Crew-8

Aktualizacja: poniedziałek, 4 marca 2024 10:54 (edytuj)
Numer misji #321
Data 4 marca 2024, 04:53:38 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1083.1
Ładunek Endeavour – Dragon 2 (D2-22/C206.5)
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Crew-8
Załoga misji
Matthew Dominick
Matthew Dominick
Posiada tytuł licencjata inżynierii elektrycznej uzyskany na Uniwersytecie w San Diego oraz tytuł magistra inżynierii systemów uzyskany w Naval Postgraduate School. Ukończył Szkołę Pilotów Doświadczalnych Marynarki Wojennej USA. Był pilotem testowym Marynarki Wojennej, posiada ponad 1600 godzin nalotu na 28 typach statków powietrznych, brał udział w 61 misjach bojowych, między innymi na Morzu Arabskim podczas wojny w Afganistanie. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2017 roku. Podczas misji Crew-8 będzie pełnił rolę dowódcy.
Michael Barratt
Michael Barratt
Ukończył studia medyczne na Northwestern University, pracował w kilku szpitalach, posiada certyfikację w medycynie wewnętrznej oraz medycynie aerokosmicznej. Pracował jako lekarz przy projekcie stacji kosmicznej Freedom, następnie został chirurgiem lotniczym NASA w programie promów kosmicznych, brał także udział w prowadzonym wspólnie z Rosją programie Shuttle-Mir oraz był szefem operacji medycznych przy ISS. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2000 roku. Brał udział w misji Sojuz TMA-14 do ISS od marca do października 2009 roku, biorąc udział w dwóch spacerach kosmicznych, oraz w misji STS-133 do ISS od marca do kwietnia 2011 roku. Później był menadżerem programu badawczego HRP, którego celem jest redukcja negatywnego wpływu lotów kosmicznych na organizm, pracował przy ładunkach naukowych dla ISS oraz był zaangażowany w rozwój pojazdów w programach Commercial Crew i Artemis. Podczas misji Crew-8 będzie pełnił rolę pilota.
Jeanette Epps
Jeanette Epps
Posiada tytuł magistra oraz stopień doktora w dziedzinie inżynierii aerokosmicznej, które uzyskała na Uniwersytecie Marylandu. Jest autorką wielu prac naukowych, m.in. związanych z badaniem materiałów wykorzystywanych do budowy wirników w helikopterach. Pracowała w firmie Ford jako specjalistka techniczna w laboratorium badawczym. Pracowała także w CIA jako techniczny oficer wywiadu, gdzie otrzymała wiele nagród za swoje osiągnięcia. Została wyselekcjonowana jako astronautka NASA w 2009 roku. Brała udział w misji analogowej NASA, badaniach geologicznych na Hawajach oraz była reprezentantką w panelu pracującym nad efektywnością pracy załogi na ISS. Podczas dwóch ekspedycji do ISS służyła jako astronautka wspierająca załogę oraz była główną osobą odpowiedzialną za komunikację z załogą (CAPCOM). Podczas misji Crew-8 będzie pełniła rolę specjalistki misji.
Aleksandr Grebenkin
Aleksandr Grebenkin
Uzyskał dyplom technika w specjalizacji związanej z radioelektroniką na wojskowym instytucie w Irkucku oraz tytuł inżyniera komunikacji radiowej na Moskiewskim Uniwersytecie Technicznym Łączności i Informatyki. Służył w siłach powietrznych Rosji jako technik lotniczny, inżynier, a następnie szef grupy odpowiedzialnej za regulacje oraz naprawę samolotów. Później został szefem jednostki technicznej i operacyjnej oraz otrzymał stopień majora. Został wyselekcjonowany jako astronauta agencji Roskosmos w 2018 roku, kończąc szkolenie w 2020 roku. Podczas misji Crew-8 będzie pełnił rolę specjalisty misji.

Ósma operacyjna misja załogowa SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew) oraz trzynasta orbitalna misja załogowa SpaceX. Rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie mają dostarczyć czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie pozostanie ona przez około pół roku. Astronauci staną się członkami Ekspedycji 70 na ISS.

Podczas tego lotu użyta została kapsuła Dragon 2 Endeavour, dla której był to piąty lot na orbitę i na ISS. Wcześniej brała ona udział w misjach Crew Demo-2, Crew-2, Ax-1 oraz Crew-6. Jest to pierwszy w historii statek Dragon, który odbył pięć lotów kosmicznych z załogą. Wykorzystany został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9.

Źródła: Next Spaceflight, NASA (1), (2), (3), SPACEFACTS, U.S. Launch Schedule

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl