6 czerwca o godzinie 06:26 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 i wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę SXM-8 dla firmy SiriusXM.

Satelita SXM-8 umieszczony na orbicie

niedziela, 6 czerwca 2021 07:05 (edytuj)
Separacja satelity SXM-8 od rakiety (Źródło: SpaceX)
Separacja satelity SXM-8 od rakiety (Źródło: SpaceX)
Separacja satelity SXM-8 od rakiety (Źródło: SpaceX) Separacja satelity SXM-8 od rakiety (Źródło: SpaceX)

6 czerwca o godzinie 06:26 czasu polskiego (04:26 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę SXM-8. Separacja ładunku nastąpiła niecałe 32 minuty po starcie.

SXM-8 to należący do firmy SiriusXM satelita geostacjonarny, mający udostępniać usługę radia satelitarnego (DARS). Dzięki dużemu rozwijanemu reflektorowi możliwe będzie odbieranie radia bez wykorzystywania dużych anten talerzowych. Więcej na temat misji i ładunku można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwóch załogowych misjach do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – Crew-1 w listopadzie 2020 roku oraz Crew-2 w kwietniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Planowane było także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statki GO Searcher i GO Navigator. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl