9 marca o godzinie 14:45 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 48 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-10.

Udany start z misją Starlink Group 4-10

piątek, 11 marca 2022 11:43 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-10 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-10 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-10 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-10 (Źródło: SpaceX)

9 marca o godzinie 14:45 czasu polskiego (13:35 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 48 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-10.

Separacja ładunku nastąpiła około 66 minut po starcie. Została ona potwierdzona kilkanaście minut później ze względu na brak zasięgu stacji naziemnych we wcześniejszej fazie lotu.

Starlink to konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej rozwijana przez SpaceX, która ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Po tym starcie na orbicie znajdują się już 2062 satelity, w tym prawdopodobnie 2037 sprawnych. Więcej na temat tej misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: Arabsat-6A w kwietniu 2019 roku, STP-2 w czerwcu 2019 oraz COSMO-SkyMed Second Generation FM2 w styczniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Planowano także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego i wciągnięcie ich na pokład statku Doug.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl