19 grudnia o godzinie 04:58 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę Türksat 5B.

Start z satelitą Türksat 5B zakończony sukcesem

niedziela, 19 grudnia 2021 10:43 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5B (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5B (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5B (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5B (Źródło: SpaceX)

19 grudnia o godzinie 04:58 czasu polskiego (03:58 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę Türksat 5B. Separacja ładunku nastąpiła niecałe 35 minut po starcie. Był to trzydziesty start orbitalny SpaceX w tym roku.

Türksat 5B to turecki satelita telekomunikacyjny, którego operatorem jest firma Türksat. Docelowo za pomocą własnego napędu elektrycznego zostanie on umieszczony na orbicie geostacjonarnej (GEO) na długości geograficznej 42° E. Poprzez ten start SpaceX ustanowiło nowy rekord, jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy dwoma lotami orbitalnymi – 15 godzin i 17 minut. Więcej na temat ładunku i misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwóch misjach: CRS-22 w czerwcu 2021 roku oraz Crew-3 w listopadzie 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall Of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku, które zostały użyte w ramach tego lotu, także były już wcześniej w kosmosie. Brały one udział w misji GPS III SV05 w czerwcu 2021 roku. Planowano odzyskanie ich po raz kolejny po wodowaniu za pomocą statku Bob, jak na razie jednak nie wiadomo, czy osłony udało się odzyskać w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl