SpaceX z powodzeniem dostarczyło na orbitę satelity Nusantara Satu i S5 oraz izraelski lądownik księżycowy Beresheet. Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie 22 lutego, o godzinie 02:45 czasu polskiego (01:45 UTC). Pierwszy stopień rakiety wylądował na OCISLY.

Misja Nusantara Satu zakończona powodzeniem

piątek, 22 lutego 2019 03:36 (edytuj)
Falcon 9 przed startem z misją Nusantara Satu (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 przed startem z misją Nusantara Satu (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 przed startem z misją Nusantara Satu (Źródło: SpaceX) Falcon 9 przed startem z misją Nusantara Satu (Źródło: SpaceX)

SpaceX zakończyło drugą tegoroczną misję, podczas której na orbitę trafiły satelity Nusantara Satu i S5 oraz izraelski lądownik księżycowy Beresheet. Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie 22 lutego, o godzinie 02:45 czasu polskiego (01:45 UTC). Pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Celem misji było dostarczenie w przestrzeń kosmiczną trzech ładunków. Pierwszym, głównym z nich był indonezyjski satelita komunikacyjny Nusantara Satu, znany też pod nazwą PSN VI. Ważący 4100 kg satelita został zbudowany przez firmę SSL na zlecenie PT Pasifik Satelit Nusantara (PSN). Został on umieszczony na geosynchronicznej orbicie transferowej (GTO), skąd następnie dzięki własnemu napędowi trafi na orbitę geostacjonarną (GEO), na długość geograficzną 146°E. Jego czas pracy na orbicie planowany jest na 15 lat. 

Drugim ładunkiem, który znalazł się na szczycie rakiety Falcon 9, był izraelski lądownik księżycowy Beresheet, zbudowany przez firmę SpaceIL. Początkowo był on projektowany do udziału w konkursie Google Lunar X-Prize, w ramach którego uczestnicy mieli wysłać na Księżyc lądownik, który byłby w stanie przebyć dystans 500 metrów na powierzchni Srebrnego Globu oraz przesłać na Ziemię zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Ostatecznie konkurs został zakończony bez wyłonienia zwycięzcy, ze względu na to, że żadnemu zespołowi nie udało się wykonać zadania przed upływem terminu. 

Zespół SpaceIL kontynuował jednak prace nad swoją konstrukcją, wynikiem czego był lądownik Beresheet. Został on umieszczony na orbicie okołoziemskiej, skąd dzięki swojemu napędowi po około ośmiu tygodniach trafi na Księżyc. 

Ostatnim ładunkiem wyniesionym w kosmos podczas dzisiejszej misji był satelita S5 należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (ang. United States Air Force – USAF). Jego zadaniem ma być wykrywanie obiektów znajdujących się w pobliżu orbity geostacjonarnej. 

Jego pierwszy, niecałe 34 minuty po starcie, od drugiego stopnia rakiety odłączył się lądownik Beresheet. Po kolejnych 11 minutach przyszedł czas na pozostałe dwa satelity – Nusantara Satu oraz S5. 

Do dzisiejszej misji użyty został pierwszy stopień rakiety, który poprzednio odbył już dwa loty – w czasie misji Iridium-7 oraz SAOCOM 1A. Tak jak poprzednio, tak i tym razem udało się go odzyskać po raz trzeci. Booster wylądował na platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Elon Musk zapowiedział już, że ten sam egzemplarz rakiety powinien zostać użyty po raz czwarty w czasie lotu, podczas którego przetestowany zostanie system ucieczki załogowej wersji statku Dragon. 

Pełne nagranie ze startu i lądowania rakiety można zobaczyć poniżej. 

Źródła: PSNSpaceILGunter's Space Page (1)Gunter's Space Page (2)Gunter's Space Page (3)SSL (1)NASASpaceFlight.comStephen ClarkChris BerginSSL (2)SpaceX (1)SpaceX (2)Tom CrossSpaceNews.com, SpaceX (3), SpaceX (4)Elon Musk (1), Elon Musk (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl