Crew-6

Aktualizacja: czwartek, 2 marca 2023 14:27 (edytuj)
Numer misji #217
Data 2 marca 2023, 06:34:14 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Crew-6 Press Kit
Pogoda 95%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1078.1
Ładunek Endeavour – Dragon 2 (D2-15/C206.4)
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Crew-6
Załoga misji
Stephen Bowen
Stephen Bowen
Posiada tytuł magistra inżynierii oceanicznej uzyskany na MIT. Służył w Marynarce Wojennej USA jako inżynier łodzi podwodnych. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2000 roku. Brał udział w trzech misjach promu kosmicznego do ISS: STS-126 w listopadzie 2008 roku, STS-132 w maju 2010 roku, oraz STS-133 od lutego do marca 2011 roku, przebywając w kosmosie przez ponad 40 dni. Podczas każdej misji brał udział w spacerach kosmicznych, łącznie spędzając poza statkiem ponad 47 godzin. Podczas misji Crew-6 będzie pełnił rolę dowódcy.
Warren Hoburg
Warren Hoburg
Posiada stopień doktora w dziedzinie inżynierii elektrycznej oraz informatyki uzyskany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Pracował jako adiunkt na MIT, gdzie prowadził kursy z zakresu dynamiki lotu oraz inżynierii pojazdów latających. Jego grupa opracowała oprogramowanie, które wykorzystywane było w bezzałogowym statku Sił Powietrznych USA. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2017 roku. Od października 2020 roku do kwietnia 2021 roku pracował jako lider Ekspedycji 64 do ISS od strony obsługi naziemnej. Podczas misji Crew-6 będzie pełnił rolę pilota.
Sultan Al Neyadi
Sultan Al Neyadi
Służył w Siłach Zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako inżynier komunikacji. Uzyskał tytuł magistra bezpieczeństwa sieci i informacji oraz stopień doktora w zakresie technologii zapobiegania wyciekom danych na Uniwersytecie Griffith w Australii. Został wyselekcjonowany jako astronauta Centrum Kosmicznego Mohammeda bin Rashida w 2018 roku, stając się jednym z dwóch pierwszych astronautów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podczas misji Crew-6 będzie pełnił rolę specjalisty misji.
Andriej Fediajew
Andriej Fediajew
Posiada tytuł inżyniera z zakresu transportu powietrznego oraz kontroli lotów uzyskany na Krasnodarskim Wojskowym Instytucie Lotnicznym. Służył w Rosyjskich Siłach Powietrznych, między innymi jako asystent dowódcy samolotu Ił-38. Posiada ponad 600 godzin nalotu. Przed odejściem z wojska w 2013 roku uzyskał stopień majora. Został wyselekcjonowany jako kosmonauta agencji Roskosmos w 2012 roku i po niecałych dwóch latach szkolenia został kosmonautą testowym. Podczas misji Crew-6 będzie pełnił rolę specjalisty misji.

Szósta operacyjna misja załogowa SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew) oraz dziewiąta orbitalna misja załogowa SpaceX. Rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie mają dostarczyć czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie pozostanie ona przez około pół roku. Astronauci staną się członkami Ekspedycji 68 na ISS.

Podczas tego lotu użyta została kapsuła Dragon 2 Endeavour, dla której będzie to czwarty lot na orbitę i na ISS. Wcześniej brała ona udział w załogowej misji demonstracyjnej Crew Demo-2, misji Crew-2 oraz prywatnej misji Ax-1. Był to pierwszy przypadek, kiedy załogowa kapsuła Dragon 2 zostanie użyta po raz czwarty. Wykorzystany został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl