Na 9 maja na godzinę 08:42 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-27 (Starlink V1.0 L27). Po raz pierwszy w historii booster Falcona 9 zostanie wykorzystany po raz dziesiąty.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-27 – 9 maja 2021

sobota, 8 maja 2021 21:02 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: SpaceX)

Na 9 maja na godzinę 08:42 czasu polskiego (06:42 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink-27 (Starlink V1.0 L27). Na orbitę dostarczone zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink. Separacja ładunku planowana jest około 64 minuty po starcie. Będzie to czternasty start Falcona 9 w tym roku oraz czwarty lot tej rakiety w ciągu zaledwie szesnastu dni.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Terminal Starlink (Źródło: Ector County ISD)Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo dostarczać usługę dostępu do Internetu na całym świecie. Na orbicie znajdują się już 1494 pojazdy należące do konstelacji, a testowa wersja usługi jest obecnie dostępna w sześciu krajach – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Nowej Zelandii i Australii.

W ramach tego startu satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o inklinacji 53°, na wysokości pomiędzy 250 km i 300 km nad Ziemią. Po sprawdzeniu działania podsystemów rozpoczną one podnoszenie swoich orbit do docelowej wysokości 550 km.

Podczas tego lotu po raz pierwszy w historii pierwszy stopień rakiety Falcon 9 zostanie wykorzystany po raz dziesiąty, osiągając zapowiadany przez Elona Muska cel dziesięciu startów pierwszego stopnia bez większych napraw. W zeszłym miesiącu Musk stwierdził, że jak na razie nie widać żadnej oczywistej granicy, jeśli chodzi o liczbę ponownych lotów boosterów Falcona 9. Powiedział on, że firma zamierza kontynuować przesuwanie granicy podczas misji z satelitami Starlink do momentu, kiedy pojawi się jakiś problem.

Lądowanie pierwszego stopnia po misji RADARSAT Constellation Mission (Źródło: SpaceX)Pierwszy stopień, który zostanie wykorzystany podczas tego startu, brał wcześniej udział w dziewięciu misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 w sierpniu 2020 roku, Starlink-14 w październiku 2020 roku, SXM-7 w grudniu 2020 roku, Starlink-17 w styczniu 2021 roku oraz Starlink-22 w marcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety, które będą użyte podczas tego startu, także były już wcześniej wykorzystywane. Brały one udział w misji GPS III SV04 w listopadzie 2020 roku. Prawdopodobnie planowane jest odzyskanie ich po raz kolejny przez statek Shelia Bordelon po wodowaniu na powierzchni oceanu.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie startu. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse spadają do 70%. Dodatkowo pojawi się wtedy umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnych warunków w miejscu lądowania pierwszego stopnia.

W ciągu kilku dni bezpośrednio po starcie z terenu Polski powinno być możliwe zaobserwowanie przelotów satelitów Starlink z tego startu na nocnym niebie. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów, należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-V1.0-27 SINGLE. Misja ta powinna pojawić się przed startem także na stronie Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty będzie można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu z listy misji z datą 9 maja.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl