6 grudnia o godzinie 17:17 czasu polskiego (16:17 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie z misją CRS-21 i wyniosła na orbitę towarową kapsułę Dragon 2.

Start z misją CRS-21 zakończony powodzeniem

niedziela, 6 grudnia 2020 17:47 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-21 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-21 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-21 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-21 (Źródło: SpaceX)

6 grudnia o godzinie 17:17 czasu polskiego (16:17 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie z misją CRS-21 i wyniosła na orbitę towarową kapsułę Dragon 2, która ma dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych. Separacja pojazdu od rakiety nastąpiła niecałe 12 minut po starcie.

W ciągu najbliższych godzin kapsuła Dragon 2 wykona serię uruchomień silników manewrowych Draco, aby zbliżyć się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dokowanie do ISS planowane jest na 7 grudnia na godzinę 19:30 czasu polskiego. Więcej na temat startu i ładunku Dragona można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tej misji po raz pierwszy przy starcie dla NASA wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech lotach. Były to misje Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku oraz Starlink-13 w październiku 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia, ponad 8 minut po starcie, booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl