Na 22 lutego zaplanowano przeprowadzenie misji Nusantara Satu. Rakieta Falcon 9 ma wystartować z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie o godzinie 02:45 czasu polskiego (01:45 UTC). Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Start rakiety Falcon 9 z misją Nusantara Satu – 22 lutego 2019

czwartek, 21 lutego 2019 10:36 (edytuj)
Start i lądowanie Falcona 9 podczas misji SAOCOM 1A (Źródło: SpaceX)
Start i lądowanie Falcona 9 podczas misji SAOCOM 1A (Źródło: SpaceX)
Start i lądowanie Falcona 9 podczas misji SAOCOM 1A (Źródło: SpaceX) Start i lądowanie Falcona 9 podczas misji SAOCOM 1A (Źródło: SpaceX)

Na 22 lutego zaplanowano przeprowadzenie misji Nusantara Satu. Rakieta Falcon 9 ma wystartować z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie o godzinie 02:45 czasu polskiego (01:45 UTC). Okno startowe potrwa 32 minuty. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Podczas zbliżającej się misji na orbitę zostanie wyniesionych kilka ładunków. Pierwszym z nich, głównym, jest satelita telekomunikacyjny Nusantara Satu, znany również pod nazwą PSN VI. Został on zbudowany przez firmę SSL na zlecenie indonezyjskiej firmy PT Pasifik Satelit Nusantara (PSN). Ważący 4100 kg satelita zostanie wyniesiony na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO), skąd następnie trafi na docelową orbitę geostacjonarną (GEO) na długość geograficzną 146°E, gdzie przez co najmniej 15 lat będzie służył mieszkańcom południowo-wschodniej Azji.

Drugim ładunkiem będzie izraelski lądownik księżycowy Beresheet. Został on zbudowany przez firmę SpaceIL. Początkowo miał wziąć udział w konkursie Google Lunar X-Prize, w ramach którego zadaniem uczestników było stworzenie lądownika zdolnego do pokonania dystansu 500 metrów na powierzchni Srebrnego Globu i przesłania na Ziemię zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Ostatecznie konkurs został zakończony bez wyłonienia zwycięzcy ze względu na to, że żadnemu zespołowi nie udało się wykonać zadania w wyznaczonym terminie.

Lądownik księżycowy Beresheet (Źródło: SpaceIL)SpaceIL kontynuowało jednak prace nad swoim projektem, wynikiem czego było powstanie lądownika Beresheet. W przeciwieństwie jednak do innych konstrukcji, izraelski lądownik ma użyć silnika rakietowego do przemieszczania się po powierzchni Księżyca. Ważący 585 kg Beresheet zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej, skąd dzięki własnemu napędowi dotrze na Księżyc w ciągu około ośmiu tygodni.

Udane lądowanie na powierzchni naszego naturalnego satelity sprawi, że Izrael stanie się czwartym po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chinach krajem, któremu uda się bezpiecznie dostarczyć ładunek na Księżyc.

Trzecim i zarazem ostatnim ładunkiem, jaki zostanie wyniesiony na orbitę podczas zbliżającego się startu Falcona 9, będzie ważący zaledwie 60 kg satelita S5, należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (ang. USAF – United States Air Force). Jego zadaniem będzie wykrywanie obiektów znajdujących się w pobliżu orbity geostacjonarnej.

Do misji Nusantara Satu użyty zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w dwóch misjach na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych – Iridium-7 oraz SAOCOM 1A. Kilka minut po starcie planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Test statyczny rakiety przed misją odbył się 19 lutego.

Najbliższy lot będzie pierwszym, podczas którego podjęta zostanie próba odzyskania osłon ładunku po starcie rakiety ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Specjalnie do tego celu firma SpaceX zmodyfikowała statek Mr. Steven, na którym zainstalowano cztery ramiona, pomiędzy którymi rozpięto sieć. W tę sieć mają wpadać osłony wracające z kosmosu na spadochronach. W ostatnich tygodniach statek został przebazowany na wschodnie wybrzeże, gdzie w najbliższym czasie będzie znacznie więcej okazji do przetestowania tego sposobu łapania osłon, niż na zachodnim wybrzeżu. Dotychczas firmie nie udało się złapać osłon w sieć podczas misji. Przeprowadzono natomiast wiele prób z użyciem śmigłowca, podczas których osłony na spadochronach zrzucano z wysokości kilku kilometrów.

Obecnie prognozy pogody dają 80% szans na start w wybranym terminie. Jedynymi przeszkodami mogą być chmury kłębiaste (cumulusy) oraz zbyt gruba warstwa chmur. Oba te czynniki mogą powodować zamarzanie.

Źródła: PSN, SpaceIL, Gunter's Space Page (1), Gunter's Space Page (2), Gunter's Space Page (3), SSL (1), NASASpaceFlight.com, Stephen Clark, Chris Bergin, SSL (2), SpaceX (1), SpaceX (2), Tom Cross, SpaceNews.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl