa satelitów, na orbitach o inklinacji 53°, ma liczyć 1584 sztuki, obecnie jest ich już w kosmosie ponad tysiąc.

Lądowanie pierwszego stopnia w ramach misji SAOCOM 1B (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: CRS-19 w grudniu 2019 roku, CRS-20 w marcu 2020 roku, Starlink-9 w czerwcu 2020 roku, SAOCOM 1B w sierpniu 2020 roku oraz NROL-108 w grudniu 2020 roku.  Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Prawdopodobnie planowana jest także próba odzyskania osłon ładunku rakiety za pomocą statków Ms. Tree i Ms. Chief.

Prognozy pogody dają obecnie 60% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). Dodatkowo prognozowana jest umiarkowana szansa wystąpienia zbyt trudnych warunków pogodowych w miejscu lądowania pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse wzrastają do 80%, ryzyko związane z lądowaniem boostera również jest umiarkowane.

Gdyby start odbył się w poprzednim terminie, 15 lutego, przelot drugiego stopnia przed separacją satelitów byłby częściowo widoczny na południowo-zachodnim niebie nad Polską. Niestety ze względu na przełożenie startu prawdopodobnie nie będzie on widoczny, ponieważ drugi stopień rakiety będzie znajdował się w cieniu Ziemi. Możliwe powinno być jednak zaobserwowanie przelotów satelitów Starlink już po separacji w ciągu dni bezpośrednio po starcie. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-V1.0-19 SINGLE. Prawdopodobnie misja zostanie także dodana przed startem na stronę Heavens-Above, gdzie można zobaczyć widoczne przeloty po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl