Na 20 stycznia na godzinę 14:02 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A z misją Starlink-17. Na orbitę wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-17 – 20 stycznia 2021

poniedziałek, 18 stycznia 2021 18:56 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-14 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-14 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-14 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-14 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2021-01-19

Start został przełożony na 20 stycznia na godzinę 14:02 czasu polskiego (13:02 UTC), aby dać zespołowi więcej czasu na inspekcje przed startem.

Na 20 stycznia na godzinę 14:02 czasu polskiego (13:02 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-17 (Starlink V1.0 L16). Na orbitę wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie.

Transmisję będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Na orbicie znajduje się obecnie prawie 900 satelitów konstelacji Starlink. Publiczne testy usługi dostarczanej przez satelity ruszyły pod koniec października 2020 roku, obejmując początkowo północne stany USA. Później rozszerzono program testów na Kanadę oraz Wielką Brytanię, wiadomo także, że SpaceX stara się o uzyskanie licencji w co najmniej dwunastu kolejnych krajach. Według dostępnych informacji obecni użytkownicy znajdują się na szerokościach geograficznych od ok. 44°N do ok. 51,5°N. Uruchomienie usługi na niższych szerokościach będzie możliwe po wystrzeleniu większej liczby satelitów na orbity o inklinacji 53°, tak jak podczas tego startu, natomiast na wyższych szerokościach po umieszczeniu satelitów na orbitach polarnych.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-13 (Źródło: SpaceX)Po starcie dziewięć silników Merlin w pierwszym stopniu rakiety ma pracować przez nieco ponad 2,5 minuty. Kilka sekund później, po separacji stopni, po raz pierwszy uruchomiony zostanie silnik drugiego stopnia, a 26 sekund później odrzucone zostaną osłony ładunku, jako że rakieta będzie już poza najbardziej gęstymi warstwami atmosfery. Praca drugiego stopnia zakończy się 8 minut i 46 sekund po starcie. Profil misji zakłada ponowne uruchomienie próżniowej wersji silnika Merlin w drugim stopniu 45 minut i 35 sekund po starcie, będzie on pracował tylko przez około sekundę. Separacja satelitów zaplanowana jest nieco ponad godzinę po rozpoczęciu misji.

Podczas tego lotu po raz pierwszy w historii egzemplarz pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 zostanie wykorzystany po raz ósmy. Do tej pory brał on udział w siedmiu misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 w sierpniu 2020 roku, Starlink-14 w pażdzierniku 2020 roku oraz SXM-7 w grudniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia, booster ma wylądować na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim ponad 8 minut po starcie.

Jeżeli start odbędzie się w planowanym terminie, pobity zostanie także rekord, jeśli chodzi o czas pomiędzy startami pojedynczego boostera – 37 dni, 19 godzin i 32 minuty. Dotychczasowy rekord wynosi nieco ponad 51 dni i został ustanowiony podczas misji ANASIS-II.

Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji RADARSAT Constellation Mission (Źródło: SpaceX)Osłony ładunku rakiety także były wcześniej użyte podczas innych startów. Jedna z nich brała udział w dwóch misjach z satelitami Starlink, druga natomiast w jednej. Planowana jest kolejna próba ich odzyskania za pomocą statków Ms. Tree oraz Ms. Chief. Nie wiadomo jak na razie, czy celem jest złapanie osłon w siatki zamontowane na pokładzie statków, czy wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu.

Prognozy pogody dają obecnie 90% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), mogące powodować zamarzanie.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl