Na 3 lutego na godzinę 19:13 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Na orbitę trafi kolejne 49 satelitów Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 – 3 lutego 2022

czwartek, 3 lutego 2022 15:50 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: SpaceX)

Na 3 lutego na godzinę 19:13 czasu polskiego (18:13 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Na orbitę trafi kolejne 49 satelitów Starlink.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Trajektoria lotu podczas misji Starlink Group 4-7 (Źródło: Raul/@Raul74Cz)Starlink to rozwijana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie na orbicie znajduje się 1871 satelitów konstelacji, a z usługi korzysta ponad 145 tysięcy użytkowników w 27 krajach świata.

Po starcie rakieta Falcon 9 skieruje się na południowy wschód, a po minięciu wysp Bahama skręci nieco na południe. Korzystanie z tej trajektorii daje większe szanse na korzystną pogodę do odzyskania boostera przy startach z Florydy w miesiącach zimowych. Satelity umieszczone zostaną na wstępnych orbitach o inklinacji 53,2° i wysokości nad Ziemią pomiędzy około 210 km i około 338 km. Separacja ładunku ma nastąpić niecałe 16 minut po starcie. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpocznie się podnoszenie orbit satelitów do docelowej wysokości 540 km.

Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-2 (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: Crew-1 w listopadzie 2020 roku, Crew-2 w kwietniu 2021 roku, SXM-8 w czerwcu 2021 roku, CRS-23 w sierpniu 2021 roku oraz IXPE w grudniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety, które będą użyte w ramach tego startu, także były wcześniej wykorzystywane. Dla jednej z nich będzie to szósty lot, brała ona udział w pięciu misjach Starlink. Jest to rekord, jeśli chodzi o ponowne użycie osłon. Dla drugiej z nich będzie to czwarty lot, brała ona udział w misji Transporter-1 oraz dwóch misjach Starlink. Planowane jest odzyskanie osłon po raz kolejny poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego i wciągnięcie ich na pokład statku Doug.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). Dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnych warunków w miejscu lądowania pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse wynoszą 70%, a ryzyko związane z lądowaniem boostera jest niskie.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl