Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-17 – 6 maja 2022
Na 6 maja na godzinę 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink Group 4-17. Na orbitę dostarczone zostaną kolejne 53 satelity Starlink.
Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.
Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), której pierwsza część ma docelowo składać się z 4408 satelitów. Jej celem jest zapewnianie dostępu do Internetu na całym świecie. Obecnie na orbicie znajduje się już 2195 satelitów, a z usługi korzysta ponad 250 tysięcy klientów w kilkudziesięciu krajach świata.
Po starcie z platformy rakieta Falcon 9 skieruje się na północny wschód, separacja ładunku nastąpi niecałe 55 minut po starcie. Satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o inklinacji 53,2° i wysokości nad Ziemią pomiędzy 304 i 317 km nad Ziemią. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów satelity rozpoczną podróż na swoje docelowe pozycje orbitalne na wysokości 540 km przy pomocy własnego napędu jonowego.
Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w jedenastu misjach: Crew Demo-2, ANASIS-II, CRS-21, Transporter-1, Transporter-3 oraz sześciu misjach Starlink. Będzie to trzeci egzemplarz pierwszego stopnia rakiety Falcon użyty przez SpaceX podczas dwunastu misji.
Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim. Planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wodowanie na powierzchni oceanu i wciągnięcie ich na pokład statku Bob.
Prognozy pogody dają obecnie ponad 90% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). Dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko wystąpienia zbyt silnego uskoku wiatru na dużych wysokościach. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse spadają do 80%, natomiast ryzyko związane z wiatrem na dużych wysokościach także jest umiarkowane.