16 lutego o godzinie 04:59 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-19. Lądowanie pierwszego stopnia nie powiodło się.

Start z misją Starlink-19 zakończony powodzeniem

wtorek, 16 lutego 2021 06:26 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-19 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-19 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-19 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-19 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)

16 lutego 2021 roku o godzinie 04:59 czasu polskiego (03:59 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-19 (Starlink V1.0 L19). Separacja ładunku nastąpiła nieco ponad godzinę i cztery minuty po starcie.

Starlink to konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) budowana przez SpaceX, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie trwają publiczne testy usługi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Rezerwacje można już składać także w wielu innych krajach świata, usługa ma być rozszerzana na kolejne rejony w ciągu bieżącego roku.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: CRS-19 w grudniu 2019 roku, CRS-20 w marcu 2020 roku, Starlink-9 w czerwcu 2020 roku, SAOCOM 1B w sierpniu 2020 roku oraz NROL-108 w grudniu 2020 roku.  Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane było lądowanie na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim, jednak nie powiodło się ono i booster uderzył w powierzchnię oceanu. Jak na razie nie są znane przyczyny nieudanego lądowania. Zakończyło ono serię 24 misji orbitalnych z rzędu, podczas których lądowanie pierwszego stopnia powiodło się.

Planowano także wyłowienie osłon ładunku rakiety Falcon 9 przez statki Ms. Tree i Ms. Chief po wodowaniu na powierzchni oceanu. Nie wiadomo póki co, czy osłony udało się odzyskać w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl