Na 4 maja na godzinę 21:01 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w KSC na Florydzie z misją Starlink-26 (Starlink V1.0 L25).

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-26 – 4 maja 2021

wtorek, 4 maja 2021 06:31 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-22 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-22 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-22 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-22 (Źródło: SpaceX)

Na 4 maja na godzinę 21:01 czasu polskiego (19:01 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-26 (Starlink V1.0 L25). Na orbitę trafi kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink. Separacja ładunku planowana jest około 64 minuty po starcie.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która docelowo ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie na orbicie znajdują się 1434 satelity Starlink, a testowa wersja usługi dostępna jest w sześciu krajach – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Nowej Zelandii i Australii. W ciągu 2021 roku ma być ona uruchamiana w kolejnych rejonach, w tym w Polsce.

Terminal SpaceX zamontowany na dachu budynku w Kanadzie (Źródło: SpaceX)W ramach tego startu satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o wysokości pomiędzy 250 km i 300 km nad Ziemią i inklinacji 53°. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpoczną one podnoszenie swoich orbit, aby trafić na docelowe pozycje na wysokości 550 km.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w ośmiu misjach: Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku, Starlink-1 w maju 2019 roku, Starlink-3 w styczniu 2020 roku, Starlink-8 w czerwcu 2020 roku, Starlink-11 w sierpniu 2020 roku, Starlink-16 w listopadzie 2020 roku oraz Starlink-20 w marcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Jedna z dwóch osłon ładunku rakiety także była wcześniej wykorzystywana – brała ona udział w dwóch misjach Starlink. Prawdopodobnie planowane jest ponowne wyłowienie osłon po wodowaniu na powierzchni oceanu przez statek Shelia Bordelon.

Wizualizacja przedstawiająca satelity Starlink na orbicie (Źródło: SpaceX)Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki w czasie startu. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus) oraz zbyt silny wiatr wiejący na platformie startowej. Dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnej pogody w miejscu lądowania pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse również wynoszą 80%, ryzyko związane z warunkami w miejscu lądowania pierwszego stopnia także jest umiarkowane.

W ciągu pierwszej nocy po starcie powinna być możliwa obserwacja przelotów satelitów Starlink z tego startu na nocnym niebie na terenie Polski, w szczególności w południowo-wschodnich rejonach kraju. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie Heavens-Above po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu misji Starlink L25.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl