Na 6 października na godzinę 13:29 czasu polskiego (11:29 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-13 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.

Kolejna próba startu z misją Starlink-13 – 6 października 2020

niedziela, 4 października 2020 23:28 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-10-05 13:21

Start w dniu 5 października został odwołany z powodu niekorzystnej pogody. Kolejna próba planowana jest na 6 października na godzinę 13:29 czasu polskiego (11:29 UTC).

Na 6 października na godzinę 13:29 czasu polskiego (11:29 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-13 (Starlink V1.0 L12) z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) trafi kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Separacja satelitów planowana jest nieco ponad godzinę po starcie.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Na orbicie znajduje się obecnie 668 satelitów Starlink. Rozpoczęcie publicznych testów usługi dostępu do Internetu za pomocą konstelacji planowane jest jeszcze na 2020 rok i prawdopodobnie będzie możliwe, kiedy satelity z czternastej lub piętnastej misji Starlink dotrą na docelowe pozycje na orbicie.

Lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9 po misji ANASIS-II (Źródło: SpaceX)Podczas tego startu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwóch misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku i ANASIS-II w lipcu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Jedna z osłon ładunku, które mają być użyte w ramach tej misji, także wykorzystana została wcześniej dwukrotnie: podczas misji Starlink-1 w maju 2019 roku oraz misji Starlink-6 w marcu 2020 roku. Będzie to pierwszy przypadek, kiedy osłona zostanie wykorzystana po raz trzeci, po raz pierwszy także jedna z osłon będzie nowa, druga natomiast używana. Prawdopodobnie po separacji osłon planowana jest kolejna próba ich odzyskania za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree i Ms. Chief.

Prognozy pogody dają obecnie 70% szans na korzystne warunki w czasie startu. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), mogące powodować zamarzanie. Początkowo start planowany był na 17 września, jednak z różnych powodów kilkukrotnie się opóźniał. Ze względu na przełożenie startu na 6 października przeloty satelitów z misji Starlink-13 nie będą widoczne z terenu Polski w dniach bezpośrednio po starcie.

Źródła: SpaceX (1), (2), (3), (4), (5), (6)Jonathan's Space Report, CelesTrak, Heavens-Above, SpaceXFleet.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl