7 kwietnia o godzinie 18:34 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-24 (Starlink V1.0 L23).

Start z misją Starlink-24 zakończony powodzeniem

środa, 7 kwietnia 2021 19:41 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-24 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-24 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-24 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-24 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

7 kwietnia o godzinie 18:34 czasu polskiego (16:34 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-24 (Starlink V1.0 L23). Separacja ładunku nastąpiła około 64 minuty po starcie.

Starlink to konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która budowana jest obecnie przez SpaceX. Docelowo ma ona zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie, w szczególności w rejonach, gdzie konwencjonalne usługi są niedostępne. Po tym starcie na orbicie znajduje się już 1378 satelitów Starlink. Więcej na temat misji Starlink-24 można dowiedzieć się z artykułu opublikowanego przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w sześciu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku, Transporter-1 w styczniu 2021 roku oraz Starlink-21 w marcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia, booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Planowano także odzyskanie obydwóch połówek osłony ładunku rakiety, dla których były to odpowiednio czwarta i druga misja. Miały one zostać wyłowione z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statek Shelia Bordelon. Jak na razie nie wiadomo, czy osłony udało się odzyskać w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl