Na 16 maja na godzinę 00:54 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-28 (Starlink V1.0 L26). Na orbitę wyniesione zostaną kolejne 52 satelity Starlink, a także dwa ładunki dodatkowe – Capella 6 i Tyvak-0130.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-28 – 16 maja 2021

sobota, 15 maja 2021 19:07 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-26 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-26 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-26 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-26 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2021-05-16 00:20

Start został przesunięty o dwie minuty i jest obecnie planowany na godzinę 00:56 czasu polskiego. 

Na 16 maja na godzinę 00:54 czasu polskiego (15 maja, 22:54 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-28 (Starlink V1.0 L26). Na orbitę wyniesione zostaną kolejne 52 satelity konstelacji Starlink, a także dwa ładunki dodatkowe – Capella 6 i Tyvak-0130. Będzie to piętnasty start orbitalny rakiety Falcon 9 w tym roku.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Terminal Starlink w Stanie Waszyngton (Źródło: Washington Emergency Management Division/CNBC)Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma docelowo dostarczać usługę dostępu do Internetu na całym świecie. Na orbicie znajdują się już 1554 satelity konstelacji. Do tej pory testowa wersja usługi dostępna była w sześciu krajach – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Nowej Zelandii i Australii. W tym miesiącu ogłoszono także rozszerzenie jej na Francję i Austrię.

Satelity Starlink wyniesione podczas tego startu zostaną prawdopodobnie umieszczone na początkowej orbicie o inklinacji 53° i o wysokości około 575 kilometrów nad Ziemią. Następnie za pomocą własnych silników jonowych rozpoczną one podróż na docelowe orbity, około 550 kilometrów nad Ziemią.

Dwa ładunki dodatkowe, które znajdą się na szczycie rakiety podczas tej misji, zostaną wystrzelone w ramach prowadzonego przez SpaceX programu wynoszenia na orbitę małych satelitów, SmallSat Rideshare.

Satelita Capella z rozłożoną anteną, wizja artysty (Źródło: Capella Space)Capella 6 to należący do amerykańskiej firmy Capella Space satelita, który za pomocą radaru z syntetyzowaną aperturą (SAR) ma wykonywać zdjęcia powierzchni Ziemi z rozdzielczością poniżej pół metra. Jest on wyposażony w rozkładaną antenę o aperturze 3,5 metra. Konstelacja firmy Capella Space składa się obecnie z trzech operacyjnych satelitów na orbicie, pierwsza jej wersja ma finalnie liczyć siedem pojazdów. Docelowo konstelacja może być rozszerzona nawet do ponad trzydziestu satelitów, co ma umożliwić wykonywanie zdjęć tego samego miejsca na Ziemi wielokrotnie w czasie jednego dnia. Firma posiada kontrakty z Narodowym Biurem Rozpoznania (NRO), Siłami Powietrznymi USA (USAF) i Marynarką Wojenną USA (USN) na badanie wojskowych zastosowań komercyjnych obserwacji radarowych z orbity.

Drugi ładunek dodatkowy to satelita Tyvak-0130 zbudowany przez amerykańską firmę Tyvak Nano-Satellite Systems. Nie jest znane jego dokładne przeznaczenie, z dokumentów opublikowanych przez rządową agencję NOAA wynika jedynie, że jest to astronomiczny satelita obserwacyjny.

Separacja pierwszego ładunku, satelity Tyvak-0130, planowana jest niecałe 57 minut po starcie. Następnie, nieco ponad godzinę po starcie, wypuszczony zostanie satelita Capella 6. Separacja 52 satelitów Starlink planowana jest około 98 minut po starcie.

Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji ANASIS-II (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w siedmiu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku, Transporter-1 w styczniu 2021 roku, Starlink-21 w marcu 2021 roku oraz Starlink-24 w kwietniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Planowane jest także wykorzystanie osłon ładunku, które brały udział w poprzednich misjach. Dla obydwóch z nich będzie to drugi lot, jedna została wcześniej użyta podczas misji SXM-7 w grudniu 2020 roku, druga podczas misji NROL-108, także w grudniu 2020 roku. Prawdopodobnie planowane jest odzyskanie osłon po raz kolejny poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statek Shelia Bordelon.

Prognozy pogody dają obecnie 70% szans na korzystne warunki w czasie startu. Główną przeszkodą mogą okazać się zbyt silny wiatr na platformie startowej oraz chmury kłębiaste (cumulusy). Dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnej pogody w miejscu lądowania pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse wzrosną do 80%, a ryzyko pogodowe związane z lądowaniem pierwszego stopnia będzie niskie.

W ciągu kilku dni bezpośrednio po starcie z terenu Polski powinno być możliwe zaobserwowanie przelotów satelitów Starlink z tego startu na nocnym niebie. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów, należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-V1.0-26 SINGLE. Misja ta powinna pojawić się przed startem także na stronie Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty będzie można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu z listy misji z datą 15 maja.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl