25 lutego o godzinie 18:12 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wyniosła na orbitę kolejne 50 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-11.

Start z misją Starlink Group 4-11 zakończony powodzeniem

niedziela, 27 lutego 2022 00:16 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-11 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-11 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-11 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-11 (Źródło: SpaceX)

25 lutego o godzinie 18:12 czasu polskiego (17:12 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wyniosła na orbitę kolejne 50 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-11. Separacja ładunku nastąpiła około 63 minuty po starcie.

Po tym locie na orbicie znajduje się już 1970 satelitów budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, której celem jest udostępnianie usług dostępu do Internetu na całym świecie. Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego startu SpaceX ustanowiło swój rekord, jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy dwoma startami z platformy SLC-4E – wyniósł on 22 dni, 20 godzin i 45 minut. Poprzedni rekord (24 dni, 6 godzin i 20 minut) został ustanowiony podczas startu z misją Starlink Group 4-4 w grudniu 2021 roku.

W ramach tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: Sentinel-6 Michael Freilich w listopadzie 2020 roku, Starlink-29 w maju 2021 roku oraz DART w listopadzie 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Spokojnym.

Osłony ładunku rakiety także były wcześniej wykorzystywane, dla obydwóch połówek był to trzeci lot. Planowano odzyskanie osłon po raz kolejny poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Spokojnego i wciągnięcie ich na pokład statku NRC Quest.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl