Na 19 grudnia na godzinę 04:58 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5B z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe potrwa 90 minut.

Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5B – 19 grudnia 2021

sobota, 18 grudnia 2021 19:50 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją Turksat 5B (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją Turksat 5B (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją Turksat 5B (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją Turksat 5B (Źródło: SpaceX)

Na 19 grudnia na godzinę 04:58 czasu polskiego (03:58 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5B z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe potrwa 90 minut.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Türksat 5B to satelita telekomunikacyjny, którego operatorem będzie turecka firma Türksat. Falcon 9 umieści go na geosynchronicznej orbicie transferowej (GTO), docelowo trafi on na orbitę geostacjonarną (GEO) na długości geograficznej 42° E za pomocą własnego napędu. Jest to pierwszy geostacjonarny satelita telekomunikacyjny zbudowany częściowo w Turcji. Głównym kontraktorem jest firma Airbus Defence and Space, która wspomagana była przez partnera ze strony Turcji – firmę TAI. Turecki udział w budowie satelity wyniósł około 25%.

Pojazd oparty jest na w pełni elektrycznej platformie satelitarnej Eurostar-3000EOR, a jego masa startowa wynosi około 4500 kg. Przez cały czas pracy na orbicie, przewidziany na co najmniej 15 lat, system zasilania ma zapewniać moc na poziomie co najmniej 15 kilowatów. Satelita wyposażony jest w transpondery o wysokiej przepustowości pracujące w pasmach Ku i Ka, łącznie zapewniające prędkość transmisji danych przekraczającą 50 gigabitów na sekundę. Dodatkowo satelita posiada trzy transpondery wojskowe pracujące w paśmie X.

Inny turecki satelita telekomunikacyjny, Türksat 5A, został wyniesiony na orbitę na szczycie rakiety Falcon 9 w styczniu bieżącego roku.

Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-3 (Źródło: SpaceX)Jeśli start odbędzie się w wyznaczonym terminie, będzie to rekordowo krótki czas pomiędzy dwoma startami orbitalnymi SpaceX. W przypadku startu na początku okna od rozpoczęcia poprzedniej misji, Starlink Group 4-4, upłynie 15 godzin i 17 minut. Dotychczasowy rekord, ustanowiony podczas misji Inspiration4 we wrześniu 2021 roku, wynosi 44 godziny i 7 minut.

Podczas tego lotu zostanie wykorzystany pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwóch misjach: CRS-22 w czerwcu 2021 roku oraz Crew-3 w listopadzie 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie A Shortfall Of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku, które zostaną użyte w ramach tego lotu, także były już wcześniej w kosmosie. Brały one udział w misji GPS III SV05 w czerwcu 2021 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że i tym razem po wodowaniu na powierzchni oceanu zostaną one wyłowione przez statek Bob w celu kolejnego użycia.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki w wyznaczonym oknie startowym. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na kolejny dzień, szanse spadają do 60%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl