Na 7 kwietnia na godzinę 18:34 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink-24 (Starlink V1.0 L23). Na szczycie rakiety znajdzie się kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-24 – 7 kwietnia 2021

wtorek, 6 kwietnia 2021 23:43 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: SpaceX)

Na 7 kwietnia na godzinę 18:34 czasu polskiego (16:34 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink-24 (Starlink V1.0 L23). Na szczycie rakiety znajdzie się kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, trafią one na niską orbitę okołoziemską (LEO). Separacja ładunku planowana jest około 64 minuty po starcie.

Transmisję na żywo będzie można śledzić na naszej stronie.

Terminal Starlink w Kanadzie (Źródło: SpaceX)Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie testowa wersja usługi dostępna jest w pięciu krajach – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Nowej Zelandii. Na orbicie znajduje się już 1318 satelitów Starlink. Podczas tej misji satelity zostaną umieszczone na orbicie o inklinacji 53° i wysokości nad Ziemią pomiędzy 250 i 300 km. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpoczną one podnoszenie swoich orbit, aby osiągnąć docelową wysokość 550 km.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w sześciu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku, Transporter-1 w styczniu 2021 roku oraz Starlink-21 w marcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia, booster ma wylądować na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety także brały udział w poprzednich lotach. Jedna z nich została wykorzystana podczas misji AMOS-17 oraz dwóch misji Starlink, druga natomiast podczas jednej misji Starlink. Planowane jest odzyskanie osłon po raz kolejny poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statek Shelia Bordelon.

Prognozy dają obecnie ponad 90% szans na korzystne warunki pogodowe w czasie startu. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). Dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko wystąpienia zbyt silnego uskoku wiatru na dużych wysokościach. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse na dobrą pogodę wynoszą 90%.

Przeloty satelitów Starlink w ciągu dni bezpośrednio po starcie będą w większości niewidoczne z terenu Polski. Obserwacja bardzo nisko nad horyzontem możliwa będzie jedynie w południowo-zachodnich rejonach kraju. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów, należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-V1.0-23 SINGLE. Można także skorzystać ze strony Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu misji Starlink L23.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl