Na 29 stycznia na godzinę 00:11 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (CSG-2). Separacja ładunku planowana jest ok. 60 minut po starcie.

Start rakiety Falcon 9 z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 – 1 lutego 2022

czwartek, 27 stycznia 2022 18:29 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej przed misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej przed misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej przed misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie startowej przed misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2022-01-31 00:16

Start został przełożony o jeden dzień z powodu statku znajdującego się w strefie zabronionej. Kolejna próba planowana jest na 1 lutego na godzinę 00:11 czasu polskiego.

  Aktualizacja 2022-01-29 19:29

Start został po raz kolejny przełożony o jeden dzień, tym razem z powodu pogody utrudniającej przygotowania do startu. Obecnie jest on planowany na 31 stycznia na godzinę 00:11 czasu polskiego.

  Aktualizacja 2022-01-29 00:07

Start został po raz kolejny przełożony ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Obecnie jest on planowany najwcześniej na 30 stycznia na godzinę 00:11 czasu polskiego.

  Aktualizacja 2022-01-27 23:44

Start został przełożony na kolejny dzień ze względu na niekorzystną pogodę. Obecnie jest on planowany na 29 stycznia na godzinę 00:11 czasu polskiego.

Na 1 lutego na godzinę 00:11 czasu polskiego (31 stycznia, 23:11 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (CSG-2). Separacja ładunku planowana jest nieco ponad 60 minut po starcie.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Satelita COSMO-SkyMed drugiej generacji, wizja artysty (Źródło: ASI)Na orbitę dostarczony zostanie drugi satelita należący do drugiej generacji konstelacji COSMO-SkyMed (ang. CSG – COSMO-SkyMed Second Generation), która budowana jest przez Włoską Agencję Kosmiczną (ASI). Konstelacja ta ma pozwalać na obserwację Ziemi w rozdzielczości poniżej jednego metra zarówno dla potrzeb cywilnych, jak i militarnych. Satelity są wyposażone w radar z syntetyczną aperturą (SAR), który pracuje w zakresie promieniowania X, co umożliwia obrazowanie niezależnie od warunków oświetleniowych i pogodowych.

Druga generacja konstelacji ma składać się z czterech satelitów, są one budowane przez firmę Thales Alenia Space. Masa pojedynczego satelity wynosi około 2200 kg. Obecnie na orbicie znajduje się pięć satelitów COSMO-SkyMed, w tym jeden drugiej generacji. Współpracują one z należącymi do Argentyńskiej Agencji Kosmicznej (CONAE) dwoma satelitami SAOCOM 1, które także zostały wyniesione na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9.

Początkowo satelita miał zostać wystrzelony przy pomocy europejskiej rakiety Vega-C, jednak dwie awarie poprzedniej wersji rakiety, do których doszło w 2019 i 2020 roku, a także pandemia, spowodowały znaczące opóźnienia w harmonogramie rozwoju i startów rakiety. W związku z tym, aby uniknąć opóźnień, Włoska Agencja Kosmiczna zdecydowała się na zakontraktowanie startu na szczycie Falcona 9.

Trajektoria lotu rakiety podczas misji COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: Raul/@Raul74Cz)Satelita zostanie umieszczony na orbicie heliosynchronicznej (polarnej) na wysokości 619 kilometrów nad Ziemią. Po starcie rakieta skieruje się na południowy wschód, a następnie skręci na południe, lecąc trajektorią wzdłuż wybrzeża Florydy. Będzie to kolejny już start na orbitę polarną z Florydy w wykonaniu SpaceX.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej jako boczny booster rakiety Falcon Heavy brał udział w dwóch misjach: Arabsat-6A w kwietniu 2019 roku oraz STP-2 w czerwcu 2019 roku. Jest to pierwszy w historii start Falcona 9, podczas którego użyty zostanie pierwszy stopień będący wcześniej bocznym boosterem Falcona Heavy. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Lądowanie bocznych boosterów rakiety Falcon Heavy w ramach misji STP-2 (Źródło: SpaceX)Osłony ładunku, które będą wykorzystane w ramach tej misji, także były wcześniej używane. Jedna z nich brała wcześniej udział w misjach Transporter-1, Transporter-2 oraz jednej misji Starlink, druga natomiast w misjach SAOCOM 1B, Transporter-2 oraz jednej misji Starlink. Planowane jest odzyskanie ich po raz kolejny po wodowaniu na powierzchni Oceanu Atlantyckiego za pomocą statku Bob.

Prognozy pogody dają obecnie ponad 90% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse wynoszą 90%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl