Na 6 maja na godzinę 11:42 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie z misją Starlink Group 4-17. Na orbitę dostarczone zostaną kolejne 53 satelity Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-17 – 6 maja 2022

czwartek, 5 maja 2022 17:40 (edytuj)
Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 (Źródło: SpaceX)

Na 6 maja na godzinę 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink Group 4-17. Na orbitę dostarczone zostaną kolejne 53 satelity Starlink.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), której pierwsza część ma docelowo składać się z 4408 satelitów. Jej celem jest zapewnianie dostępu do Internetu na całym świecie. Obecnie na orbicie znajduje się już 2195 satelitów, a z usługi korzysta ponad 250 tysięcy klientów w kilkudziesięciu krajach świata.

Planowana trajektoria lotu rakiety podczas misji Starlink Group 4-17 (Źródło: Raul/@Raul74Cz)Po starcie z platformy rakieta Falcon 9 skieruje się na północny wschód, separacja ładunku nastąpi niecałe 55 minut po starcie. Satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o inklinacji 53,2° i wysokości nad Ziemią pomiędzy 304 i 317 km nad Ziemią. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów satelity rozpoczną podróż na swoje docelowe pozycje orbitalne na wysokości 540 km przy pomocy własnego napędu jonowego.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w jedenastu misjach: Crew Demo-2, ANASIS-II, CRS-21, Transporter-1, Transporter-3 oraz sześciu misjach Starlink. Będzie to trzeci egzemplarz pierwszego stopnia rakiety Falcon użyty przez SpaceX podczas dwunastu misji.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim. Planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wodowanie na powierzchni oceanu i wciągnięcie ich na pokład statku Bob.

Prognozy pogody dają obecnie ponad 90% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). Dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko wystąpienia zbyt silnego uskoku wiatru na dużych wysokościach. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse spadają do 80%, natomiast ryzyko związane z wiatrem na dużych wysokościach także jest umiarkowane.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl