Na wtorek 7 stycznia na godzinę 03:19 czasu polskiego (02:19 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-3. Z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesionych zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-3 – 7 stycznia 2020

poniedziałek, 6 stycznia 2020 18:01 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-1 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-1 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-1 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-1 (Źródło: SpaceX)

Na wtorek 7 stycznia na godzinę 03:19 czasu polskiego (02:19 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-3. Z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesionych zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, która ma zapewnić dostęp do szybkiego Internetu na całym świecie.

Transmisja na żywo będzie dostępna na naszej stronie

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wyniesie kolejną serię satelitów SpaceX, brał wcześniej udział w trzech misjach: Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku oraz Starlink-1 w maju 2019 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia rakiety, booster planowo ma wylądować na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Około 45 minut po starcie odbędzie się próba złapania połowy aerodynamicznej osłony ładunku rakiety za pomocą statku Ms. Tree i zamontowanej na nim siatki. Test statyczny przed misją odbył się 4 stycznia.

Satelity zostaną wyniesione na wysokość 290 km, a potem za pomocą silników będą stopniowo podnosić swoje orbity do 550 km. W tej serii satelitów jeden z nich w ramach eksperymentu pokryty został powłoką przyciemniającą. SpaceX dąży do zmniejszenia jasności widocznych na nocnym niebie satelitów, by zminimalizować ich ewentualny wpływ na obserwacje astronomiczne. 

Podczas operacji związanych z tworzoną konstelacją, SpaceX udostępnia innym operatorom satelitów wysokiej dokładności dane, pozwalające namierzać satelity Starlink. Dodatkowo SpaceX zapewnia wiodącym grupom ze środowiska astronomicznego parametry satelitów w systemie TLE (Two-Line Elements), by ułatwić koordynowanie obserwacji astronomicznych z satelitami. 

Obecne prognozy pogody dają ponad 90% szans na start 7 stycznia. Przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste mogące powodować zamarzanie. 

Źródła: SpaceX (1), (2)Julia BergeronSpaceXFleet UpdatesForum NSF

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl