Do końca obecnego roku SpaceX planuje przeprowadzenie jeszcze kilku startów rakiet. Składają się na to zarówno misje dla NASA, jak i misje komercyjne oraz wojskowe.

Najbliższe plany SpaceX – październik 2018

poniedziałek, 1 października 2018 00:08 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 18 VANTAGE (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 18 VANTAGE (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 18 VANTAGE (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 18 VANTAGE (Źródło: SpaceX)

Do końca obecnego roku SpaceX planuje przeprowadzenie jeszcze kilku startów rakiet. Składają się na to zarówno misje dla NASA, jak i misje komercyjne oraz wojskowe.

Satelita SAOCOM 1A podczas instalacji osłon ładunku (Źródło: CONAE)Najbliższy start zaplanowany jest na 7 października, na godzinę 04:22 czasu polskiego (02:22 UTC) z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Rakieta Falcon 9 dostarczy na orbitę heliosynchroniczną satelitę SAOCOM 1A dla argentyńskiej agencji kosmicznej CONAE (Comisión Nacional de Actividades Espaciales). Jest to jeden z dwóch bliźniaczych satelitów, które mają prowadzić obserwacje Ziemi, a wykonywane przez nie zdjęcia mają mieć rozdzielczość od 7 do 100 metrów. Ich głównym celem ma być umożliwienie zredukowania negatywnych skutków katastrof naturalnych. Satelita waży 3000 kg i został zbudowany przez firmę INVAP.

Podczas misji SAOCOM 1A SpaceX planuje pierwsze w historii lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9 na lądzie (tzw. RTLS – ang. Return To Launch Site) przy starcie z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W tym celu firma przygotowała platformę do lądowania, która znajduje się w miejscu dawnej platformy startowej SLC-4W, z której w przeszłości startowały rakiety Agena-Atlas oraz Titan. Podczas tej misji wykorzystany zostanie booster, który poprzednio, 25 lipca tego roku, wziął udział w misji Iridium-7 i po oddzieleniu się drugiego stopnia wylądował na autonomicznej barce Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym.

Kolejnym startem ze wschodniego wybrzeża USA będzie prawdopodobnie CRS-16, czyli misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start obecnie zaplanowany jest na 27 listopada, na godzinę 22:19 czasu polskiego (21:19 UTC) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Na szczycie rakiety Falcon 9 wystrzelony zostanie statek zaopatrzeniowy Dragon, który dostarczy na ISS zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów. Na stację trafi między innymi GEDI – urządzenie, które za pomocą lasera będzie prowadzić pomiary pionowej struktury ziemskich lasów, co ma pomóc m.in. w lepszym poznaniu procesów cyklu węglowego i wodnego na Ziemi, a także RRM3, czyli eksperyment, który ma przetestować innowacyjne metody przechowywania oraz transferu cieczy kriogenicznych w przestrzeni kosmicznej. Jest to trzecia faza projektu, którego celem jest wypracowanie technologii umożliwiających serwisowanie oraz tankowanie satelitów na orbicie.

W listopadzie powinna odbyć się kolejna misja z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Na ten rok z Vandenberg Air Force Base planowane są, oprócz SAOCOM 1A, jeszcze dwie misje. Jedna z nich to SSO-A, w ramach której na orbitę polarną ma zostać wyniesionych kilkadziesiąt małych satelitów, tzw. cubesatów, w tym polski PW-Sat2, którego głównym zadaniem będzie przetestowanie systemu deorbitacji satelitów. Druga natomiast to ostatnia, ósma już misja z satelitami konstelacji Iridium NEXT. Na razie jednak nie są znane dokładne daty odbycia się tych dwóch startów.

Podczas prezentacji pierwszego pasażera nowej rakiety BFR Elon Musk wspomniał, że zbliżający się start Falcona 9 z bezzałogową misją Dragona 2, czyli misja DM-1, obecnie planowany jest na grudzień 2018 roku. Opóźnił się on więc o co najmniej miesiąc w stosunku do planów, które w ostatnich miesiącach podawała NASA. 

Emergency Egress System na platformie LC-39A (Źródło: Tom McCool dla NSF, NASASpaceFlight.com)W ostatnim czasie na platformie LC-39A, z której mają startować wszystkie załogowe misje kapsuły Dragon 2, awaryjny system ucieczki z platformy (tzw. EES – Emergency Egress System) został przeniesiony wyżej, aby można go było wykorzystać podczas startów Falcona 9 z Dragonem 2. Jest to system składający się z koszy, w których astronauci w sytuacji awaryjnej mogą zjechać na liniach z platformy i ukryć się w znajdującym się na końcu lin bunkrze. Wcześniej był on przystosowany do obsługi startów promów kosmicznych (STS), lecz nigdy nie zaszła potrzeba wykorzystania go w rzeczywistej sytuacji awaryjnej. Przełożenie misji DM-1 na grudzień może spowodować kolejne opóźnienia pierwszej misji załogowej statku Dragon, DM-2, która w tej chwili planowana jest na kwiecień 2019 roku.

Źródła: US Launch Schedule, Gunter's Space Page (1), CONAENASASpaceFlight.com (1), Chris BerginUniversity of Maryland, NASA (1), NASA (2), Gunter's Space Page (2), SpaceXNASASpaceFlight.com (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl