Na 13 grudnia na godzinę 17:22 czasu polskiego (16:22 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją SXM-7.

Start rakiety Falcon 9 z misją SXM-7 – 13 grudnia 2020

piątek, 11 grudnia 2020 11:24 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed misją SXM-7 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed misją SXM-7 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed misją SXM-7 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed misją SXM-7 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-12-13 17:10

Start jest obecnie planowany na godzinę 18:30 czasu polskiego. Prognozy pogody dają 80% szans na korzystne warunki.

  Aktualizacja 2020-12-11 19:07

Start jest obecnie planowany najwcześniej na 13 grudnia około godziny 17:20 czasu polskiego. Przyczyną opóźnienia jest problem z systemami naziemnymi.

  Aktualizacja 2020-12-11 19:01

Start w dniu 11 grudnia został odwołany, jak na razie nie podano przyczyny. Odbędzie się on najwcześniej 12 grudnia około godziny 17:20 czasu polskiego.

  Aktualizacja 2020-12-11 17:38

Start jest obecnie planowany na godzinę 18:55 czasu polskiego. Zespół monitoruje wiatry wiejące na dużych wysokościach.

  Aktualizacja 2020-12-11 16:34

Start jest obecnie planowany na godzinę 18:20 czasu polskiego.

Na 13 grudnia na godzinę 17:22 czasu polskiego (16:22 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Falcon 9 wyniesie na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę telekomunikacyjnego SXM-7. Okno startowe potrwa 119 minut.

Transmisję będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Satelita SXM-7 w konfiguracji przygotowanej do lotu (Źródło: Maxar/SiriusXM)Satelita SXM-7, należący do firmy SiriusXM, ma udostępniać usługę radia satelitarnego (DARS – ang. digital audio radio service), która będzie wykorzystywana przez mobilne odbiorniki radiowe, na przykład w samochodach, należące do dziesiątek milionów subskrybentów firmy SiriusXM w Ameryce Północnej. Dzięki nowemu satelicie ma się poprawić jakość odbieranego sygnału. Jest on wyposażony w duży rozwijany reflektor, umożliwiający transmisję radiową bez wykorzystywania dużych anten talerzowych do odbioru na Ziemi. Po dotarciu na orbitę geostacjonarną satelita ma pracować przez 15 lat.

Będzie to pierwszy start SpaceX z Cape Canaveral, od kiedy tamtejsza Baza Sił Powietrznych została formalnie przemianowana na Bazę Sił Kosmicznych, co nastąpiło 9 grudnia 2020 roku.

Lądowanie boostera po misji RADARSAT Constellation Mission (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wziął wcześniej udział w sześciu misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 w sierpniu 2020 roku oraz Starlink-14 w październiku 2020 roku. Będzie to pierwszy przypadek, kiedy pierwszy stopień zostanie użyty po raz siódmy podczas misji dla zewnętrznego klienta. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Ponownie użyta zostanie także jedna z osłon ładunku, wcześniej brała ona udział w misji ANASIS-II. Spośród dwóch statków służących do łapania osłon tym razem z portu wypłynął jedynie Ms. Tree, w związku z tym prawdopodobnie odbędzie się próba złapania jednej z osłon w siatkę zamontowaną na statku, druga natomiast zostanie wyłowiona z powierzchni oceanu po wodowaniu.

Prognozy pogody dają obecnie 60% szans na korzystne warunki pogodowe w czasie planowanego okna startowego. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), mogące powodować zamarzanie. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse na dobrą pogodę również wynoszą 60%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl