Na 29 kwietnia na godzinę 23:27 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 z misją Starlink Group 4-16. Na orbitę wyniesione zostaną kolejne 53 satelity konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-16 – 29 kwietnia 2022

piątek, 29 kwietnia 2022 19:36 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-14 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-14 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-14 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-14 (Źródło: SpaceX)

Na 29 kwietnia na godzinę 23:27 czasu polskiego (21:27 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink Group 4-16. Na orbitę wyniesione zostaną kolejne 53 satelity konstelacji Starlink.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie na orbicie znajduje się już 2146 satelitów Starlink, a z usługi korzysta ponad 250 tysięcy klientów w kilkudziesięciu różnych krajach.

Trajektoria lotu rakiety w ramach misji Starlink Group 4-16 (Źródło: Raul/@Raul74Cz)Po starcie z platformy SLC-40 rakieta skieruje się na północny wschód. Separacja ładunku planowana jest około godzinę po starcie. Satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o inklinacji 53,2° i wysokości nad Ziemią pomiędzy 304 i 317 km. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów satelity rozpoczną podróż na docelowe orbity na wysokości 540 km nad Ziemią za pomocą własnego napędu jonowego.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: GPS III SV04 w listopadzie 2020 roku, GPS III SV05 w czerwcu 2021 roku, Inspiration4 we wrześniu 2021 roku, Starlink Group 4-5 w styczniu 2022 roku oraz Ax-1 w kwietniu 2022 roku. Jeśli start odbędzie się w planowanym terminie, będzie to rekordowo krótki czas pomiędzy startami tego samego egzemplarza pierwszego stopnia, wyniesie on 21 dni, 6 godzin i 16 minut.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez ich wodowanie na powierzchni oceanu i wciągnięcie ich na pokład statku Bob.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse także wynoszą 80%.

W ciągu kilku dni bezpośrednio po starcie możliwe powinno być zaobserwowanie przelotów satelitów Starlink z tego startu na nocnym niebie nad Polską. Listę widocznych przelotów można sprawdzić na stronie Heavens-Above po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu z listy misji z datą 29 kwietnia (Starlink G4-16).

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl